فقرآهن، کم خونی، کمبود انواع مواد معدنی در دوران بارداری

فقرآهن، کم خونی، کمبود انواع مواد معدنی در دوران بارداری

امروزه یکی از شایع ترین مشکلات به ویژه در میان کودکان و زنان باردار، مشکل کم خونی است.

به اعتقاد طب جامع، نسیم خنک (هوای پر اکسیژن) مرکب روح حیوانی است که به تمام اعضا می رود یعنی اکسیژن باید به تمام سلول ها برسد تا تمام اعضا دارای روح حیوانی باشند.

کسی که کم خونی دارد اغلب عضلاتش درد می کند و زود خسته می شود که علت این است که فقر آهن دارد و چون اکسیژن که به آهن یعنی جز هِمِ هموگلوبین می چسبد و به سلول داخل می شود به دلیل کمبود آهن دیگر نسیم خنک (هوای اکسیژن دار) به اعضا نمی رسد و در واقع روح حیوانی وارد آنها نمی شود و دائماً احساس خستگی می کند.

علائم:

افراد کم خون، زود خسته می شوند، تپش قلب می گیرند، رنگشان پریده است، کم اشتها هستند، کم حوصله اند، برخی مواقع بعد از فعالیتها سر درد می گیرند و در حالت شدت کم خونی، ناخنهای قاشقی پیدا می کنند (وسط ناخن تو می رود و گود می شود)ولی شایعترین علامت، ضعف و خستگی زودرس است.

درمان:

در طب امروزی درمان کم خونی غالباً با قرص های شیمیایی حاوی مولکول آهن است که اگر چه مختصری هم مفید واقع شوند، ولی دارای عوارض زیادی هستند و بسیاری از افراد اصلاً نمی توانند خوردن آن را تحمل کنند ولی در منابع طب جامع آمده است که افراد کم خون باید برنامه و درمان خون سازی برای خود بگذارند و توصیه می شود روزانه آب آهن تاب میل کنند، سیب رنده شده را داخل ترکیب عرق بیدمشک و گلاب ریخته و بخورند (در ظرف چینی باشد بهتر است). گوشت قرمز و جگر به خصوص جگر شتر مصرف نمایند.

البته با توجه به مزاجتان باید دستورات مذکور را انجام دهید، مثلاً اگر صفراوی هستید گوشت شتر اذیتتان می کند.

همچنین در رفع کم خونی در بارداران باید چند مسئله ذیل را نیز مد نظر قرار دهید:

* باید بررسی شود آیا عادت های ماهانه شدیدی دارید و در هر دوره خون زیادی از دست می دهید؟

*اگر این طور است بایستی این مشکل در وهله اول حل شود و بعد اقدام به بارداری گردد.

* بایستی وضعیت معده، روده و کبد اصلاح شود تا مواد غذایی لازم را خوب هضم و جذب نماید و خونسازی مؤثری صورت پذیرد.

*از مواد غذایی خونساز مانند گوشت گوسفندی به صورت کباب و شیرینی های طبیعی مثل عسل، انجیر، خرما، انگور، مویز، شیره انگور و شیره خرما مرتباً استفاده کنید.

*آب آهن تاب تغلیظ شده برای خانم های بارداری که دارای کم خونی یا فقر شدید آهن هستند توصیه می شود و آنان می توانند به عنوان جایگزین آب نوشیدنی، تا زمان رفع فقر آهن از آن استفاده کنند یا اینکه یک تکه آهن را روی آتش حرارت دهید تا سرخ شود سپس داخل آب کنید این کار را چند بار تکرار کنید. سپس این آب را میل کنید.

* استفاده از حسوم( که نوعی ملاقه بوده است که در مطبخ های قدیم مورد استفاده بوده است) در هنگام پخت غذاهای آبدار نیز برای افراد کم خون توصیه می شود.

* بادکش خون ساز نیز برای درمان توصیه می شود، معمولاً با یک دوره 5-6 ماهه این کم خونی ها به طور کامل رفع می گردد.

*مراکز خون سازی بدن استخوان های اسفنجی هستند. بادکش روی جناق سینه و بادکش از پشت روی مهره های کمر روزانةکبار توصیه می شود .البته حتماً با مشورت طبیب باشد.

حجامت در افراد کم خون

افراد کم خون حتی کم خونی مینور می توانند حجامت نمایند ولی باید حجامت آنان سبک باشد و به اصطلاح طب قدیم یک شاخ و سبک حجامت کنند و از حجامت مکرر خودداری کنند. (مثلاً سالی دوبار می توانند حجامت سبک کنند)

منبع:  کتاب ذریه طیبه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا