نقش طب اسلامی در اخلاق و تربیت

98051908

نقش طب اسلامی در اخلاق و تربیت

در آینه آیات و روایات اسلامی، بین‌ مزاج، پوشاک، عطر، مسکن، خواب و خوراک و روحیات‌ و خلقیات بشر، هم چون بدخلقی و خوش‌خلقی، غم‌ و اندوه و افسردگی، رقّت قلب و سخت‌دلی و حتی توفیق و قبولی نماز و روزه و عبادات، رابطه‌‌ نزدیکی برقرار‌ است.

امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند:

ای کمیل! همانا زبان از قلب سرچشمه می‌گیرد [ و آن چه را که در قلب است، ظاهر می‌سازد. ] و قوام قلب به غذاست؛ پس متوجه باش که قلب و جسمت را با چه تغذیه می‌کنی.

 

شیخ عباس قمی، سفینة البحار، ماده

این سخن به این معنا نیست که عوامل فوق علت‌ تمام و کامل برای اخلاق خوب‌ یا‌ بد‌ باشد، بلکه‌ یکی از عوامل زمینه‌ساز اخلاق است. قرآن کریم یکی از مقدمات مهم در چگونگی کردار شایسته بشر را، نوع تغذیه او می‌دانند و می‌فرماید:《یا اَیُّهَا الرُّسُلُ کُلُوا مِنَ الطَّیِباتِ وَاعْمَلُوا صَالِحاً.》ای پیامبر از غذاهای پاکیزه بخور و عمل صالح انجام بده.

 

سوره مومنون، آیه ۵۱

بعضی از مفسران معتقدند ذکر این دو ( خوردن غذاهای پاک و انجام عمل صالح ) پشت سر یکدیگر، دلیل بر وجود یک نوع ارتباطی بین این دو است و اشاره به این دارد که غذاهای مختلف، آثار اخلاقی متفاوتی دارد، غذای حلال و پاک، روح را پاک می‌کند و سرچشمه عمل صالح می‌شود و غذاهای حرام و ناپاک، روح و جان را تیره و سبب اعمال ناصالح می‌گردد.

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا