یک درمان ساده برای “خارش شدید” بدن نوزاد

یکی از عوارضی که ممکن است نوزادان در دوره شیرخوارگی به آن مبتلا شوند، "خارش شدید" بدن آنها است که گاهی با خاراندن محل خارش‌ها، منجر به زخم‌شدن نقاطی از پوست می‌شود.

یکی از عوارضی که ممکن است نوزادان در دوره شیرخوارگی به آن مبتلا شوند، خارش شدید بدن آنها است که گاهی با خاراندن محل خارش‌ها، منجر به زخم شدن نقاطی از پوست می‌شود.

در ادامه سؤال یکی از مادران درباره این عارضه و پاسخ آن آمده است:

سؤال: نوزاد حدود 10ماهه شیرخواره‌ام، کنار صورت و پاهایش می‌خارد و با خاراندن، مداوم آن را زخم می‌کند؛ برای درمان این عارضه چه کنم؟

پاسخ دکتر محمدمهدی شیرمحمدی؛ پژوهشگر طب اسلامی ایرانی (پس از معاینه طفل): این بیماری حاصل گرمای زیاد شیر مادر است.

برای درمان، مادر نوزاد باید این موارد را رعایت کند: خوراکی‌‌های خنک هم میل کند مانند خیار، کاهو، سبزیجات و نیز عرق کاسنی و عرق شاتره (روزی یک لیوان) یا قدر یک نخود در روز «شیرخشت»؛ در مصرف این موارد افراط نکند زیرا هم مادر و هم بچه دچار نفخ معده و فرزند دچار برگردان شیر می‌شود.

برای درمان نوزاد، به پوست صورت و پاها، خیار یا عرق کاسنی و شاتره بمالید و روزانه یک تا سه قاشق عرق کاسنی با عرق شاتره (یا یکی از آنها) را بخورانید.

در صورت تداوم بیماری این ضماد (کرم) را بسازید و استعمال کنید: 2 قاشق اسفرزه + 2 قاشق روغن بادام شیرین + دو برابر آن خیار رنده‌شده درشت‌تخم؛ بعد از 3-2 ساعت، مایع این محلول را که لزج و چسبنده است از یک پارچه نازک (مثل جوراب) عبور دهید و سپس آن را در جای خنک مانند یخچال نگه دارید.

قبل از استعمال این ضماد، مقداری از آن را در محیط گرم خانه نگه دارید که سردی آن بچه را آزار ندهد؛ روزی 4‌ــ‌3 مرتبه این ضماد را به ملاج (گودی بین پیشانی و نوک سر) و نیز صورت و جاهای آسیب‌دیده بمالید؛ بعد از 15‌ـ‌ـ‌10 دقیقه می‌توانید کرم را با پارچه مرطوب ولرم، پاک کنید.

بعد از بهبود پوست آسیب‌دیده، می‌توانید برای اطمینان، باز هم محلول را تا چند روز به پوست بمالید اما دیگر به «ملاج» نمالید تا سر بیش از حد، سرد نشود.

منبع: باشگاه خبرنگاران پویا

کدمطلب:A‍‍‍‍‍98041838


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد هوشمند سایت به شما
بستن
دکمه بازگشت به بالا