طرز تهیه نشاسته گندم خانگی

واد لازم:

✔️ گندم: به ميزان دلخواه

✔️ دستمال يا كيسه نخی

✔️ آب

 روش تهيه:

نوشته های مشابه

گندم ها را پاك كرده و خوب شستشو داده و به مدت ٣ تا ٤ روز با آب خيس مي كنيم. در طول اين چند روز حتماً آب آن را ٢ تا ٣ مرتبه عوض مي كنيم و در محيط آزاد و باز قرار مي دهيم.

 بعد از ٤ روز (البته ممكن است بيشتر يا كمتر از اين مدت به طول بينجامد) اگر دانه هاي گندم نرم شده بودند و با كمي فشار انگشتان دست، شيره داخل آنها بيرون مي آمد، گندم ها آماده اند.

گندم ها را داخل آبكش ريخته و خوب شستشو مي دهيم. سپس داخل هاون (برنجي يا سنگي) ريخته و كاملاً مي كوبيم تا شيره گندم خارج شود.

 توجه: گندم ها را با آسياب يا چرخ گوشت خرد نكنيد!

 بعد از اين مرحله، گندم هاي كوبيده شده را داخل دستمال يا كيسه نخي ريخته و با فشار دست شيره آن را خارج مي كنيم.

 مقداري آب روي گندم ها ريخته و مجدد فشار مي دهيم و آنقدر اين كار را تكرار مي كنيم تا آبي كه از دستمال خارج مي شود، كاملاً زلال شده و فقط تفاله گندم باقي بماند.

 ظرف محتوي شيره گندم را به مدت ٢٤ ساعت بدون هيچ تكان و حركتي در جايي ثابت قرار مي دهيم تا دو فاز شود و پس از آن به آرامي با ملاقه، آب روي ظرف را خارج مي كنيم.

مجدداً مقداري آب تميز به نشاسته باقيمانده در ته ظرف اضافه نموده و هم مي زنيم و چند ساعت ديگر به حال خود گذاشته تا ته نشين شود. آب روي آن را به آرامي و بطور كامل بر مي داريم.

 اكنون ظرف يا سيني مسي با سطح مقطع بزرگ نياز داريم كه نشاسته را به قطر نازك (حدود ١ تا ١/٥ سانت) داخل آن پهن كنيم و سپس در محيط باز و در سايه قرار مي دهيم تا كاملاً خشك شود.

 توجه: اگر قطر نشاسته بيشتر باشد ممكن است بگندد!

 زمانيكه سطح روي مواد پهن شده تَرَك خورد، نشاسته ما آماده شده و مي توان آنرا با كفگير خرد و جدا نمود.

 توجه: نشاسته را بايد در ظرف در بسته و در جاي خنك نگهداري نمود.

هیات تحریریه احیای سلامت

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا