ابهام بزرگ در سلامت گوشت‌های برزیلی

مردم گوشت آلوده خوردند؟
درحالی‌که وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان دامپزشکی سلامت گوشت‌های برزیلی وارد شده به ایران را تأیید می‌کنند سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل هرگونه قطعیت درباره سلامت این محصولات را رد می‌کند.

 بعد از اینکه  پلیس فدرال برزیل چندی پیش از تعطیلی سه شرکت بزرگ صادرکننده گوشت و تعلیق ۳۳ مقام دولتی این کشور به اتهام عرضه گوشت فاسد خبر داد که در جریان آن پرونده، ۲۱ شرکت دیگر نیز تحت بررسی  قرار گرفتند، این ابهام برای مصرف کنندگان ایرانی به وجود آمد که آیا این گوشت فاسد را مصرف کرده اند یا خیر.

عامریان رئیس اتاق بازرگانی برزیل-ایران اولین فردی بود که در گفتگو با تسنیم این موضوع را با توجه به نظارت سازمان دامپزشکی کشور و ناظران شرعی  رد کرد و به فاصله کمی از این موضوع حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز بر این موضوع صحه گذاشت و در خصوص احتمال واردات گوشت آلوده از کشور برزیل گفت: ما در زمان ذبح دام در این کشور ناظر روحانی و دامپزشک داریم و برخلاف سایر کشورها، نظارت لازم قبل از واردات صورت می‌گیرد.

وی افزود: بر این اساس ۳ ماه گذشته نیز یک کشتارگاه برزیلی که قصد صادرات گوشت مشکل‌دار به ایران داشت تعطیل شد.

بنابراین گزارش سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیلیا به فاصله کمی از اظهارات وزیر جهاد کشاورزی و رئیس اتاق بازرگانی برزیل و ایران با صدور اطلاعیه‌ای اظهار داشت: “موضوع گوشت فاسد برزیل و صادرات آن به خارج از کشور دارای ابعاد پیچیده‌ای بوده و حتی مقامات برزیلی تاکنون به وعده اولیه خود مبنی بر اعلام رسمی اسامی کشورهایی که توسط شرکت‌های برزیلی به آنها گوشت فاسد صادرشده است، عمل‌ نکرده‌اند. بنابراین تا زمان مشخص شدن ابعاد دقیق چنین فسادی و همچنین قبل از اعلام موضع مقامات ذی‌ربط ایرانی در این رابطه، هرگونه اظهارنظری غیر موثق است.” در عین حال وزیر جهاد کشاورزی به فاصله یک روز از این واکنش سلامت این گوشت‌ها را تأیید کرد.

بنابر این گزارش سید اصغر برایی نژاد مدیرکل دامپزشکی استان تهران نیز درباره وضعیت مبهم سلامت گوشت‌های برزیلی وارد شد به ایران اظهار کرد: سازمان دامپزشکی کشور و مدیرکل این سازمان درباره واردات این محصول باید اظهارنظر نهایی را داشته باشد.

وی افزود: دامپزشکی استان تهران به‌صورت موردی و رندم این محصولات برزیلی را مورد بررسی قرار داده است و تا به امروز گزارشی درباره آلودگی این محصولات نداشته‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور می‌توانند پاسخی جامع درباره سلامت گوشت‌های برزیلی واردای به ایران ارائه دهد.

وی تصریح کرد: دامپزشکی استان تهران همه گوشت‌های که از برزیل، گرجستان و از تولیدات داخلی در بازار استان عرضه می‌شود مورد پایش قرار می‌دهد اما  مورد خاصی درباره آلودگی و فساد این محصولات مشاهده نکرده‌ام. 

برایی نژاد گفت: گوشتی که در بازار عرضه می‌شود کیفیت مناسبی دارد اما درصورتی‌که ایرادی در عرضه مشاهده شود با آن برخورد می‌شود.

بر اساس گزارش‌های واصله، بیشتر گوشت‌های تولیدشده از سوی این شرکت‌های  متقلب برزیلی به اروپا و دیگر نقاط جهان صادرشده اما هنوز اسامی دقیق کشورهایی که گوشت فاسد به آنها صادرشده از سوی این کشور اعلام‌نشده است. برزیل بزرگترین کشور صادرکننده گوشت در جهان است.

منبع: البرزیان

گوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا