عضو فراکسیون طب سنتی: باید فضای علمی کشور برای بهرمندی از دستاوردهای طب سنتی باز شود

عضو فراکسیون طب سنتی: باید فضای علمی کشور برای بهرمندی از دستاوردهای طب سنتی باز شود

حسینعلی حاجی دلیگان: در حال حاضر فعالیت های جزیره ای مانع از شنیده شدن حرف های علمی و منطقی در حوزه طب سنتی می شود، اگر همه این افراد با یکدیگر هم سو شوند و یک جبهه فراگیر کشوری را ایجاد کنند قطعا می توانند، جایگاه خود را در فضای علمی کشور پیدا کنند.

به گزارش حکیم نیوز؛ حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو فراکسیون طب سنتی مجلس یازدهم در خصوص تذکرنامه ای که طی روزهای گذشته خطاب به وزیر بهداشت، درباره استفاده از ظرفیت های طب سنتی ارسال کرده گفت: این تذکر مبتنی بر آن است که وزارت نباید در موضع تعصب نسبت به داروها و تجویزهای طب سنتی و روایی قرار داشته باشد؛ بلکه باید فضایی باز شود تا حرف و کار متخصصین طب سنتی دیده شود و با بررسی دستاوردهای این طب راجع به آن قضاوت صورت بگیرد.

نماینده شاهین شهر در مجلس تأکید کرد: ما در فضای بهداشت و درمان کشور با برخورد متعصبانه در قبال مطالبی که در ظاهر با طب نوین در تضاد است مواجه هستیم، دیدگاه ما این است که باید فضای علمی کشور تا حد امکان باز و از دستاوردهای طب سنتی برای حل مشکلات درمانی مردم بهره برده شود.

وی با اشاره به عدم استقبال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نسبت به دستاوردهای طب سنتی در حوزه پیشگیری و درمان کرونا تصریح کرد: وزارت بهداشت اگر داروهایی که در طب سنتی و روایی مورد استفاده قرار گرفته را می پذیرفت و نتایج آن را مورد بررسی و آزمایش و تجربه قرار می داد ممکن بود جمهوری اسلامی ایران به دستاوردهای بزرگی در زمینه داروی کرونا دست پیدا کند.

حاجی دلیگانی افزود: تنها در زمینه درمان و دارو نوعی حالت انحصار وجود ندارد؛ بلکه ما در تربیت کادر پزشک و پرستار نیز این انحصار را می بینیم، این درحالی است که به راحتی می توان فضای علمی و آموزشی را باز و نسبت به أخذ تخصص شرایطی را ایجاد کرد تا از کمبودهای موجود کاسته شود.

این عضو فراکسیون طب سنتی با بیان نقش مجلس شورای اسلامی در باز کردن فضای علمی- تخصصی کشور در قبال دستاوردهای طب سنتی و روایی خاطرنشان کرد: من  به عنوان عضو فراکسیون طب سنتی این نکته را قبول دارم که وزارت بهداشت باید فضای علمی را باز کند و به حرف های دیگران گوش دهد، فراکسیون هم می تواند کمک کننده به این موضوع باشد و همچنین کمیته ای که زیر مجموعه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز می تواند در این زمینه ورود پیدا کند.

وی در پایان افزود: توصیه من به کسانی که در حوزه طب سنتی و طب روایی مشغول هستند، سازماندهی و انسجام مجموعه افراد و دست اندرکاران این طب است، در حال حاضر فعالیت های جزیره ای مانع از شنیده شدن حرف های علمی و منطقی در این حوزه می شود، اگر همه این افراد با یکدیگر هم سو شوند و یک جبهه فراگیر کشوری را ایجاد کنند قطعا می توانند، جایگاه خود را در فضای علمی کشور پیدا کنند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا