گهواره؛ بستری مناسب برای نوزادان

گهواره نوزاد تکان می‌خورداسلاو جوان، ترانه می‌خواند…

لرمانتف

И люльку детскую качая,Поет славянка молодая

М.Ю.Лермонтов….

آغوش و دستان پرمهر مادر برای هر کودکی گرم‌ترین و راحت‌ترین بستر است.

متن حاضر به بررسی وسیله‌ای برای کودکان به نام گهواره از دیدگاه و توصیفات مردم روس پرداخته است، گهواره همان تخت و بستر نوزادان است. گهواره در زبان روسی کالیبال Колыбе́ль از ریشه فعل колыбать کالیبات به معنی تکان دادن گرفته‌شده است.

گهواره‌ها از دیرباز مورداستفاده قرار می‌گرفتند. در افسانه‌های روسی این باورهای وجود دارد که تکان خوردن گهواره خالی، دال بر مرگ قریب‌الوقوع کودک است و یا تکان خوردن بچه در گهواره باعث به تحریک وا‌داشته شدن او و رشد سریع‌تر او می‌شود. باور دیگری نیز بین بسیاری از مردم روسیه و سیبری وجود دارد که معلق بودن (بالاتر از سطح زمین بودن)، گهواره کودک تحت حمایت قدرت‌های آسمانی است. در ادبیات روس نیز اشعار زیادی در رابطه با گهواره که بیانگر دیدگاه مردم روس است، سروده شده است شعری که در آخر متن آورده شده است یکی از اشعار فولکلور روس در مورد این وسیله است.

امروزه گهواره‌ها را می‌توان به دو دسته عمده برقی (الکترونیکی) و معمولی (دستی) تقسیم کرد. مدل الکترونیکی با حرکت‌های تخصصی و خاص ساخت این وسیله و برحسب نحوه لرزش به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تکان دادن به شکل دورانی و چپ و راست، به‌وسیله ارتعاش و آرام لرزاندن و حرکت‌های جلو و عقب و تا حدودی بالا و پایین

گهواره‌های الکترونیکی جدید، نه‌تنها نوزاد را تکان می‌دهند که قابلیت پخش موسیقی شبیه به لالایی آرام و یا ملودی‌ها و موسیقی استادان بزرگ و کلاسیک را هم دارا هستند. برخی از گهواره‌های الکترونیکی حتی می‌توانید نوسان ضربان قلب مادر را تقلید کنند که بدون شک احساس خوبی به کودک می‌دهد. دارای دستگاه‌هایی نورپرداز با نور ظریف یا شدید هستند که برای کودک قابل تنظیم است.[1]

زمانی که در بازار وسیله جدیدی می‌آید نظرات خوب و بدی نیز در مورد آن ارائه می‌شود. این اتفاق برای گهواره‌های الکترونیکی برای نوزادان نیز رخ‌داده است. نوع جدید گهواره‌های الکترونیکی موج نویی از نظرات مخالف و موافق را نیز به همراه داشته است.

بعضی والدین آن را معجزه‌ای در ساخت ابزار برای کودکان برمی‌شمارند و بسیار راضی هستند، مادر با به دنیا آمدن نوزاد وظایف زیادی ازجمله، تغذیه، مراقبت، تمیز کردن و پوشک بچه به کارهای دیگرش در منزل مثل پخت‌وپز، شستشو و نظافت اضافه می‌گردد که انجام همه این امور ساده نیست و نیاز به کمک وجود دارد و درنتیجه انواع مختلف گهواره به کمک پدران و مادران آمده‌اند و اجازه انجام کارهای دیگر و استراحت را به آن‌ها می‌دهد. به‌راحتی می‌توانند بچه را در آن قرار دهند و به کارهای دیگر رسیدگی کنند.[2]

اما هستند والدینی که آن را وسیله‌ای بدون استفاده می‌دانند. البته بی‌تردید آغوش و دستان پرمهر مادر برای هر کودکی گرم‌ترین و راحت‌ترین بستر است. مادری پرمهر کودکش را نه زمانی که لازم است بلکه در اولین فرصت در آغوش می‌گیرد، همه مادران آرزو دارند هر چه بیشتر و طولانی‌تر کودک خود را در آغوش بگیرند. گهواره‌های الکترونیکی برای کودکان از بدو تولد تا یک سال طراحی‌شده‌اند، درواقع، بسیاری از خانواده می‌گویند که برای کودکان درمجموع بیش از یک ماه مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. نوزادان دوست ندارند همیشه در یک موقعیت و وضعیت باشند، از ۲ تا ۳ ماهگی غلت زدن را تجربه می‌کنند پس‌ از آن نیز نشستن، بلند شدن و راه رفتن را سعی می‌کنند بیاموزند و درنتیجه گهواره‌ها بسیار برای آن‌ها ناامن می‌شود.[3]. مخالفان این گهواره‌ها بر این عقیده هستند که این گهواره‌ها تأثیر نامطلوبی بر رشد و شکل‌گیری ستون فقرات نوزادان دارند، چراکه کودک برای مدت‌زمان طولانی در یک وضعیت باقی می‌ماند، همچنین استفاده از این گهواره‌ها این عادت را برای کودکان به وجود می‌آورد که تنها با تکان خوردن به خواب روند و به سبب اینکه وزنی که این گهواره‌ها می‌توانند تحمل کنند محدود است پس از رشد بچه امکان استفاده از آن دیگر امکان‌پذیر نیست و عادت با تکان خوردن به خواب رفتن در کودک باقی می‌ماند و می‌تواند مشکلات جدی را برای والدین به همراه داشته باشد[4]؛ و همچنین سیستم عصبی بچه از بدو تولد تحت تأثیر امواج الکترونیکی قرار می‌گیرد.

در آخر به‌هرحال در دنیای کنونی اجتناب از تکنولوژی امکان‌پذیر نیست و تنها می‌توان بررسی‌ها و تحقیقات را بر روی آثار سوء وسایل و ابزار بالا برد و به رفع آن‌ها پرداخت تا بتوان هر چه بهتر و بیشتر ابزار را به خدمت گرفت در مورد گهواره نیز با استفاده درست و به‌اندازه می‌توان آثار منفی آن را نیز کاهش داد و این امر از اولین قدم که انتخاب گهواره برای نوزاد است امکان‌پذیر است می‌بایستی توجه خاصی در هنگام انتخاب گهواره الکترونیکی به کیفیت صندلی و کمربند ایمنی داشت. تسمه کمربند اگر نرم و قابل تنظیم نباشد، کودک را آزار خواهد داد و همچنین احتمال سقوط و آسیب رسیدن به کودک وجود دارد. راحتی و امنیت کودک بسیار حائز اهمیت است. صندلی نیز باید طوری ساخته‌شده باشد که به‌خوبی و آرامی از پشت، سر و لگن کودک مراقبت کند و تنش کل بدن او را از بین برد و متناسب با سن کودک باشد.

در جنگل‌های مرطوب افراآویزان است گهواره‌ای بر ابریشم؛

ایوان کوچولو در گهواره است،

مقابلش بایارها ایستاده‌اند:

گهواره را تکان بده تا بالا رود!

تابه بالای افراها برسد

زیر ابرهای رونده،…

پوشکین. آ.س. از ترانه‌های فولکلور

В сыром бору на кленуВисит колыбель на шелку;

В колыбели лежит Иванушко,

Перед ним стоят бояры:

Вскачните колыбель высоко!

Столь высоко, выше клену стоячего,

Ниже облака ходячего,…

Пушкин А.С. Записи народных песен.

فهرست منابع: [/box]

[1] http://evalive.ru/

[2] Baby.ru

[3] http://578.ru

[4] http://medinform.nnov.ru Юлия Пурлинская پزشک ایولیا پورلینسکایا

********************************************************************************************

پی نوشت سایت نگاه احیای سلامت:

با تشکر از جناب آقای مهندس محمدمهدی روبین که زحمت ترجمه ی متن روسی را با دل و جان در مورد گهواره به ثمر رساندند.
همگان توجه داشته باشید هدف از این ترجمه آن است که در زمانی که هیچ نامی از  گهواره ی متعلق به نیاکان ما در کشور عزیزمان بیان نمی شود در کشورهایی مانند روسیه با آب و تاب از آن نام میبرند هر چند که گهواره ی مورد تایید ما گهواره ی بومی است که در خیلی از کشور ها به صورت صد در صد بومی از آن استفاده می نمایند و برای ما به صورت عالمانه بیان میدارند که استفاده از این موارد و یا قنداق کردن و … باعث عقب ماندگی و مرگ نوزادان می شود که تاریخ عکس آن را به اثبات رسانده است.
تو خود حریث مفصل بخوان از این مجمل

 با تشکر از  م-ق.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا