آیا جلو کشیدن ساعت رسمی کشور می‌تواند باعث آسیب روحی و جسمی شود؟!

دکتر روازاده با اشاره به طرح مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم "تغییر ساعت رسمی کشور" گفت: تغییرات ناگهانی در ساعت بیولوژیک بدن به روح و جسم انسان آسیب می‌زند و اخلال در آن، می‌تواند عملکرد انسان را به نحو چشمگیری تحت تاثیر خود قرار دهد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ اخیراً طرحی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم “تغییر ساعت رسمی کشور” تهیه شده که در صورت رای خانه ملت به آن، از سال آینده ساعت کشور همواره ثابت خواهد ماند و دیگر نیازی به تغییر در اواسط سال نخواهد بود.

در همین رابطه دکتر حسین روازاده؛ پژوهشگر طب ایرانی ــ اسلامی با بیان اینکه سالهاست ما نسبت به وجود زیانهای تغییر ساعت هشدار داده‌ایم، گفت:  در سال های گذشته بارها در گفتگوها و نامه‌هایی که به مجلس و مقامات کشور ارسال کرده‌ایم، خواهان عدم تغییر ساعت رسمی شده بودیم و در همین اواخر نیز در گفتگویی درخواست کردم که این قانون تغییر ساعت رسمی را اصلاح کنند؛ خوشبختانه نمایندگان مجلس با شناختی که از بی نظمی‌های به وجود آمده پس از تغییر ساعت دارند، طرحی را به مجلس ارائه کرده‌اند.

وی افزود: هیچ کار خلقت و هستی بدون حکمت نبوده و خداوند متعال حرکت خورشید، ستارگان، ماه و کره زمین را به گونه‌ای تنظیم فرموده تا محیط زیست مناسبی برای مخلوقاتش در کره خاکی شکل گیرد؛ انسان با دستکاری و دخالت در طبیعت خسارات بسیار زیاد و غیرقابل جبرانی ایجاد کرده که یکی از همین دخالت‌های بی‌مورد، تغییر ساعت در اواسط سال و عقب و جلو کردن یک ساعت در شبانه‌روز است.

دکتر روازاده با اشاره به حکمت روز و شب و توالی آن افزود: کارکرد بدن آدمی و ویژگی‌های روحی و جسمی وی با طول روز و شب ارتباط بسیار نزدیکی دارد؛ ساعت بیولوژیک از جمله مهمترین یافته‌های است که بشر به آن دست یافته است؛ همه عملکرد بدن انسان از جمله مغز و قلب با این ساعت هماهنگ شده و آدمی باید نسبت به حساسیتهای ساعت بیولوژیک بدنش آگاهی کامل داشته باشد و کارکرد خود را با آن تنظیم کند؛ تغییرات ناگهانی در ساعت بیولوژیک بدن به روح و جسم انسان آسیب می‌زند و اخلال در آن، می‌تواند عملکرد انسان را به نحو چشمگیری تحت تاثیر خود قرار دهد.

این پژوهشگر طب ایرانی ــ اسلامی یادآور شد: به بهانه کاهش مصرف انرژی، ساعت بیولوژِیک را در طول سال دستکاری می‌کنند و پس از سالها، آزمون و خطا بالاخره مشخص شده که این تغییرات، هزینه‌هایی برای سلامتی انسان و جامعه ایجاد می‌کند که در مقابل صرفه‌جویی انرژی، بسیار بیشتر است؛ در نظر بگیرید اگر درصد بیماریهای قلبی و مغزی در افراد جامعه با این تغییرات افزایش پیدا کند و دولت‌ها باید در نظام درمانی و بهداشتی خود این هزینه‌ها را پرداخت کنند! لذا حتی اگر بحث هزینه و فایده یک اقدامی را در نظر بگیریم، هزینه‌های تغییر ساعت رسمی در کشورها به مراتب بیشتر از منفعت آن است.

وی اظهار کرد: اتحادیه اروپا قانونی را تصویب کرده که کشورهای عضو این اتحادیه باید در سال جاری میلادی، یک ساعت مشخص را به عنوان ساعت رسمی کشورشان در نظر بگیرند و دیگر حق تغییر آن را ندارند یعنی این کشورها در حال منسوخ کردن تغییر ساعت رسمی هستند و حتی تعدادی از آنها در سالهای قبل، این روش را اعمال کرده‌اند؛ جهان به اشتباه خود در تغییر ساعت بیولوژِیک پی برده و خوشبختانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز طرح منسوخ کردن تغییر ساعت را ارائه کرده‌اند و از نمایندگان خانه ملت با توجه به ضرر و زیان‌هایی که دستکاری در ساعت بیولوژِیک به دنبال دارد، می خواهم که به این طرح رای مثبت دهند.

دکتر روازاده تصریح کرد: بدون شک اقدام نمایندگان خانه ملت باعث می‌شود تا از ضرر و زیانهای مالی و … برای مردم کشورمان جلوگیری شود؛ طب ایرانی ــ اسلامی گنجینه بی‌نظیر و گرانبهایی است که در آن انبوهی از حکمت و پند نهفته است که می‌تواند در حکمرانی به‌ویژه در بخش سلامت و بهداشت مردم کشورمان به کار آید؛ امیدوارم دستگاه‌های تصمیم‌گیر در کشور قدر این گنجینه را بدانند و از آن برای نظام سیاستگذاری در سلامت و درمان بیشتر بهره ببرند.

منبع: خبرگزاری تسنیم                   


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا