آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / در امراض معده: اسباب ضعف هضم و سوءهضم و تُخَمه (بخش سوم)
در امراض معده: اسباب ضعف هضم و سوءهضم و تُخَمه (بخش سوم)

در امراض معده: اسباب ضعف هضم و سوءهضم و تُخَمه (بخش سوم)

در امراض معده
اسباب ضعف هضم و سوءهضم و تُخَمه (بخش سوم)

– ضعف جرم معده و سست شدن الیاف معده
سست شدن الیاف معده، سبب عدم صحت افعال طبیعی معده می شود.
علامتش این است که بعد از استفراغ، جرم معده را به حرکت قوی سخت حرکت می‌دهد و اجزای آن را پریشان ساخته و به شدت به جانب بالا می کشاند و به این سبب الیاف آن سست می شود و علامت دیگر آن این است که طعام گرچه کم باشد اما سنگین جلوه می‌دهد.
علاج ضعف معده و هضم معده و تُخمه که‌ در بخش های پیش ذکر شد، اگر از این قِسم باشد (یعنی از ضعف در جرم و سست شدن الیاف معده) آب هلیله بلیله و آمله است که مقوی گوارش معده است و همچنین گیاهانی که از خود عطریت داشته باشد و باعث جمع کردن مواد موجود در معده شود و حالت قبض به آن بدهد مثل آب به و گوارش را تقویت کنند تا باعث برگرداندن غذا نشود و همچنین مالیدن ضمادهایی که مقوی است بر روی معده، مانند سنبل، سعد کوفی و اذخر که گیاهی خوشبو است، با آب به.
یعنی یکی از این ها را بکوبید سپس با آب به مخلوط کنید و به روی معده بمالید و همچنین چرب کردن معده با روغن سنبل هندی که به همان سنبل‌الطیب مشهور است، زیرا که در از بین بردن رنجوری معده و فراخ شدن معده و سست شدن اعضا بسیار نافع است.
طرز تهیه روغن سنبل الطیب

سنبل‌الطیب را در آب بجوشانید آب‌ به اندازه ای باشد که‌ آن را بپوشاند سپس صاف کنید و آب سنب‌ل‌الطیب را در روغن ارده کنجد یا روغن زیتون به قدری بجوشانید که آب تمام شود و روغن بماند
نکته:
اندازه ی‌ روغن به‌ اندازه‌ی آب حاصل از جوشیدن سنبل‌الطیب باشد.

منبع: قانونچه
گردآورنده: یکی از حامیان احیای سلامت

کد مطلب: H96102103

 

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *