آخرین خبرها
خانه / آیا میدانید که ... / آیا می دانید که مسواک، سرعت پیشرفت آلزایمر را می کاهد
آیا می دانید که مسواک، سرعت پیشرفت آلزایمر را می کاهد

آیا می دانید که مسواک، سرعت پیشرفت آلزایمر را می کاهد

تهران- ایرنا- دانشمندان دریافتند که بیماری لثه سرعت زوال عقل را شش برابر افزایش می دهد، بر این اساس برای کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر به طور منظم مسواک بزنید. بیماری لثه در افراد مسن شایع است و در سالخوردگی بیشتر می شود.

به گزارش گروه علمی ایرنا از تلگرام،  گمان می رود باکتری عامل بیماری لثه سطح التهابات در بدن را بالا می برد، التهابات نیز به نوبه خود با افزایش زوال عقل در مبتلایان به آلزایمر مرتبط است.

در مطالعه جدید محققان کالج کینگ لندن و دانشگاه ساوث هامپتون، وضعیت ۵۹ نفر که سطوح جزیی تا متوسط زوال عقل داشتند، به مدت شش ماه رصد شدند و وضعیت لثه های آنها تحت کنترل قرار گرفت. سرعت زوال عقل در افرادی که در ابتدای مطالعه بیماری لثه داشتند، شش برابر سریعتر از گروهی بود که دندان های سالم داشتند.

بیماری لثه از طریق مسواک زدن قابل کنترل است و به گفته محققان، حفظ سلامت دهان و دندان می تواند راه آسانی برای کاهش تأثیر آلزایمر باشد.

پروفسور کلایو هولمز نویسنده این مطالعه گفت: این موارد نتایج بسیار جالبی هستند که موید تحقیق قبلی ما در زمینه تأثیر منفی وضعیت های مزمن التهاب آفرین بر پیشرفت بیماری مبتلایان با آلزایمر است.

هولمز افزود: گرچه مطالعه ما از نوع کوچک و برای شش ماه بود، اما اگر رابطه مستقیمی میان بیماری لثه و زوال شناختی وجود داشته باشد، همان طور که مطالعه جدید بیان می کند، در آن صورت معالجه بیماری لثه می تواند یک گزینه درمانی احتمالی برای آلزایمر باشد.

بر اساس این مطالعه، افرادی که هم آلزایمر و هم بیماری لثه دارند، سریعتر از افرادی که سلامت  دهان و دندان دارند، حافظه و قدرت تفکر خود را از دست می دهند. اما هنوز مشخص نیست که بیماری لثه سبب تسریع زوال عقل است و یا بر عکس.

گزارش این تحقیق در مجله PLOS One منتشر شد.

از خواص مسواک زدن در کلام معصومین افزایش حافظه ذکر شده است.

 

منبع:فصلنامه عسل درمانی شماره ۱۵ بهار۹۵ 

چوب مسواک

۲ نظر

  1. سلام و با عرض تشکر

     

    این چوبهای مسوام واقعی رو از کجا تهیه کنیم؟

    این عطاری های مجازی نداشت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *