مهم‌ترین آسیب شکر موجود در نوشیدنی‌ها

یک کارشناس تغذیه مضرات نوشیدنی‌های با میزان شکر زیاد را برشمرد و بر لزوم اصلاح سبک غذایی تاکید کرد.
 احمدی‌ پرتا در توضیح مهم‌ترین آسیب شکر موجود در نوشیدنی‌ها اظهار داشت: میزان بالای شکر نوشیدنی‌ها موجب بروز بیماری‌های بسیاری شده است و ما توصیه می‌کنیم که الگوی مصرف غذایی مردم اصلاح شود. در این مسیر و در اولین قدم مردم بهتر است به جای نوشابه‌های ناسالم، قندهای طبیعی را جایگزین کنند که سرشار از آنتی‌اکسیدان است.
 
نوشیدنی‌های پر شکر و آسیب‌های آن
این کارشناس تغذیه ادامه داد: نوشابه‌ها ترکیباتی دارند که برای فیزیولوژی مضر است و مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند. مهم‌ترین صدمه این نوشیدنی‌های مضر، تخلیه کلسیم استخوان‌ها و ایجاد بیماری‌هایی چون پوکی استخوان است.
 
وی با بیان اینکه برخی از مردم هنوز از آسیب‌های واقعی نوشابه‌های گازدار آگاهی ندارند، متذکر شد: اگر نوشیدنی سالم گیاهی را جایگزین نوشابه‌های آسیب‌رسان کنیم و فرهنگ استفاده از این نوشیدنی‌ها را در مردم ایجاد کنیم، آنگاه می‌توان گفت توانسته‌ایم مصرف کنندگان را از نوشیدنی‌های مضر نجات دهیم و به سمت نوشیدنی کارکردی یا نوشیدنی سلامتی سوق دهیم.
 
لزوم جلوگیری از تبلیغ نوشیدنی‌های ناسالم
احمدی پرتا با انتقاد از تبلیغات وسیع نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های ناسالم، گفت: حتی یک هزارم این تبلیغات برای یک نوشیدنی سلامتی گیاهی و طبیعی مانند بابونه و الوئه‌ورا انجام نمی‌شود. نوشابه‌های مضر در فیلم‌ها و سریال‌های ما نیز ورود پیدا کردند، در حالیکه صداوسیما باید تبلیغات محصولات ناسالمی مانند نوشابه‌های پرشکر، چیپس و پفک را حذف کند و نوشیدنی سلامتی را جایگزین کند، اما چون این محصولات گردش مالی بالایی دارند، این موضوع اتفاق نمی‌افتد لذا وزارت بهداشت باید در این زمینه ورود پیدا کند.
 
این کارشناس تغذیه در تشریح خصوصیات نوشیدنی کارکردی یا نوشیدنی سودمند، گفت: آنتی‌اکسیدان‌ها و املاح مفید موجود در یک نوشیدنی سلامتی گیاهی می‌تواند برای بدن انسان مفید باشد، البته اینکه این نوشیدنی‌ها کاملا طبیعی و حاوی املاح موجود در میوه‌ها و گیاهان باشند، خیلی موثر است. در چنین فضایی تولیدکننده‌ای که با خلوص نیت، محصول نوشیدنی سلامتی را به دست مردم دهد، قطعا به سلامت مردم و جامعه کمک کرده است.
 
ترکیب میوه و گیاه برای تولید نوشیدنی سلامتی
این کارشناس تغذیه در پاسخ به این سوال که تولید نوشیدنی کارکردی با ترکیب خواص میوه و گیاه چقدر در سلامتی مردم و اصلاح الگوی مصرف موثر است، متذکر شد: برخی گیاهان و میوه‌ها در طب سنتی ما خواص طبیعی و واقعی دارند. اگر تولیدکننده‌ای از این منابع طبیعی استفاده کند و بتواند مردم را به سمت گیاهان سنتی و میوه‌ها سوق دهد، قطعا در اصلاح الگوی مصرف عمل کرده است، زیرا اکثر گیاهان سنتی ما مانند بابونه و هل و گل سرخ، خواص دارویی دارند و اگر این گیاهان با ویتامین موجود در میوه‌های طبیعی ترکیب شوند، مسلما نتایج مفیدی به همراه خوهد داشت. مثلا دارچین برای از مقابله با دیابت مفید است و موجب افزایش انسولین می‌شود یا دانه هل که هم هضم کننده غذاست، هم شادی آور است و برای درمان افسردگی استفاده می‌شود.
 
احمدی پرتا با تاکید بر اینکه اگر نوشیدنی‌های سلامتی به دلیل کیفیت مناسب، مشتری‌شان را پیدا کنند، خوب است، ادامه داد: البته فرهنگ استفاده از نوشیدنی سلامتی به مرور و طی زمان ایجاد می‌شود، بنابراین سه اصل مهم کیفیت، مشتری‌مداری و زمان در اینکه نوشیدنی‌های سلامتی در ذهن مردم جای بگیرد، موثر است.

[box type=”note”] منبع: تیتر برتر [/box]

شکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا