اقدام خطرناکی که کشت “محصولات تراریخته” را تشویق و تسریع می‌کند + اسناد

اصرار دولت در مصوبه اخیر بر تبلیغ تولید و واردات محصولات تراریخته بسیار سؤال‌برانگیز است؛ در حالی که در ابلاغیه مقام معظم رهبری بر تولید محصولات سالم و ارگانیک تأکید شده اما محصولات تراریخته در تقابل و تعارض با محصولات ارگانیک قرار دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در تاریخ 19 دی ماه سال جاری مصوبه دولت درباره «سیاست‌ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی» را به وزارتخانه‌های بهداشت، جهاد کشاورزی، وزارت علوم و سازمان محیط زیستابلاغ کرد که در ادامه تصویر این نامه آمده است:

بیشتر بخوانید: دروغ دیگری از “تاجران تراریخته” افشا شد + فیلم

اما با بررسی مختصر مفاد این راهبردها، متوجه اشکالات و ابهامات متعددی می‌شویم که در ادامه به برخی از این اشکالات و ابهامات اشاره شده است:

  1. بخش الف) تضمین فواید زیست‌فناوری:

ماده 1) نیاز‌سنجی برای تولید محصولات تغییریافته ژنتیکی توسط چه نهاد و ارگانی صورت می‌گیرد؟ چه اولویت‌هایی برای نیاز‌سنجی ملاک عمل قرار خواهد گرفت؟

ماده 2) با استناد به رویکرد جهانی، حدود 90 درصد محصولات تراریخته در 4 کشور برزیل، آمریکا، کانادا و آرژانتین تولید می‌شود و محدود به 4 محصول کلزا، پنبه، سویا و ذرت می‌شود!! در حالی که بسیاری از کشورها به‌دلیل مخاطرات زیست‌محیطی از تولید این محصولات امتناع می‌کنند و این تولیدات تنها به 4 محصول اختصاص دارد، چگونه کشور جمهوری اسلامی ایران باید چنین مخاطره‌ای را قبول کند؟!

ماده 4) بدیهی است که حضور و مشارکت وزارت بازرگانی (سازمان حمایت از مصرف‌کننده) سازمان پدافند غیر‌عامل و سایر سازمان‌های حکومتی خوشایند موافقان تولید و واردات محصولات تراریخته نیست! لذا یکپارچه‌سازی فرایند صدور مجوز در یک نهاد رانت‌آور و فسادآور خواهد بود.

چنانچه ذی‌نفع بودن بسیاری از افراد در فرایند صدور مجوز، راه را برای سهل‌انگاری در ارزیابی‌های سلامت و زیست‌محیطی هموار خواهد ساخت؛ هیچ مرجعی به‌تنهایی صلاحیت ارزیابی مخاطرات سلامت، زیست‌محیطی، امنیتی و بیو/اگروتروریستی محصولات تغییریافته ژنتیکی را ندارد؛ صحیح این است که هر مرجع بر مبنای آیین‌نامه اجرایی مرداد 92، ارزیابی‌ها را به‌صورت جداگانه انجام دهد و در صورت عدم احراز هر یک از الزامات صدور مجوز مختومه شود.

  1. بخش ب) حفاظت از تنوع زیستی

ماده 2) کشت ارقام متنوع محصولات تغییریافته ژنتیکی، نه‌تنها موجب حفظ و تعادل زیست‌بوم نمی‌شود بلکه با به‌هم زدن چرخه زیست‌بوم و افزایش بی‌رویه مصرف سموم علف‌کش (در مورد گیاهان مقاوم به علف‌کش) و تأثیر سم بی‌تی (گیاهان تراریخته مقاوم به آفات) موجب کاهش تنوع زیستی و میکروبی خاک و جانوران و گیاهان می‌شود.

ماده 3) افزایش و تنوع ارقام و سویه‌های تراریخته موجب افزایش چندین برابری مخاطرات آنها نیز می‌شود؛ چگونه می‌توان تعداد ارقام محصولات تراریخته را افزایش داد اما مخاطرات متقابل آنها و ریسک‌های سلامت، زیست‌محیطی و تأثیرات اجتماعی و اقتصادی آنها را نادیده گرفت!!

  1. بخش پ) حفظ سلامت و بهداشت محصول حاصل از زیست‌فناوری

مطابق مصوبه قانون برنامه ششم توسعه کشور، تولید و واردات محصولات تراریخته بدون ایجاد زیر‌ساخت‌های مندرج در ماده (پ) اصولاً ممنوع است! زیرا دولت موظف است مخاطرات سلامتی و زیست‌محیطی محصولات تراریخته را ارزیابی کرده و آن را به اطلاع مصرف‌کنندگان برساند؛ اصولاً وقتی این ماده تحقق نیافته باشد سایر مواد این مصوبه فاقد وجاهت قانونی بوده و هر‌گونه تبلیغ به تولید و واردات محصولات تراریخته غیرقانونی خواهد بود.

  1. بخش ج) افزایش سطح مشارکت و آگاهی عمومی در جهت استفاده از محصولات زیست‌فناوری

این بند مغایر تعریف ایمنی زیستی، قانون ایمنی زیستی و قانون برنامه ششم توسعه کشور است زیرا ایمنی زیستی یعنی اتخاذ سیاست‌ها و تدابیر برای تضمین فواید زیست‌فناوری و به حداقل رسانیدن مخاطرات احتمالی آن؛ در شرایطی که هر روز بر دامنه مخاطرات محصولات تغییریافته ژنتیکی افزوده می‌شود و کشورهای بیشتری از تولید و مصرف محصولات تراریخته امتناع می‌کنند و محصولات تراریخته عموماً به مصرف مستقیم خوراک انسانی نمی‌رسد، ماده 1 بند ج تأکید بر تشویق و ترغیب جامعه به مصرف محصولات تغییریافته ژنتیکی دارد!!

دولت به‌جای تأکید بر اجرای آیین‌نامه اجرایی بند ج ماده 3 قانون ایمنی زیستی و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه ششم، با تصویب چنین مفادی در مصوبه مورخ 96.10.19 تخلفی آشکار در عدم تمکین به حقوق شهروندان و قوانین بالادستی نظام داشته است.

بیشتر بخوانید: ترفند کثیف “تاجران تراریخته” برای بی‌خطرنشان دادن این محصولات + فیلم

در ادامه توضیحاتی درباره کلّیت این راهبرد ابلاغی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور آمده است:

1. همان‌طور که قانون ملی ایمنی زیستی در بحبوحه ناآرامی‌های کشور در سال 1388 و در شرایطی که تمرکز مسئولان کشور بر مسائل امنیتی بود، به تصویب رسید،  این مصوبه هیئت وزیران، در زمانی که کشور درگیر فتنه جدیدی است، بسیار قابل تأمل است؛ متأسفانه مصوبات و قوانین بحث‌برانگیز که نیاز به اجماع عمومی و بررسی کارشناسی دقیق دارد، همواره در زمانی طرح و تصویب می‌شود که تمرکز کشور به‌روی مسائل مهم‌تر مانع بررسی دقیق آن می‌شود.

2. به‌نظر می‌رسد این مصوبه روشی برای ناکارآمد کردن آیین‌نامه اجرایی مصوب مرداد 1392 و قانون برنامه ششم توسعه کشور است؛ تمام مفاد این مصوبه اصل احتیاط‌آمیز محصولات تغییریافته ژنتیکی را فراموش کرده است. سؤال اینجاست دولت چه‌تضمینی را برای عدم وقوع مخاطرات سلامتی و زیست‌محیطی محصولات تراریخته ارائه می‌کند؟

3. در بند 1 ماده 8، سیاستهای کلی محیط زیست، ابلاغیه مقام معظم رهبری در سال 1394، بر تولید محصولات سالم و ارگانیک تأکید شده است؛ محصولات تغییریافته ژنتیکی در تقابل و تعارض محصولات ارگانیک قرار دارند؛ اصرار دولت بر تبلیغ تولید و واردات محصولات تراریخته بسیار قابل تأمل و سؤال‌برانگیز است؛ این موارد تنها برخی از ابهامات و سؤالاتی است که مسئولان امر باید پاسخ درخوری برای آن ارائه کنند.

رصد دقیق تحرکات و لابی‌های جریان تراریخته‌پرست رخنه‌کرده در برخی مراکز حساس و تصمیم‌گیر و تلاش برای قانونی کردن کشت و تجاری‌سازی محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی به هر قیمت ممکن و از سویی فعالیتهای تجاری و مالکیت شرکت‌‌های خاصی که با این هدف از سالها پیش توسط چهره‌های اصلی این جریان تأسیس و راه‌اندازی شده است، خود به‌تنهایی گویای حقایق بزرگی درباره اهداف پنهان در کشت و تجاری‌سازی محصولات تراریخته در کشورمان است.

کد مطلب:M96110201-

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا