پولیپ بینی

پولیپ بینی و انحراف ناشی از آن:
پولیپ بینی در واقع التهاب شدید مخاط بینی و سینوس‌هاست که در واقع بر اثر تورم شدید به صورت توده و تومور درمی‌آید، اما باید در نظر داشت که تومور نیست. از نظر طب سنتی بیشتر غلبه بلغم موجب بوجود آمدن پولیپ است ، ولی در طب کلاسیک عوامل دیگری را دخیل می دانند.
پولیپ‌های بینی متعدد هستند و منشاء‌ آن، بیشتر از سینوس‌هاست و انواع یک طرفه و دو طرفه دارد ولی بیشتر آنها، دو طرفه است. عوامل قارچی در ایجاد عفونت‌های مکرر نقش دارد. عفونت‌های مکرر موجب پولیپ و خود پولیپ هم موجب عفونت‌های مکرر خواهد شد؛ همچنین زمینه‌های ژنتیکی در ایجاد پولیپ مؤثر است، اما اثر آنها مستقیم نیست. از نظر طب کلاسیک، درمان پولیپ‌ها جراحی است؛ گرچه ابتدا سعی می‌شود با درمان طبی کنترل شود، اما در بسیاری از موارد، پوليپ ریشه‌کن نمی‌شود و حتی بعد از جراحی نیز ممکن است برگردد. وقتی درمان دارویی جواب نمی‌دهد و در مواردی که این پولیپ‌ها عوارضی مانند فشار در حفره چشم ایجاد می‌کنند، باید جراحی انجام شود.
شایع‌ترین علامت ابتلاء به پولیپ بینی، گرفتگی بینی است، اما خروج ترشحات از بینی و پشت گلو (چه به صورت آبکی و چه چرکی)، ایجاد سردرد بر اثر بسته‌شدن سینوس‌ها، گاهی خونریزی بینی، خرخر شبانه، وقفه تنفسی هنگام خواب و در موارد شدید، فشار به حفره چشم و بیرون‌زدگی چشم، از علائم ديگر آن مي باشد.
پولیپ بینی، بیماری نادری نیست و زیاد دیده می‌شود، ولي متأسفانه با انحراف بینی و بزرگ شدن شاخک‌های بینی، اشتباه گرفته می‌شود که باید گفت در دو مورد آخر، اجزای طبیعی بینی هستند كه بزرگ می‌شوند، در حاليكه پولیپ، بافت غیرطبیعی بینی است.
آلرژی، آلودگی هوا و سرماخوردگی در عود پولیپ‌های بینی مؤثرند و این عود کردن، بیشتر در فصول بهار و پاییز رخ می‌دهد.

منبع: سیب سلامت

پیشنهاد طب اسلامی-ایرانی را بخوانیم:
با توجه به اينكه این مشکل‌، با غلبه زیاد بلغم پدید می آید، توصیه ‌می‌کنیم در هوای سرد، پیشانی خود را بپوشانید و با موی خیس از منزل بيرون نروید.

پاسخ حكيم دكتر روازاده در مورد پولیپ و انحراف بینی در اثر آن:
-استنشاق محلول آب جوشيده ولرم و نمک دریا.
-استنشاق محلول آب جوشيده ولرم با جوش شیرین.
-چكاندن قطره نازیل در بيني (قابل تهیه از نمایندگي‌ معتمد محل سكونت) .
انجام این موارد به تخلیه ترشحاتی که موجب انسداد بینی شده است، كمك مي كند و باعث می شود تا بافت های مخاطی داخل بینی، خود را جمع كرده و اگر انحراف بینی زیاد نباشد، کار ساز خواهد بود. در صورت زياد بودن انحراف بینی، مقداری بهبود حاصل مي شود ولی برای رفع مشکل، جراحی نیاز است.

تجارب عمومی:
در بعضی موارد با نظر طبيب حاذق اين مشكل با زالو رفع شده است.

نوشته های مشابه

نسخه آیت الله ضیایی در مورد پوليپ و رفع گرفتگي بيني:
-استفاده از بخور اکالیپتوس قبل از خواب، در صورت گرفتگي( كيپ شدن) بيني، یک قطره هم در سوراخ بینی چكانده شود.
-اگر خلط چسبنده توأم با گرفتگي(كيپ شدن) بینی دارد، قبل از خواب، محلول آب و سرکه انگور طبيعي قرقره کند.

پی نوشت احیای سلامت:
نوشیدن روزانه یک‌ استکان چاي نعناع با عسل طبيعي می تواند نافع باشد.

طب سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا