فهرست جامع ترین کتاب های مرجع در تاریخ و متون پزشکی کهن اسلام و ایران زمین – بخش 29

  1. الموجز فی الطب

نویسنده: ابن نفیس

ترجمه: احمد امامی، بهجت جوادی

درباره کتاب: ابن نفیس قرشی در کتاب الموجز فی الطب با مهارت و دانش خویش کتاب قانو ابن سینا را به صورت خلاصه و فشرده درآورده و شامل: قواعد طب، داروها و غذاهای مفرد و مرکب، اسباب و علائم و درمان بیماری های مربوط به هر عضو و بیماری هایی که مربوط به عضو خاصی نیست، می باشد.

 

  1. منافع الاغذیه و دفع مضارها (بهداشت غذایی)

نویسنده: زکریای رازی

تصحیح: عبدالعلی علوی نائینی

درباره کتاب:کتاباکتاب های رازی به عنوان اعجوبه طب ایران وجهان با دید خاص خود که همیشه ضمن بیان دیدگاه های رایج در مورد درمان یا تجویز یک دارو نظرات خود را نیز بیان می دارد برای علاقه مندان به طب سنتی همیشه آموزنده است و این کتاب هم به توضیح خواص و زیانهای مواد غذایی می پردازد

 

  1. میزان الطب

نویسنده: حکیم محمد اکبر ارزانی

درباره کتاب: این کتاب مشتمل بر سه مقاله بوده و مقالات اول و دوم به اختصار و مقاله سوم مفصل و در بیان شرح بیماری‌ها و نسخه‌هایی برای درمان هر یک از آن ها است و به خاطر سادگی بیان جزو اولین کتاب های درسی حوزه‌های درسی هند و ایران بوده. در به بیان کلیات طب پرداخت نشده و فقط در مقالات اول مختصری از اخلاط اربعه و معدلات و منضجات ذکر رفته است.

 

  1. ناباروری و منع ناباروری

نویسنده: سودابه بیوس، اسماعیل ناظم

درباره کتاب: یکی از مشکلات خانواده ها در طول زمان مسائل باروری زوجین بوده است و نظر به اهمیت این موضوع کتاب حاضر با بهره گیری از متون طب سنتی در این زمینه به ارئه راهکار پرداخته است

بیشتر بخوانید:  فهرست جامع ترین کتاب های مرجع در تاریخ و متون پزشکی کهن اسلام و ایران زمین – بخش 28

 

  1. نامه ها و گزارش های پزشکی یاکوب ادوارد پولاک از ایران

ترجمه و گردآوری: افسانه گشتر، تورج آرامش

درباره کتاب: این کتاب حاوی اطلا عات ارزشمندی در مورد وضعیت بهداشت و سلامت جامعه ایران در دوران قاجار می باشد و به پاره ای از مشکلات درمان های سنتی رایج در آن زمان می پردازد اما ناگفته نماند همانگونه که در زمینه های دیگر در زمان قاجار ایران رو به قهقرا می رفت دوران طلائی طب سنتی هم کم کم   به سر می آمد و متمایل به طب مدرن روز افزون می گردید

 

  1. الواح الصحه

نویسنده: حبیب متطبب جیلانی

تصحیح: منیژه عبدالهی پرمیس بدر هاجر خضرایی

درباره کتاب:در مقاله نخست نویسنده هم چنان پای بند ذکر کلیات است و نیز با مراجعه به عقاید پیشینیان مایل است این بخش از کتاب را بیش‌تر مستند سازد. به همین دلیل “وصایا و حکایات مرویه از حکمای ثقات وارد بر کیفیت حفظ صحت” را نقل کرده و در ادامه 10 توصیه‌ی پزشک انوشیروان را که “سبب استغنا هر فرد از اطبا خواهد شد”، ذکر می‌کند.

مقاله دوم به بیان کیفیت حفظ صحت به حسب سته ی ضروریه اختصاص یافته که شامل شش تقسیم بندی یا به اصطلاح کتاب، شش قول، می شود.

مقاله سوم که می‌توان عمده مطالب آن را به تعبیر امروز در حوزه‌ی بهداشت فردی دانست، به بیان چگونگی حفظ صحت به حسب فصول اربعه اختصاص دارد. در این بخش که در نوع خود بسیار خواندنی است، نویسنده نظر خود را مبنی بر این که در هر فصل از سال شیوه زندگی، نوع خوراک و سایر تدابیر انسان باید متناسب با همان فصل تنظیم شود بیان می کند و به عبارت کتاب مبحث تدابیر فصول چهارگانه شامل غذاهای مختلف و استفراغات مناسب هر فصل، در همین مقاله آمده است.

بیشتر بخوانید:  فهرست جامع ترین کتاب های مرجع در تاریخ و متون پزشکی کهن اسلام و ایران زمین – بخش دوازدهم

کتاب حفظ الصحه با خاتمه ای نسبتا مفصل پایان می یابد. که به سه بخش یا به تعبیر کتاب به سه صحیفه تقسیم می شود.

در مجموع اطلاعات موجود در کتاب الواح‌الصحه نکاتی در جهت حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلا به بیماریهای مختلف ارایه کرده است که استخراج این نکات بهداشتی و بازپرداخت‌ِ آن به زبان امروزی و قابل درک برای عموم، می تواند در راستای توجه دادن پزشکان امروز به برخی دستاوردهای دنیای قدیم، مؤثر واقع شود

 

 

  1. نمونه سوالات آزمون دستیاری (PHD داروسازی سنتی)

نویسنده: زهرا طاهری

درباره کتاب: در این کتاب نمونه سوالاتی از آزمون های دستیاری داروسازی سنتی ایران همراه با پاسخ های آن ها آورده شده است.

 

  1. نورالعیون

نویسنده: جرجانی یمانی( زرین دست)

تصحیح: یوسف بیگ باباپو

درباره کتاب: این کتاب به بیان آسیب ها و مشکلات چشم می پردازد و درمان های لازم را از دیدگاه طب سنتی ایرانی بیان می دارد

 

  1. نیر اعظم (در شناخت نبض و انواع آن)

نویسنده: اعظم خان

تصحیح: استاد اسماعیل ناظم

درباره کتاب: در طب سنتی ایرانی یکی از راهای شناخت بیماری ها گرفتن نبض بیمار می باشد به گونه ای که بعضی افراد متبحر در این زمینه بدون دریافت اطلاعات خیلی زیاد از بیمار دقیقا مشکل را تشیخص می داده اند و کتاب حاضر در رسیدن به این مهارت علاقه­مندان را راهنمایی می کند

 

  1. هدایه المتعلمین فی الطب

نویسنده: ابوبکر ربیع بن احمد اخوینی بخاری

تصحیح: منیژه عبدالهی

درباره کتاب:این کتاب مجموعا شامل 200 باب است:

قسمت اول مشتمل بر 51 باب که در باب عناصر و امزجه و اخلاط چهارگانه و اعضاء مفرده و مرکبه بدن آدمی در تمام جهازات بدن از نوک سر تا پا و شرح نیروها (قوی)، افعال، ارواح، اطعمه، اشربه، شیرها،جوشانیده ها، حرکت و سکون، ریاضت، خواب و بیداری، استفراغ و امتلاء و امثال آنها و به عبارت دیگر یک دوره کلیات طب و تشریح و وظائف الاعضاء و بهداشت می باشد.

بیشتر بخوانید:  فهرست جامع ترین کتاب های مرجع در تاریخ و متون پزشکی کهن اسلام و ایران زمین – بخش هجدهم

قسمت دوم در یک صد و سی باب و مشتمل بر ابواب زیر است:

علل و اعراض و درمان بیماری های بدن آدمی از مو تا ناخن چه طبی و چه جراحی و درمان انواع قروح و جراحات و سموم است. به عباره دیگر یک دوره علم الامراض می باشد.

قسمت سوم کتاب مشتمل بر نوزده باب است که در باب تب ها از قبیل تب یوم و تب دق و تب محرقه و تب غب و علامات خوش خیم و بدخیم و آبله و سرخک و تب ربع و تب بلغمی و تب های وبائی و علامات نضح و بحران و حفظ الصحه و شناسایی انواع نبض ها می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن