آخرین خبرها
خانه / اخبار / قاتل خاموش زندگی جان ۲۴۴ تن را گرفت
قاتل خاموش زندگی جان ۲۴۴ تن را گرفت

قاتل خاموش زندگی جان ۲۴۴ تن را گرفت

طی ۷ ماه ابتدایی امسال
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد در هفت ماهه سال‌جاری ۲۴۴ تن بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.
به گزارش سازمان پزشکی قانونی، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۲۲۷تن بود، ۷/۵ درصد رشد داشته است.
براین اساس، از ابتدای فروردین تا پایان مهرماه امسال از کل تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن۱۷۲ تن مرد و ۷۲ تن زن بودند.
در این مدت استان های تهران با ۵۵، اصفهان با ۱۷ و خراسان رضوی با ۱۵ فوتی بیشترین آمار تلفات مسمومیت با گاز را داشته‌اند، این آمار در تعداد قابل توجهی از استان‌ها کمتر از ۱۰ فوتی و در تعدادی از استان‌ها نیز صفر گزارش شده است.
بر اساس این آمار، رشد تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در مهر ماه امسال ۳۳/۳ درصد بوده  و از ۲۱ فوتی در مهر سال گذشته به ۲۸ فوتی در مهر امسال رسیده است.
نیمه دوم هر سال با افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسید کربن همراه است به نحوی که بر اساس آمارها بیش از ۷۰ درصد تلفات گازگرفتگی در هر سال مربوط به نیمه دوم آن است و همین موضوع ضرورت توجه به نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی را دو چندان می کند.
در ادامه این گزارش آمده است، در سال گذشته ۸۳۶ تن بر اثر مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در کشور جان باختند که ۶۰۹ تن از آنان در نیمه دوم سال جان خود را از دست داده‌اند.
همچنین سال گذشته در مقایسه با پنج سال قبل از آن بیشترین آمار تلفات گازگرفتگی را به خود اختصاص داد، آمار گازگرفتگی که در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴روند کاهش را در پیش گرفته بود در سال گذشته با رشد ۳۳/۵ درصدی داشت و آمار تلفات به ۸۳۶ تن رسید.
سازمان پزشکی قانونی به استناد آمارهای موجود ضمن هشدار نسبت به افزایش تلفات مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در نیمه دوم سال بر رعایت نکات ایمنی در نصب و به کارگیری وسایل گرمایشی در فصل پاییز و زمستان تاکید و به هم میهنان توصیه می‌کند در فصل پاییز و زمستان هم میهنان در استفاده از وسایل گرمازا که عمدتا به سیستم گاز شهری متصل است، نهایت دقت را داشته باشند و ضمن استفاده بهینه از وسایل گرمازا،‌ به توصیه‌های ایمنی در خصوص سالم بودن و استفاده صحیح از وسایل گرمایشی و مسیر خروجی گاز منوکسیدکربن از دودکش این وسایل توجه کنند.

پی نوشت احیای سلامت:
در کشوری که بابت دی اکسیدکربن که آن هم فقط در شبها از یک درخت گردو متصاعد می شود، تصمیماتی اتخاذ می کردند که مبادا آسیب و یا گزندی از آن به انسان وارد شود، امروزه چگونه است که دشمن با ترفند بسیار کثیف و خائنانه به نام رفاه، میلیاردها دلار را بابت هزینه های گازکشی در زیرزمین و روی آن هدر داده و بدین طریق سموم وحشتناک متصاعد شده از این عامل مرگ آور را وارد شهرها و خانه ها می نماید؟

مطلب مرتبط:
آیا می دانید که با لوله کشی و انتقال گاز به خانه ها چه کلاهی بر سرمان رفته است!

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *