نکته های شنیدنی: زالو درمانی – بخش سوم

اقدامات پرستاری بعد زالو درمانی

? نکته های شنیدنی ?

#اقدامات_پرستاری_بعد_زالودرمانی

✔هنگامی که زالوها از خونخواری سیر شدند، خودبخود منطقه را رها می کنند و البته باید صبر  کرد تا مقداری خونریزی ادامه یابد .

اگر خونریزی کنترل نشود، ممکن است 10 الی 15 ساعت خونریزی ادامه یابد که بهتر است با بادکش کردن مقدار بیشتری خون و مواد مضر را خارج نمود .

در صورتیکه امکان بادکش کردن وجود نداشته باشد باید موضع را با انگشت دست فشار داده و تمیز کرده، سپس مقداری زردچوبه، خاکستر باقلا یا مازوی سوخته روی محل خونریزی ریخته و روی آنرا گاز استریل گذاشته و چند دقیقه با کمی فشار انگشت نگه داشته شود تا خون بند آید .

?در صورتی که بخواهند زالو از محل به هر دلیلی جدا کنند ، مقداری نمک کامل ، بوراکس ، موی سوخته یا خاکستر پنبه روی آن ریخته تا زالو بیفتد .

زالوهایی که از محل زالو درمانی جدا می شوند باید در ظرف حاوی نمک یا الکل انداخته شده و نابود شوند .باید دانست که زالوهای معدوم جزء زباله های بیمارستانی محسوب می شوند .

? چنانچه خونریزی متوقف نشود مقداری مازوی کوفته ، گرد آجر و یا گرد زاج استریل بر محل زالو درمانی می پاشند و سپس محل را با باند نواری محکم می بندند .

منبع: اقدامات پرستاری سنتی، اعمال یداوی، ص۶۳.

کدمطلب:970317  12pc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا