توصیه های بهداشتی: تدابیر رفع اگزما و خارش

اگر خارش بثورات و برجستگی نداشته باشد، حَکّه می گویند ولی اگر برجستگی داشت به آن جَرَب می گویند، بُثور یعنی ضایعاتی که‌ بعد از خارش پدید می آید.
وقتی خلط بخار می شود و به سطح پوست می آید و دردِ خارشی ایجاد می کند، اگر ماده ی خلط زیاد باشد به جَرَب تبدیل می شود و به شکل دون دون می شود و باد می کند. (از زیر ذره بین به شکل کنگره ای دیده خواهد شد)، در این صورت یعنی صفرا روی پوست آمده (بُثورات خفیف الاِدراک).
اما‌ اگر محل خارش و سوزش گِرد و کوچک و کاملاً دایره و ریز و پخش است، این بخارِ خلطِ خون (دم) است، که روی سطح پوست آمده است.
اگر این بُثورات پهن باشد و گِرد نباشد، بخار بلغم است که روی سطح پوست آمده است. اگر این بُثورات دانه های قهوه ای و تیره باشد، اَبخَره ی سوداوی روی سطح پوست آمده و خارش و سوزش ایجاد کرده است.
برای رفع خارش و سوزش اولین کاری که می توان انجام داد، زدن گلاب به موضع خارش است. گلاب جزو مُفَتِحات است به محض نشستن روی پوست عروق را باز می‌کند و باعث بیرون ریختن بخارات خلطی می شود و خارش و سوزش را رفع می کند. گلاب مرکب القواست، یعنی‌ اگر سرد مزاج آن را میل کند بدنش گرم، و اگر گرم مزاج آن را میل کند، بدنش سردی می گیرد.

برای رفع‌ به‌ اصطلاح اگزما‌ و خارش و سوزش حاصل از دم، کم خوردن؛ یعنی‌ مقدار غذای بیمار کم شود تا خون کمتری تولید شود.

برای رفع اگزمای حاصل از بخار خلط سودا، آب جوی طبی مقشر به صورت ناشتا و شربت سکنجبین موقع خواب شبانه یک‌ لیوان میل کنند.

برای رفع خارش و اگزمای حاصل از بخار خلط صفرا، حجامت با رعایت تدابیر حجامت انجام شود.

برای رفع خارش و سوزش حاصل از اَبخَره ی بلغم، خاکشیر را در آب بجوشانید سپس تخم آن را دور بریزید و صاف کنید و آب حاصل را میل کنید.

دستور آب جوی طبی از این قرار است:
۵۰ گرم جوی پوست کنده سالم (نه پرک و نه نیمکوب) را در ظرف مناسبی ریخته و روی آن چهار لیوان (یک لیتر) آب بیفزایید، درب ظرف را بگذارید و آن را با حرارت ملایم، آهسته آهسته بجوشانید تا وقتی که جوها به حالت شکفته و پخته برسند. این زمان به طور متوسط ۵۰ دقیقه طول می کشد. پس از آن، تا این جوشانده سرد نشده، آن را صاف کنید و در جای خنکی قرار دهید تا سرد شود. از این چهار لیوان آب، بیش از سه لیوان «جوآب» یا همان ماءالشعیر طبی به دست می آید که حداکثر دو روز در یخچال قابل نگهداری است.

نکته:
می‌توانید در آب جو کمی سرکه سیب طبیعی بریزید تا مزه ی آن مَلَس شود.

کد مطلب:M96062501

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا