آخرین خبرها
خانه / اخبار / ۱۱۳۵ بار جنگلها و مراتع ایران از ابتدای سال دچار آتش سوزی شد
۱۱۳۵ بار جنگلها و مراتع ایران از ابتدای سال دچار آتش سوزی شد

۱۱۳۵ بار جنگلها و مراتع ایران از ابتدای سال دچار آتش سوزی شد

مازندمجلس: معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کاهش ۸ درصدی آتش‌سوزی در جنگلهای کشور گفت: در ۵ ماهه سال جاری هزار و ۱۳۵ فقره آتش‌سوزی در جنگلها و مراتع کشور با سطح ۱۱ هزار و ۴۸۶ هکتار صورت گرفته است.

مازندمجلس: ، خداکرم جلالی امروز در نشست خبری سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری در محل وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: از سال ۹۱ تا به امروز ۳۰ درصد کاهش برداری از جنگلها داشته‌ایم و میزان بهره‌برداری از ۸۵۰ هزار متر مکعب به ۵۵۰ هزار متر مکعب رسیده است که آنها نیز شامل درختان آسیب‌دیده، افتاده و درختان پرورشی بر اساس مصوبه دولت است.

وی افزود: در مدت یاد شده ۹۵۰۰ هکتار توسعه کاشت جنگل داشته‌ایم. همچنین موضوع ترسیب کربن بویژه در مناطق مرطوب و بیابانی با مشارکت مردم در حال اجرا است به طوریکه تعداد مناطقی که ترسیب کربن در آنجا انجام می‌شود از یک استان در سال ۹۱ به ۲۰ استان توسعه یافته است.

خشکسالی مالی برای مبارزه با عملیات بیابان‌زدایی

رئیس سازمان جنگلها و مراتع گفت: عملیات بیابان‌زدایی ۵۶ هزار و ۲۰۰ هکتار انجام شده است اما این رقم نسبت به نیاز موجود کشور بسیار کم است که دلیل آن خشکسالی مالی در کنار خشکسالی اقلیمی است.

اعتبارات سازمان جنگلها در سال گذشته تنها ۳۵ درصد تخصیص داشت

جلالی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه سازمان جنگلها و مراتع با توجه به نقشی مهمی که در حفظ مراتع و جنگلها کشور دارد در سال گذشته چه میزان تخصیص داشته‌ است گفت: به دلیل مشکلات مالی دولت در سال گذشته تنها این سازمان ۳۵ درصد تخصیص داشته است.

هزار و ۱۳۵ بار جنگلهای ایران در سال جاری سوختمعاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم، مبنی بر اینکه چرا در سالهای اخیر شاهد تشدید آتش‌سوزی در جنگلها بوده‌ایم و اینکه اقدامات خرابکارانه در این زمینه دخیل بوده است یا خیر گفت: در ۵ ماهه ابتدایی سال جاری هزار و ۱۳۵ فقره آتش‌سوزی در کشور صورت گرفته است که این رقم در مقایسه با هزار و ۳۶۳ موردی سال گذشته ۸ درصد کاهش داشته است.

منبع: مازندمجلس – ۱۳۹۵/۰۶/۰۳ – اخذ شده از تسنیم

 

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *