فهرست جامع ترین کتاب های مرجع در تاریخ و متون پزشکی کهن اسلام و ایران زمین – بخش 30

 

  1. تندرستی و مهارت های سالم زیستن با طب سنتی ایران

نویسنده: دکتر عادل حقیقی

درباره کتاب: در این کتاب با کیات طب ایرانی، مزاج ها، اخلاط،سته ضروریه یا شش اصل ضروری در طب ایرانی،اقلیم شناسی، انواع بیماریها، نبض،داروها و غذاها، اصطلاحات ولغات طب ایرانی، ناهنجاری ها و سرطان پروستات، آناتومی بدن انسان با تصویر، گیاهان دارویی با تصویر رنگی و نمایه کاملی از بیماری ها، اعضا و آناتومی بدن و مفردات به صورت رنگی آشنا می شوید.

          

  1. حفظ سلامتی در مکتب ابن سینا (ترجمه و شرح رساله حفظ الصحه شیخ الرییس)

نویسنده: ابن سینا

ترجمه و تشریح: عبدالکریم بن محمد یحیی قزوینی

تصحیح: دکتر مرضیه بیگم سیاهپوش

درباره کتاب: طب سنتی ایران مکتبی طبی است که در آن نگهداری سلامتی بر درمان بیماری ارجح است. طبق مبانی این طب، اجرای تدابیر مختص به شش اصل ضروری که عبارتند از هوا، خوراکی ها و آشامیدنی ها، حرکت و سکون بدنی، حرکت و سکون نفسانی، خواب، و بیداری، و دفع و حبس مواد در بدن، به همراه برخی امور مهم دیگر، برای حفظ سلامتی و حتی فراتر از آن، برای حفظ حیات لازمند. ابن سینا در قانون فرموده است که برای حفظ سلامتی ابتدا باید به فعالیت بدنی، سپس تغذیه و بعد به خواب توجه شود. ایشان مانند سایر حکمای قبل از خود، حفظ و ارتقاء سلامتی را مقدم و مرجح به درمان بیماری می دانستند و علاوه بر آنچه که در قانون از دستورات بهداشتی (حفظ الصحه) آورده اند، در رساله ای به نام “رساله حفظ الصحه” به طور جداگانه نیز این دستورات را گرد آورده اند.

بیشتر بخوانید:  فهرست جامع ترین کتاب های مرجع در تاریخ و متون پزشکی کهن اسلام و ایران زمین – بخش هفدهم

 

  1. قولنج ( کتاب القولنج)

نویسنده: کتاب قولنج رازی، رساله قولنج ابن سینا

درباره کتاب:کتاب حاضر، دربرگیرنده ترجمه فارسی دو کتاب «قولنج» نوشته «محمد بن زکریای رازی» و «رساله قولنج»، نوشته «ابن سینا» می‌باشد. هر دو کتاب، به معرفی بیماری قولنج، انواع، ویژگی‌ها و نحوه درمان آن اختصاص دارد. رازی در هجده بخش و ابن سینا در سه گفتار، به بررسی موضوع قولنج پرداخته اند.

 

  1. مختصر تذکره سویدی (مفرد درمانی)

نویسنده: ابراهیم بن محمد سویدی

مترجم: رشید تفقد

درباره کتاب:این کتاب به شیوه گزیده تنها به نام بیماری و نام داروی آن می پردازد و از آوردن اسباب و علائم و داروها و ترکیبات گوناگون پرهیز کرده است.

  1. درع الصحه (در حجامت، فصد، زالو و خون)

نویسنده: محمدهاشم بن محمدطاهر طبیب طهرانی

درباره کتاب: درع الصحه یکی از کتاب های مهم پزشکی به زبان فارسی از قرن یازدهم است. این کتاب در مبحث خون، حجامت، فصد و زالو انداختن و گفتار برخی منجمان می باشد.

 

  1. ذخیره خوارزمشاهی (گفتار هفتم از کتاب ششم/بیماری های تنفسی)

نویسنده: ابو ابراهیم اسماعیل بن حسن بن احمد بن محمدالحسینی الجرجانی

درباره کتاب: کتاب ذخیره خوارزمشاهی شاهکاری از سید اسماعیل جرجانی با زبان فارسی شیوا در بیان انواع بیماری و راهکارهای درمان و معالجه آن ها و نحوه تهیه انواع داروها و ترکیب مفردات گیاهی،حیوانی و معدنی می باشد.

 

  1. کفایه الطب

نویسنده: ابوالفضل حبیش تفلیسی

درباره کتاب: این اثر که از متون کهن طب اسلامی، شرقی و غربی محسوب می‌شود، در سه بخش تالیف شده است. بخش نخست به معرفی نشانه بیماری‌ها و سبب و علاج آن‌ها پرداخته و بخش دوم شامل اسامی داروهای مفرد است. در بخش سوم نیز اسامی داروهای مرکب به دو زبان فارسی و عربی به ترتیب الفبایی ذکر شده‌اند که با توضیح درباره خواص و شیوه تهیه آن‌ها همراه است. معادل‌های کهن ذکر شده‌ برای نام برخی از داروها در نسخه‌های خطی این کتاب بسیار نادرند. «تفلیسی» در تنظیم این کتاب، شیوه‌هایی را به کار برد که امکان دسترسی آسان به مطالب، اطلاعات موجز و مفیدی را نیز در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  فهرست جامع ترین کتاب های مرجع در تاریخ و متون پزشکی کهن اسلام و ایران زمین – بخش 27

 

  1. دُره ابن بیطار (گزیده ای در دانش طب)

نویسنده: عبدالله بن احمد ابن بیطار

درباره کتاب: این کتاب شامل احوال طب، چگونگی ساخت داروها و نگهداری آن ها، مزاج ها، طبایع، اخلاط، بیماری ها و درمان آن با داروهای ساده می باشد.

  1. ثلاث رسائل طبیه (الفصد،علاج الاطفال و رساله فی ذکر قاروره)

نویسنده: ابوالحسن احمدبن محمد الطبری

تصحیح: دکتر احسان مقدس

درباره کتاب: این کتاب به زبان عربی می باشد و رساله های آن در در مبحث خون گیری، درمان کودکان و ادرار شناسی می باشد.

 

  1. رساله فراست (دانش سحنه و چهره شناسی در طب)

نویسنده: امام فخررازی

ترجمه:لطف الله عزیز الهروی

درباره کتاب: علم فراست در طب سنتی با بهره گیری از شناخت سحنه(چاقی، لاغری، کوتاهی، بلندی قامت، رنگ چهره و …) می تواند به طبیب و پزشک سنتی جهت شناخت بیمار و بیماری کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا