فواید میوه ها و خوراکی ها – برخی آموزه های کتاب طب الرضا – بخش نهم

کرفس

نادر، خادم امام رضا(ع) گفت: آن حضرت فرمودند: شما آن را دوست ندارید و نیست چهارپایی مگر آن که کرفس را دوست دارد یعنی حتی حیوانات آن را دوست دارند.

گیاهی است مقوی و اشتهاآور و از نظر این که آهک بسیار دارد در تحلیل رسوبات بدن خیلی مؤثر است. در معالجه ی رماتیسم بسیار سودمند است.

کدو

امام رضا(ع) از رسول گرامی اسلام (ص) نقل می کند که آن حضرت فرمودند: هنگامی که کدو را پختید از آن بیشتر بخورید که آن دل غمگین را شاد می گرداند.

کندر

به زنان باردارتان کندر بخورانید؛ اگر در شکم زن، پسر باشد، باهوش، دانا و شجاع می شود و اگر دختر باشد، خوش چهره و خوش اخلاق می شود و شوهرش نیز سعادتمندو خوشبخت می گردد.

کندر فراوان بخورید و آن را در دهان نگه دارید و بجوید و من جویدن آن را بیشتر دوست دارم و بلغم معده را از بین می برد، عقل را زیاد و غذا را گوارا می سازد.

گردو

محمد بن ابراهیم جعفی گوید: مردی به امام رضا(ع) از دل پیچه شکایت کرد که نزدیک است او را بکشد.

از آن حضرت خواست برای او دعا کند، زیرا داروهای زیادی را به کار برده و نفعی نداشت بلکه بر درد آن هم افزوده است.

محمد گوید: امام (ع) تبسمی کرده و فرمودند: وای بر تو! اگر من از خداوند بخواهم که آن برطرف شود، همانا از خداوند می خواهم به حول قدرت خود آن را از تو برطرف گرداند. سپس زمانی که دل پیچه تو شدید شد، گردویی را داخل آتش کن تا حرارت به داخل آن برسد و همه ی پوستش را تغییر دهد و بعد آن را بخور که در همان ساعت دل پیچه ات آرام گیرد.

محمد گوید آن مرد انجام داد و گفت: به خدا سوگند یک بار آن را انجام دادم دل پیچه از من برطرف شد به اذن عزوجل.

گل ختمی

امام هشتم (ع) می فرماید: شستشو دادن سر با گل ختمی در روز جمعه جزء دستورات پیغمبر اسلام (ص) است علاوه بر این دارای خواصی است مانند این که موها و صورت را زیبا می نماید و از سردرد جلوگیری می کند.

به کوشش: مژگان اشرفی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

پیشنهاد هوشمند سایت به شما
بستن
دکمه بازگشت به بالا