گزارش شنیدنی رادیو ایران در مورد نمک دریا

گزارش رادیو ایران در مورد نمک دریا در برنامه پیک نیمروزی مورخ 11 بهمن 1393 ساعت 14:26

جهت پخش بر روی Play و برای دانلود بر روی علامت فلش رو به پایین کلیک نمایید. جهت انتشار این خبر در جامعه های مجازی پیشنهاد میشود شما دلسوزان فرهنگ تغذیه سالم این فایل صوتی کم حجم را پس از دانلود در گروه ها و فضا های مجازی خود به اشتراک بگذارید.

http://ravazadeh.com/khabar.mp3

http://ravazadeh.com/khabar.mp3     لینک دانلود

متن گزارش:
اختلاف نظر پزشکان درباره مصرف نمک دريا، موجب سرگرداني مردم درباره مصرف اين ماده خوراکي شده.

پیک نیمروزی 1393/11/11

هرچه بگندد نمکش می‌زنند، این شعر اهمیت نمک را در جامعه انسانی نشان می‌دهد. اگر پیکر مردان نمکی پس از هزاران سال، در معادن نمک کشف نمی‌شد، شاید تا این حد کاربرد نمک برای روشن نبود؛ اما بخشی از پزشکی امروز، سلاح خود را به روی نمک تیز کرده و این ماده سفید را کشنده و مصرف آن را خودکشی می‌داند. دکتر رفیعی فر، سرپرست اداره آموزش وزارت بهداشت:

رفیعی فر: ما سه تا سم سفید داریم نمک شکر و هروئین

روایات دینی ما را به استفاده از نمک، قبل و بعد از غذا، توصیه کرده؛ نمک، گاه غذای اصلی امام علی -علیه‌السلام- بوده است. پزشکان معتقد به طب سنتی و ایرانی، هرچند بانمک صنعتی و دستکاری‌شده مخالف‌اند اما نمک طبیعی به‌ویژه نمک دریا را نجات‌بخش می‌دانند. دکتر مینایی، متخصص بافت و جنین‌شناسی و معاون سابق پژوهشی در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران.

مینایی: نمک دریا یک طلای سفید هست.

نمک تصفیه‌شده صنعتی یا نمک دریا؟ امروز عمده بحث‌ها درباره این دو نمک است. نمکی که امروز با مجوز وزارت بهداشت در بازار ایران به فروش می‌رسد، تصفیه و املاح معدنی آن گرفته‌شده. از حدود دو دهه پیش، به علت مشاهده کمبودید در بعضی مناطق ایران، به همه نمک‌ها ید اضافه‌شده همه مجبورند این ید را مصرف کنند. نمک‌های دیگر، نمی‌توانند مجوز بگیرند و ازنظر دکتر سیاری معاون وزارت بهداشت، عرضه‌کنندگان آن شیادند:

دکتر سیاری: یک آدم شیاد کلاه‌برداری هم میره یک گونی … را کامیون بارمیکنه میاره به اسم دریا می‌فروشه میگن که نمک دریا نمک سالم‌ترین معجزه میکنه نمی‌دانم این مزایا را داره درصورتی‌که همه این‌ها دروغه.

دکتر خدادوست، معاون طب سنتی وزارت بهداشت، پزشکانی را که از نمک دریا دفاع می‌کنند، به نداشتن مستند علمی متهم کرده.

دکتر خدادوست: چهارنفرمیایند یک تبلیغاتی می‌کنند روی نمک دریا این داکیومنتی رویش ندارند.

اختلاف‌نظر طب ایرانی و اسلامی با طب امروز، در عمل موجب سرگردانی مردم شده. آیا درباره مصرف نمک باید کاملاً محتاط بود و آیا نمک‌ها با یکدیگر متفاوت‌اند. مهم‌ترین مرجع حل این مشکل، سازمان غذا و دارو است. خبرنگار رادیو از دکتر دیناروند رئیس این سازمان درباره علت مخالفت وزارت بهداشت بانمک دریا پرسید. آیا آزمایشی صورت گرفته؟

خبرنگار: در مورد نمک دریا اصلاً آزمایش خاص انجام دادید یا نه؟

دیناروند: نمک دریا نمک خوراکی نیست بعضی از کشورها به‌عنوان نمکی که توش مثلاً حمام کنند یا توش بخوابند و ما مجوزی برای نمک دریا به‌عنوان خوراکی ندادیم نیازی نیست.

خبرنگار: نمک دریا که شما می‌فرمایید مصرف خوراکی نباید داشته باشد جه مواد مضری داره.

دیناروند: به‌هرحال جدا کردن فلزات سنگین وباصطلاح سایرنا خالصی‌ها ازش سخت هست بنابراین ارزش نداره یعنی ازنظر اقتصادی نمی‌صرفه.

بعضی از مراکز علمی فرانسه، اعلام کرده‌اند از نمک دریا می‌توان به‌جای خمیردندان استفاده کرد. مکاتبه خبر رادیو با مرکز تحقیقاتیان آی اچ امریکا هم نشان داد نمک دریا در این کشور تأییدشده است و شبیه نمک معمولی بعلاوه بعضی املاح. آرسنیک آن‌هم زیان‌آور نیست. نمک دریا، در فروشگاه‌های مواد غذایی برای مصرف خوراکی به فروش می‌رسد آن‌هم با مجوزهای بهداشتی. این‌ها دو ایرانی ساکن امریکا و فرانسه هستند که خود نمک دریا مصرف می‌کنند.

ابراهیمی: یک عده می‌گویند تو خارج ازکشوراصلا نمک دریا مصرف خوراکی نداره.

// مگه میشه هم‌چین چیزی اینجا اتفاقاً نمک دریا را قیمتش هم بالاتره توی فروشگاه‌ها می‌فروشند و ما نمک دریا همیشه استفاده می‌کنیم//

// نمک دریا یا نمک معدن یا نمک دیگه فرقی نمی‌کنه هیچ ضرری نداره.//

دکتر حسین روا زاده، از مبلغان مشهور نمک دریا است. این پزشک معتقد به طب ایرانی-اسلامی بارها نمک دریا را در آزمایشگاه‌های ایران ازجمله آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایتالیا آزمایش کرده. او معتقد است قضاوت درباره نمک دریا و نمک صنعتی را باید به آزمایش‌های علمی سپرد.

دکترروازاده: اصلاً یک دونه فایل بهت می‌دهم از همه دنیا کارهایی که ما کردیم آزمایشش را می‌دهیم من تو خود دانشگاه تهران این آزمایش را کردم اینو مقدار یدش هم هست و نوشتم تو سایت هم نوشتم فقط سربش مال اونها 275 است مال ما سربش 12 است آقا مگه نمی‌گویند که درازای هریک سدیمی که دارد بدن میشه علم امروز دیگه میگه 5 تا پتاسیم وارد بدن باید بشه درغیراینصورت سدیم

آنقدرآب داخل بدن را میکشه تورم میاره تمام سلول‌هایت را نابود میکنه خوب شما چرا پتاسیم این نمک را می‌گیرید بعد چرا مواد دیگه اش را می‌گیرید آن‌وقت استاندارد میاد میگه نه نمک شما آقای روا زاده استاندارد نیست میگم چرا میگه خلوصش کمه خلوص یعنی اینکه هرچی توش داره نابود کنی ید توش باشه وکلرورسدیم نه این‌ها آزمایش می‌کنه یک ماده‌ای می‌ریزند توش اگر این نمک آبی نشه این نمک تقلبیه ما اتفاقاً میگیم برعکس وقتی این ماده می‌ریزی آبی شد می‌فهمیم سرطان‌زاست چون وقتی می‌ریزی تو نمکی که این‌جوری نمیشه اون ید شیمیایی توش نیست ید طبیعیه ری اکشن با این انجام نمی‌ده آگه نمک دریابد است شما نمکی را می‌توانید در دنیا به ما معرفی کنید که دریا نیست این هم که شما به مردم می‌دهید نمک دریا دستکاری‌شده است ما میگوییم دست‌کاری نشده‌اش

را بدهید به مردم توحتما باید کنکاش کنی بگیری اطلاعاتت را گروه تحقیق تازه.

دکتر مینایی، عضو هیئت‌علمی دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران و متخصص بافت‌شناسی و جنین‌شناسی می‌گوید: بررسی‌های علمی نشان می‌دهد نمک دریا که نمکی طبیعی است و دست‌کاری نشده سرشار از املاحی است که بدن انسان به آن نیاز دارد.

دکتر مینایی: نمک دریا تنها نمکی است که قابلیت جذبش در بدن انسان بر اساس نیاز بدنه چون در نمک دریا کلیسم هست فلوراید هست منیزیم هست پتاسیم هست سدیم هست آهن هست تمام عناصری که بنیان و پایه ریزمغذی‌های موردنیاز بدن را تشکیل می‌دهند تو نمک دریا هست لذا اگر مردم از نمک دریا در غذاهایشان استفاده بکنند دچار خستگی زودرس دیگه نمی‌شوند و سیستم ایمنی‌شان را هم در برابر عوامل آزار رسان تقویت میشه استخوان‌های بدن ایرانی‌ها که اخیراً اعلام کردند که 90 درصد ایرانی‌ها پوکی استخوان‌دارند و یا اینکه دچار نرمی استخوان هستند به‌واسطه خوردن این نمک دریا این استحکامات استخوانی در بدن شکل میگیره و قابلیت دفاع از بدن را دربرابرعوامل آزار رسان بیشترمی‌کنه عمر انسان با سلامتی بیشتری طی میشه این نمک دریا نه‌تنها بر روی قلب هیچ نوع عارضه‌ای را ایجاد نخواهد کرد در رابطه باکم خونی بلکه کمک به تقویت سیستم قلبی عروقی انسان می‌کنه در دنیا نمک دریا آنالیز شده منظور من دریایی است دریاچه‌ای هست که از هرگونه عوامل مخرب زیست‌محیطی به دوره که ازجمله دریاچه ارومیه خودمان هست که در دنیا تکه این دریاچه را خیلی‌ها به دنبالش بودند که نمکش را صادر کنند چرا چون دنیا می‌داند این چه نمکی هست یک نوع فرهنگ‌سازی بکنیم به مردم یاد بدهیم که چگونه از نمک استفاده کنند نه اینکه بگوییم نمک بده

امروزه به علت خلوص نمک‌های صنعتی که با مجوزهای بهداشتی به فروش می‌رسد، مردم مجبورند عناصری را که در نمک طبیعی یا نمک دریا موجود است، جداگانه با پرداخت پول از داروخانه‌ها تهیه کنند. آب‌های معدنی که در بطری‌ها به فروش می‌رسند، تنها مزیت خود را وجود املاح معدنی می‌دانند و بدون این املاح، تفاوتی با آب معمولی ندارند. فراوانی عناصر مفید در نمک دست‌کاری نشده به حدی است که متخصصانی مانند دکتر مینایی که بیش از دو دهه در حوزه طب سنتی پژوهش می‌کنند، نمک دریا را نه‌تنها یک ماده غذایی کامل،‌ بلکه یک دارو می‌داند! آن‌هم دارویی بدون عوارض!

مینائی: جدا از اینکه در غذا ازش استفاده می‌کنند به‌عنوان یک داروی غذایی می‌توانند مطرحش بکنند نمک دریا یک طلای سفید هست برای همه بدهایی که به‌واسطه ای دچار سودا یا عوامل سیاه کننده بدن شدند این طلای سفید می‌تواند اون عوامل سیاه کننده یا عوامل کدر کننده یا عوامل آزار رسان را بر بدن از بین ببره.

یکی از مسائلی که به‌عنوان علت مخالفت بانمک دریا مطرح می‌شود، وجود مقداری آرسنیک دران است. آرسنیک ماده‌ای است که در بسیاری از مواد غذایی وجود دارد و وجود آن در نمک دریا هم به‌سلامت انسان آسیب وارد نمی‌کند.

مینایی: در خیلی از ترکیبات ما آرسنیک داریم اما باید بدانیم مقدار این آرسنیک چقدره یک‌دوم اینکه باید بدانیم آیا عواملی وجود داره که جلوگیری کننده از این باشه که آرسنیک در بدن مطرح نشه و آرسنیک فقط به‌عنوان یک کیترینک مطرح هست یعنی یک حمل‌کننده مطرح هست میاد در بدن یک ماده‌ای را وارد می‌کنیم و سپس از بدن دفع میشه و هیچ نوع عوارضی را در بدن ایجاد نخواهد کرد با خیال راحت مردم ما می‌توانند استفاده کنند.

مزیت نمک دریا در مقایسه بانمک صنعتی و دست‌کاری شده، نداشتن ید شیمیایی است. دکتر حسین روا زاده پیشنهاد می‌کند به‌جای این ید خارجی، از یدهای داخلی در نمک استفاده شود.

دکترروازاده: یدی که در داخل نمک یددار هست این ید سرطان‌زاست وازکارخانه ویلیام بلت انگلیس میاد ما باید مخالف نیستیم با این ماده‌ای شیمیایی ریختن تو نمک با این مخالفیم همیشه می‌گفتند هرچه بکنند نمکش می‌زنند وای به‌روزی که بکنند نمک اون وای یعنی اینکه شما این ید را بریز روی غذای گوسفند جلوی من باهم همین کار را بکنی 24 ساعته بچه‌اش را سقط می کنندوکور میشه فیلمش

رادارم این‌همه نمک راداریم می‌ریزیم خیابان‌ها را مگه برف‌ها مگه را آب نمی‌کنیم این نمک را بده تو کارخانه‌های نمک ید طبیعی طبیعت ایران را سوا کنند حالا هر درصدی می‌خواهی از این نمک قاطی نمک معمولی است کن بنام نمک یددار بفروش.

بااین‌حال، رئیس سابق دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران، حتی یدهای موجود در نمک دریا را برای مصرف معمولی مردم کافی می‌داند؛ موضوعی که نگرانی وزارت بهداشت را هم درباره کمبودید، رفع خواهد کرد.

ابراهیمی: آیا نمک دریا به‌اندازه کافی ید داره یا اینکه لازم است.

// بله بله ید داره ما برنامه وزارت بهداشت را احترام می‌گذاریم ولی اینکه بگوییم اینکه بگوییم آقا در نمک دریا ید نیست درست نیست در نمک دریا ید هست ید قابل‌مصرف هم هست.//

ابراهیمی: آیا کافی هست مثلاً نمک معمولی استفاده نکنه آیا اون یدش کافی هست؟

// بله آنالیز بکنه می‌بینید یدش به‌اندازه‌ای هست که می‌توانه بیماری هم که مبتلابه کاهش یون ید هست استفاده بکنه وقتی این نمک دریا آنالیزش در منطقه با منطقه فرق داره این نمک دریاچه ارومیه ما ید وجود داره و این ید جالبه که قابل‌مصرف هم هست.//

نمک، ماده غذایی مشترک میان جوامع انسانی است، چه فقیر و چه غنی. منتشر کردن آنالیز نمک دریا و نمک صنعتی، گواه خوبی برای اثبات ارزش غذایی و بهداشتی هر یک از این دو ماده متفاوت است؛ بدون اینکه مدافعان هریک به شیاد بودن متهم شوند. هرچند ممکن است عده‌ای، با فروش نمک تصفیه‌شده به‌جای نمک دریا، سوءاستفاده‌هایی کنند، اما اطلاع‌رسانی درباره چگونگی تشخیص نمک دریا و غیر آن، راه‌حل خوبی برای پیشگیری از این سوءاستفاده‌ها است.

نوشته های مشابه

‫۱۴ نظرها

 1. با سلام و سپاس از استاد روازاده و همکارانش. خواهشمندم اگر خواستند گزارشی همانند این گزارش در تلویزیون پخش کنند، زودتر خبر دهید تا ببینیم و ضبط کنیم. سر انجام پس از هشت ساال، یکی از سخنان شما را پذیرفتند. دشمن سبب خیر شد. چند روزی است که حسابی در رسانه ها با نمک دشمنی میکنند.

 2. سلام
  امانت و صداقت و حکمت دکتر روازاده به ما ثابت شده. الحمدلله چند ماهی هست که داریم به دستورالعمل‌های غذایی و بهداشتی ایشان عمل می‌کنیم و آثار خوب و مثبتش رو هم داریم می‌بینیم. دعای خیر ما همیشه پشت سر ایشان و همکارانشان است.
  یا حق.

 3. با سلام و عرض ادب
  جناب دکتر روازاده احسنت به این تحقیق و اسرار شما جهت رعایت رژیم غذایی مردم با تبلیغ طب اسلامی و بدا به احوال کسانیکه دنباله رو طب به اصطلاح مدرن امروزی هستند که درآن هر روز شاهد مرگ و میرهای فراوانی هستیم.آقایان محترم اگر شما دلتان برای مردم و سلامتیشان میسوزد این همه آرد سفید به خورد ملت ندهید 90 درصد آردهای نانوائی ها فاقد سبوس گندم است و هیچ کس صدایش در نمی آید . شخص بزرگواری مثل حکیم روازاده اشاره به مصرف نان و نمک حضرت علی (ع)دارد که ما خودمان را پیرو او میدانیم و متاسفانه جسارت به دکتر روازاده و همه کسانیکه تبلیغ نمک دریا را میکنند نباشد لقب شیاد میدهند.آقای وزیر بهداشت تو را به هر کسی دوست دارید به فکر سلامتی مردم باشید نگذارید این همه مواد سمی به خورد ملت بدهند مردم به کدام مواد سالم دلخوش باشند:شیر،نمک،آب،نان،انواع آّبمیوه ها یا برنج وچای که جوایز چند صد میلیونی آن چشم مردم را بسته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!

 4. سلام و خسته نباشین …من چند سالی هست دارم طب سنتی رو رو دنبال میکنم و خیلی از عادات غذایی مخربم رو ترک کردم مثل ( خوردن چای/ و تنقلات کارخانه ای حتی نوشابه ها ) (حجامت میکنم ) ( نمک دریا فله ای میخرم استفاده میکنم به خیلی ها هم سفارش میکنم )( سعی میکنم از مواد کارخانه ای کمتر استفاده کنم )( چند سالی هست از خمیر دندان استفاده نکردم دندونام همچنان سفید و تمیزه چون از پودر شویای دندان استفاده میکنم ) من که راضی هستم ..خدا را شکر صحیح و سالمم …با تشکر از بانیان طب سنتی …..

 5. اینهایی که میگن نمک دریا سالم نیست و ضرر داره برن خودشون تست کنن ببینن ساده ترین روش تو ترشی استفاده کنن یا در پنیر به پنیر کوزه اضافه کنن و بعد موقع استفاده اگه تونستن اون پنیر رو بخورن بیان دفاع کنن اما با نمک طبیعی هیچ وقت چنین اتفاقی نمیوفته .ما اهل اورمیه هستیم و از زمانی که شنیدیم اکثرا نمک دریا استفاده میکردیم تا به حال هم هیچ مشکلی ندیدیم

 6. نمک دریاچه زمانی مفید بوده که آلودگیهای صنعتی و شیمیایی و پلاستیکی وارد آبها نمیشده نه واسه الان که انواع و اقسام مواد مضر وارد همون آب دریاچه ارومیه و قم هم میشه

  1. باسلام و احترام
   در حال حاضر هم معادن و دریاچه های بکر برای استخراج نمک وجود دارند.
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا