لزوم احیای گنجینه گیاهان دارویی برای رونق اقتصادی

حسین زهی نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر وزیر بهداشت با طب ایرانی و اسلامی آشنا باشد نه تنها در مسیر احیای آن گام بر می دارد بلکه می تواند از گنجینه غنی داروهای گیاهی با عنوان ابزاری برای #اشتغال و #اقتصاد_مقاومتی بهره بگیرد.

اسماعیل حسین زهی در گفت‌و‌گو با راه دانا عنوان کرد: طب سنتی در دیر باز  در ایران رونق خاصی داشته و مردم نیز اقبال ویژه ای بدان داشته اند؛

حتی پیش از آنکه علم پزشکی به درجات عالی و پیشرفته امروز برسد مردم در جامعه ما از طب سنتی ایرانی و اسلامی  و اندیشمندان و دانشمندان این طب بهره میگرفتند.

وی با اشاره به برخی بی توجهی ها به طب سنتی در سال های اخیر ابراز کرد: این بی توجهی ها در حالی از سوی مجامع علمی رخ می دهد که طب سنتی از سوی حتی کشورهای پیشرفته پذیرفته شده و مورد اقبال است اما در کشور خودمان با چالش های بسیاری مواجه می شود.

حسین زهی با بیان اینکه اخیرا برای احیا و زنده کردن این طب در کشور تحرکاتی در حال روی دادن است، گفت: از منظر علمی و شاید وزارت بهداشت این طب خیلی مورد توجه نبوده که همواره با آن مقابله نیز می شده اما اخیرا به دنبال قانونی کردن آن هستند.

این نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر پیشینه طب سنتی و بهره گیری مردم از آن حتی در درمان برخی بیماری های همه گیر عنوان کرد:

در کنار طب نوین طب سنتی می تواند کمک کننده به درمان و سلامت در جامعه باشد چنانچه مردم در استان هایی مانند سیستان بلوچستان بیشتر به این طب اقبال دارند حتی سوابق تاریخی هم به این امر تاکید می کند.

وی با تاکید بر لزوم قانونی شدن و احیای  طب سنتی در کنار طب نوین و تلفیقی این امر را از وظایف وزارت بهداشت دانست  که متاسفانه تاکنون خیلی بدان توجه نشده بلکه مقابله نیز شده است.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی گفت: طب سنتی نه تنها از دغدغه های مقام معظم رهبری برای احیا بوده بلکه یکی از مطالبات همه مردم نیز هست و  با توجه به پیشینه تاریخی کشور خیلی ها هم روی این عرصه فعال هستند حتی خیلی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به دنبال طرح ریزی برای ارائه آن به مجلس و تصویب شکل قانونی آن هستند.

حسین زهی با اشاره به مولفه های مورد نظر برای سکاندار وزارت بهداشت به عنوان شخصی که مسئول سلامت و درمان مردم است، گفت: وزیر بهداشت خود باید هم به استفاده از طب سنتی، اسلامی و ایرانی اعتقاد و باور داشته و هم با آن آشنا باشد.

وی با اشاره به توجه و رونق طب سنتی در کشورهایی که سابقه دیرینه ای در آن دارند همچون چین افزود: اگر وزیر بهداشت با طب دیرینه ای که سردمدارش ایرانیان بوده

و حتی کتب اندیشندان و دانشمندان آن چون بوعلی سینا در دانشگاه های معتبر با عنوان پایه و اساس طب تدریس می شده و هنوز هم می شود آشنا باشد نه تنها در مسیر احیای آن گام بر می دارد بلکه می تواند از گنجینه غنی داروهای گیاهی با عنوان ابزاری برای اشتغال و اقتصاد مقاومتی بهره بگیرد.

حسین زهی ادامه داد: شاید برخی از مقاومت ها در حوزه گسترش و احیای طب سنتی به برخی تعارضات منافع از سوی فعالان طب نوین مربوط باشد که شاید تصور می کنند اقبال مردم به این طب و وجه قانونی گرفتن آن از سوی وزارت بهداشت به نفع آنها نباشد.

وی گفت: این طب نسل به نسل منتقل شده است و در برخی مناطق دور افتاده که دسترسی مستقیمی به پزشک ندارند خیلی کارآمد است به ویژه در مناطق کمتر برخوردار که نه تنها دسترسی به پزشک ندارند بلکه ظرفیت های قبولی پزشکی هم در آنجا کم است وفکری هم برای افزایش آن و تربیت پزشکان بومی در آنجا که ماندگاری شان در منطقه بالا باشد نمی شود

لذا شاهدیم اکثرا مردم در این مناطق برای دسترسی به پزشکان متخصص و درمان های تخصصی مجبور می شود در شهرهای بیشتر برخوردار سرگردان باشند.

حسین زهی تاکید کرد: امیدواریم وزیری که دولت پیش رو انتخاب می کند بیشتر به این ظرفیت ها توجه داشته باشد چنانچه الان در حوزه انتخابی ما برخی متخصصین حتی وجود ندارند و مردم خیلی با مشکل مواجه هستند.

از طرفی در این استان با وجود دامنه تفتان و گنجینه ای غنی از داروهای گیاهی اگر اقتصاد آن سامان دهی شود از این پتانسیل می توان برای اشتغال زایی، تولید و حتی صادرات آن به عنوان ابزاری برای رونق اقتصادی در منطقه بهره برد.

منبع:                   


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا