هشدار حکیم دکتر روازاده درباره ادامه غربالگری به بهانه تالاسمی

?به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حکیم دکتر حسین روازاده؛ پژوهشگر طب ایرانی – اسلامی و پزشک دغدغه مند در حوزه بهداشت و سلامت جامعه در یادداشتی ضمن تقدیر از طرح مجلس برای حمایت از افزایش جمعیت و مقابله با سقط های جنین گسترده در قالب های قانونی و غیرقانونی نوشت:

?مجلس و دولت انقلابی در راستای پیشبرد منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی برای افزایش جمعیت این مرز و بوم طرح جوانی جمعیت را تصویب و در مرحله اجرا دارند. در این طرح ضمن ارائه بسته های تشویقی به زوجین برای افزایش موالید، حمایت هایی نیز از زوج های نابارور و جلوگیری از سقط جنین شده است. در کنار این ما با پدیده ای به نام غربالگری در سال های گذشته روبه رو بودیم که بسترساز اجازه قانونی به زوج برای سقط جنین شده بود. برای مثال در غربالگری به مادران باردار عنوان می شد که قلب جنین تپش ندارد و بلافاصله مجوز سقط صادر می شد که این رویه اشتباه مرگ هزاران جنین سالم را در سال رقم می زند. در حالیکه مادرانی که صبر می کردند بعد از مدتی از طریق تشخیص، متوجه تپش قلب جنین می شدند و به بهانه سندروم داون نیز میلیون ها جنین سالم از بین رفت. غربالگری در طرح جوانی جمعت از حالت اجباری خارج شد ولی متاسفانه در حال حاضر برخی به دنبال ادامه این روند به بهانه های دیگر هستند.

?در کنار غربالگری از تالاسمی نام برده می شود که قطعا این موضوع توطئه ای برای کاهش جمعیت و برخورد با طرح جوانی جمعیت است. زیرا که موضوع تالاسمی در غربالگری هیچ جایگاهی ندارد. سال ها به بهانه سندروم داون مجوز قتل میلیون ها نوازد صادر شد در حالیکه گفته می شد غربالگری اجباری نیست ولی عملا اجباری بود و علاوه بر هزینه های سنگین، سقط جنین صورت می پذیرفت.

?سال ها گذشت تا عده ای از دلسوزان و بزرگان کشور دست به اقدام د ربرابر این اقدام شوم بزنند و این غائله پایان یافت. اما تا این زمان، ۲۵میلیون جوانی که می توانستند در حال حاضر به مملکت خدمت کنند، اصلا دنیا نیایند. هرچند که مقاومت هایی در سطوحی مانند وزارت بهداشت برای جلوگیری از حذف غربالگری صورت پذیرفت ولی این پدیده شوم به زباله دان تاریخ افتاد.

?این توصیه دهشتناک هرگز نباید تکرار شود و هرگز نباید اجازه داد کلمه غربالگری در هیچ محیطی سلامت انسان ها را به خطر اندازد. خیانتکاران و خائنین به این مرز و بوم و بشریت به همراه خودی های ناآگاه، اخیرا برای احیای غربالگری موضوع تالاسمی را مطرح کرده اند. یعنی اینکه قصد دارند به بهانه مبارزه با تالاسمی غربالگری را زنده کنیم و یا نگذاریم به فراموشی سپرده شود و کشتار جمعی جوانان کشور را زیر این چتر ادامه دهیم.

?مسئولین محترم بدانند که نگارنده این متن یکی از چند نفری بود که در ماههای اول انقلاب اسلامی زمانیکه این بلای خانمان‌سوز توسط انگلیسی ها در کشورمان اشاعه یافت و سالیانه چند هزار تالاسمی ماژرو روی دست کشور می گذاشت و تعدادی با هزینه های هنگفت برای پیوند مغز استخوان به اروپا فرستاده می شدند تا سرمایه ملی را هزینه برخی طبیبان یهودی صهیونیست کنند؛ ما با همکاران نمان راه حل پیشگیری از ایجاد تالاسمی ماژرو را با مسئولین ذی ربط مطرح کردیم و حدود چهل سال پیش راه حل ارائه نمودیم و این راه حل منجر به این شد که اولا برای بیماران موجود پیوند مغز استخوان در شیراز انجام شود و دوم اینکه در زمان قبل از عقد زوجین حتما آزمایش تالاسمی انجام دند. بعد از آزمایش اگر مشخص می شد که اگر مینور بودند باهم ازدواج نکنند. ولی می بینیم که مسامحه غیرقابل وصفی در این مورد می شود، بسیار سهل و آسان است که تا قبل از ازدواج که حداقل بیست سال وقت وجود دارد؛ همزمان با تعیین گروه خونی؛ تالاسمی هم مورد آزمایش قرار گیرد و در کارت خونی ثبت شود و بدین وسیله فرد نسبت به مینور بودن یا نبودن خود آگاهی پیدا می کند. متاسفانه در حال حاضر تنها در زمان ازدواج این آزمایش انجام می شود و بعد از اینکه زوج ها تمام کارهای خرید و عقد و … را انجام می دهند، در محضر از آنها درباره آزمایش تالاسمی سوال می شود! به راحتی می توان در پرونده سلامتی افراد نوع تالاسمی از همان ابتدا ثبت شود.

?این در حالیست که با وجود آنکه نباید کسانیکه مینور هستند، ازدواج کنند، شنیده می شود که پزشکانی هستند که کسانیکه مبتلا به تالاسمی مینور هستند را تشویق به ازدواج می کنند و می گویند اگر بچه دار شدید و ناقص هم بود در غربالگری مشخص می شود و سقط می کنیم! به هر حال نباید اجازه چنین روندی را در حالیکه طرح جوانی جمعیت با جدیت در حال اجراست، داد و به بهانه های مختلف از جمله تالاسمی مجوز غربالگری را مجدد داد. میلیون ها جنین سالم در سال های گذشته از بین رفتند که چنین جنایتی در تاریخ ما کم سابقه بود و انشالله دیگر شاهد چنین توطئه هایی نباشیم.

ش


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا