حمام در طب اسلامی ایرانی

? #حمام

⛲️حمام نقش بسیار مهم و اساسی ای در درمان های طب اسلامی دارد تا جاییکه حداقل یک سوم بیماری ها با حمام درمان می شود اما متاسفانه امروزه کمتر می توان حمام پیدا کرد!

حمام هایی که داخل خانه ها هستند حمام نیست! در واقع باید اسم اینها را دوشخانه گذاشت نه حمام. حمام در طب اسلامی یک ساختمان بزرگی است که دارای چهار خانه است خانه اول سرد و خشک خانه دوم سرد و تر خانه سوم گرم و تر و خانه چهارم گرم و خشک. در هر یک از این خانه ها کارهای خاصی انجام می شده:

1⃣خانه اول: که رختکن است فضای مناسبی است تا بدن وقتی از هوای بیرون وارد هوای حمام می شود شوکه نشده و آماده باشد. در این فضا سودای درون بدن به ظاهر بدن منتقل می شود.
2⃣خانه دوم: سرد و تر. در این خانه بلغم موجود درون بدن به ظاهر بدن می آید.
3⃣خانه سوم: گرم و تر. در این خانه خون موجود درون بدن به ظاهر بدن می آید.
4⃣خانه چهارم: گرم و خشک در این خانه صفرای موجود درون بدن بالا می آید.

بنابراین در خانه چهارم تمام طبایع و اخلاط بدن روی بدن می آید. خاصیت اینکار اینست که وقتی دم بالا می آید سودای بدن را که در مرحله اول بالا آمده بود از بین میبرد و وقتی صفرای بدن در خانه چهارم بالا می آید بلغم را که در خانه دوم بالا آمده بود از بین میبرد و همچنین به خاطر اینکه خون را رقیق میکند فضولات دم و سودا را به سطح پوست منتقل کرده و سپس با تعریق شدید و کیسه کشی و نوره و … کاملا بدن را از فضولات دم و سودا پاکسازی میکند و اما چون درمان بلغم سخت تر است لذا درمان آن در خانه آخر و در نهایت حرارت حمام صورت میگیرد. بنابراین در خانه چهارم بدن انسان از اخلاط سودا و بلغم و فضولات دم کاملا پاکسازی میشود و اما خود صفرا که بالا آمده بود در برگشت از این خانه ها فروکش می کند.

کدمطلب:97082339

[divider]

حمام در طب اسلامی ایرانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

پیشنهاد هوشمند سایت به شما
بستن
دکمه بازگشت به بالا