برگزاری آیین گل غلتان نوزادان اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اخبار / برگزاری آیین گل غلتان نوزادان
برگزاری آیین گل غلتان نوزادان

برگزاری آیین گل غلتان نوزادان

بیش از ۲۰۰ نوزاد بهاری در دامغان گل غلتان می‌شوند/ برگزاری آیین گل غلتان در ۶ منزل
هم‌زمان با نیمه شعبان جشنواره ملی و مذهبی گل غلتان به‌عنوان یک سنت دیرینه ایرانی با حضور بیش از ۲۰۰ نوزاد بهاری در شهر امیریه دامغان برگزار می‌شود.

آیین گل غلتان نوزاد در دامغان یکی از سنت‌های دیرینه ملی در استان سمنان است که در اولین بهار زندگی نوزاد برگزار می شود.

هرساله این سنت دیرینه در شهر امیریه شهرستان دامغان برگزار می شود چراکه مردم این دیار بر این باورند اجرای این مراسم برای نوزادان سبب شادابی، طراوت و سلامت آنان می‌شود.

این مراسم طی مراحل مختلفی اعم از رفتن به باغ های گل و چیدن و پرپر کردن گل های محمدی آغاز و با غلتاندن نوزادان در گل های محمدی پایان می یابد و این جشنواره هرساله در سه روز و هم‌زمان با اجرای موسیقی محلی برگزار می‌شود.

در همین خصوص؛ ابوالفضل امیر احمدی عضو شورای اسلامی شهر امیریه در گفت‌وگو با خبرنگار مرآت با اشاره به اینکه گل غلتان یکی از رسومات دیرینه این شهر است، گفت: جشنواره گل غلتان به عنوان اثر معنوی استان سمنان به شماره ۱۷۷ در سال ۸۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

عضو شورای اسلامی شهر امیریه با بیان اینکه آیین گل غلتان برای نوزادانی که در فصل بهار به دنیا آمده اند با گلهای محمدی به صورت سنتی اجرا خواهد شد، افزود: غلتاندن نوزادان در گل ها باعث جلوگیری از آلرژی فصلی و برخی از بیماری های پوستی می شود.

وی با اشاره به برگزاری یازدهمین جشنواره گل غلتان در این شهر گفت: این جشنواره  از ۱۲ لغایت ۱۴ اردیبهشت همزمان با نیمه شعبان در شهر امیریه برگزار می شود.

امیراحمدی با بیان اینکه  گل های محمدی از ۳ باغ گل در امیریه چیده می شوند، اظهار کرد: خانم های امیریه ای طی مراسمی با حضور در باغ های گل،گل های محمدی را می چینند و سپس  گلبرگ های آن را جدا می کنند تا گلها برای مراسم گل غلتان آماده شود.

عضو شورای اسلامی شهر امیریه با اشاره به اینکه تاکنون ۶۰ نوزاد برای حضور در این جشنواره ثبت نام شده اند، افزود: پیش بینی می شود امسال ۲۰۰ نوزاد در جشنواره گل غلتان حضور یابند.

وی از حضور بیش از ۱۰۰ نوزاد از استان‌های دیگر در جشنواره سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته نوزادانی از ۱۶ استان در این جشنواره حضور داشتند.

عضو شورای اسلامی شهر امیریه همچنین تصریح کرد: سال گذشته یک نوزاد از لبنان نیز در این مراسم گل غلتان شد.

امیراحمدی، برپایی غرفه های صنایع دستی، برگزاری بازی های بومی محلی، بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی را از دیگر برنامه های جانبی این جشنواره عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه با برپایی این جشنواره ها زمینه های درآمدزایی در شهر ایجاد می شود، گفت: امسال اصل گل غلتان در منازل صورت می گیرد که درآمد برای صاحب خانه ها شود.

عضو شورای اسلامی شهر امیریه همچنین تصریح کرد: تاکنون ۶ منزل در شهر امیریه شناسایی شده است که مراسم گل غلتان در آنجا صورت گیرد.

منبع: مرآت نیوز

پی نوشت احیای سلامت:  سنت گل غلتان نوزادان از سنت هایی است که قدما در فصل بهار انجام می دادند و از جمله منافع آن پیشگیری و بهبود آلرژی کودکان است.

کدمطلب: M97020401_

 

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *