پیشگیری از گرمازدگی

علائم و راه‌های پیشگیری از گرمازدگی چیست؟

‌یک دستیار تخصص طب سنتی ایران در خراسان‌جنوبی گفت: عدم توانایی بدن در دفع گرما و افزایش دمای درون بدن به حدود 40 درجه سانتی‌گراد به علت فعالیت شدید یا گرمای هوا، گرمازدگی نامیده می‌شود.

‌دکتر مریم نواب‌زاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا‌ با بیان اینکه گرمازدگی به راحتی قابل پیشگیری است، اظهار کرد: افزایش دمای بدن، سردرد، سرگیجه و منگی، حال بد و بی اشتهایی، تشنگی شدید، تپش قلب، تند نفس کشیدن، تعریق شدید و پوست رنگ پریده و نمناک و انقباضات شدید عضلانی، از علائم گرمازدگی است.

وی بیان کرد: علائم در همه سنین یکسان است اما کودکان، سالمندان، زنان باردار و افرادی که بیماری‌های جدی دارند، آسیب‌پذیرتر هستند.

این محقق و پژوهشگر طب اسلامی تصریح کرد: اگر کسی دچار گرمازدگی شد باید او را به جای خنک منتقل کرد، لباسهای اضافی او را باید درآورد و به او مقدار زیادی آب داد.

نوشته های مشابه

نواب‌زاده افزود: لازم است افراد در هنگام مواجهه با فرد گرمازده، در کنار فرد بمانند تا حال او بهتر شود و هر چند دقیقه یک بار چک کنند که آیا سرعت تنفس یا ضربان قلب او کمتر شده است یا خیر.

وی با بیان اینکه باید پوست فرد گرمازده را با اسفنج یا اسپری با آب نمناک خنک کرد، اظهار کرد: معمولاً پس از نیم ساعت باید حال فرد بهتر شود.

نواب‌زاده ادامه داد: افراد می‌توانند برای پیشگیری از گرمازدگی با مایعات جایگزین مثل خاک شیر با لیموترش تازه به حفظ مایعات بدن کمک کنند و همچنین دانه‌های لعاب‌دار مانند شربت تخم شربتی و اسفرزه برای مدت طولانی آب را در بدن حفظ می‌کنند.

وی با بیان اینکه افراط نکردن در ورزش از عوامل پیشگیری از گرمازدگی است، اظهار کرد: برای رفع عطش و تشنگی نیز آب آلبالو و سبزی خرفه یا عرقیات کاسنی و خرفه هم بسیار مناسب هستند.

این محقق و پژوهشگر طب اسلامی ادامه داد: توصیه می‌شود افراد در روزهای بسیار گرم بین ساعت‌های ۱۱ صبح تا سه بعدازظهر حتی الامکان از خانه بیرون نروند، حتی‌الامکان زیر تابش مستقیم آفتاب نمانند و لباس گشاد و به رنگ روشن بپوشند.

نواب‌زاده ادامه داد: توصیه می‌شود افراد در هوای گرم، همراه داشتن مقدار کافی آب برای نوشیدن و خنک کردن پوست به همراه داشته باشند و همچنین از پوشش مناسب با هوا مانند لباس گشاد به رنگ روشن و کلاه لبه‌دار استفاده کنند.

وی یادآورشد: استفاده از عینک آفتابی مناسب که کناره‌های چشم را محافظت کند و محافظت صد در صد در مقابل پرتو ماوراء بنفش بدهد، نیز در هوای گرم توصیه می‌شود.

منبع: ایسنا‌

کد مطلب:B 96051855

گرمازدگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا