مراقبات شب و روز دحوالارض

مراقبات شب و روز دحوالارض

فردا جمعه مصادف با روز دحوالارض (۲۵ ذی‌القعده) است.
روزی است که زمین از نقطه‌ای که کعبه بنا شده است، سر از زیر آب بیرون آورد و پهن و گسترده شد. از کعبه هست که زمین شایسته‌ی سکونت خلیفه‌الله می‌شود. دحوالارض روز گسترش رحمت الهی و روز تفضّلات بزرگ خدای متعال است.

شب دحوالارض هم از لیالی شریف و شبی بسیار عظیم است. شب ظهور و تولّد انبیاء بزرگ؛ حضرت ابراهیم علیه السّلام و حضرت عیسی بن مریم علیه السّلام و شب عنایات خاصّه‌ی الهی به اهل عبادت و خلوت است. شبی است که رحمت خدا در آن نازل می‌شود و قیام به عبادت در آن اجر بسیار دارد.

اعمال روز دحوالارض:

۱- غسل

۲- روزه

روز دحوالارض یکی از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است و از برای روزه‌دار این روز هرچه بین آسمان و زمین است، استغفار می‌کنند.

▫️روزه این روز همانند روزه هفتاد سال است و در روایت دیگر آمده که کفاره هفتاد سال است، و هر که این روز را روزه بدارد و شب را به عبادت به سر آورد، براى او عبادت صد سال نوشته شود.

۳- دو رکعت نماز که مستحبّ است در آغاز روز، هنگامی که آفتاب کمی بلند شود (هنگام چاشت) خوانده شود و بخواند در هر رکعت:

▪️سوره «حمد» ۱ بار
▪️سوره «شمس» ۵ بار

▫️و بعد از نماز هم بگوید:

لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلاّ بِاللهِ الْعَلیِّ الْعَظیمِ

▫️سپس دعا کند و بخواند:

یا مُقیلَ العَثَراتِ اَقِلْنی عَثْرَتی، یا مُجیبَ الدَّعَواتِ اَجِـبْ دَعْـوَتی، یـا سامِعَ الاَْصْواتِ اِسْمَعْ صَوْتی، وَارْحَمْنی وَتَجاوَزْ عَنْ سَیِّئاتی وَما عِنْدی، یا ذَاالْجَلالِ وَالاْکْرامِ.

▫️ای نادیده‏ گیرنده‌ی لغزشها! لغزشم را نادیده‏ گیر، ای اجابت کننده‌ی دعوت ها! دعوت‌هایم را اجابت کن، ای شنوای صداها! صدایم را بشنو و به‏ من رحم کن، و از بدی‌هایم و آنچه نزد من است درگذر، ای صاحب جلال و اکرام.

۴- خواندن دعایی که شیخ طوسی رحمت الله علیه توصیه نموده است:

▪️اللَّهُمَّ دَاحِیَ الْکَعْبَهِ وَ فَالِقَ الْحَبَّهِ وَ صَارِفَ اللَّزْبَهِ وَ کَاشِفَ کُلِّ کُرْبَهٍ أَسْأَلُکَ فِی هَذَا الْیَوْمِ مِنْ أَیَّامِکَ الَّتِی أَعْظَمْتَ حَقَّهَا وَ أَقْدَمْتَ سَبْقَهَا وَ جَعَلْتَهَا عِنْدَ الْمُؤْمِنِینَ وَدِیعَهً وَ إِلَیْکَ ذَرِیعَهً وَ بِرَحْمَتِکَ الْوَسِیعَهِ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِکَ الْمُنْتَجَبِ فِی الْمِیثَاقِ ….. (برای خواندن متن کامل دعا به مفاتیح‌الجنان مراجعه فرمایید)

۵- زیارت امام رضا علیه‌السّلام

 

 


برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن