” بزهای عنکبوتی ” ، هنر جدید دانشمندان و یا تهدید جدید حیات کره زمین ؟!

دانشمدان تا کنون از موش، خرگوش و حیوانات دیگر  برای آزمایشات استفاده کرده بودند اما تاکنون کسی نشنیده بود که از بز برای این آزمایشات استفاده گردد. هم اکنون آقای جفری ترنر متخصص بیوتکنولوژی از بزهایی که ژن عنکبوت به آنها تزریق شده است در راه تولید شیرهایی با خاصیت های جدید استفاده می کند.

۶۴۵۹۶۵۳۴۶۵۸۴۷۰۶۵۴۶۴.jpgعنکبوت می‌‏تواند به هر سطحی بچسبد, بعضی از عنکبوت‌‏ها با ترشح بسیار کم یک ماده چسبنده در انتهای پاهای خود می توانند بر روی سطح های عمودی حرکت کنند. انواع دیگر دارای میلیون‌‏ها موی میکروسکوپی مخصوص در پاهای خود هستند که به کمک آنها به دیوار و شیشه می‌‏چسبند، اما بر روی سطح‌‏های بسیار صاف مثل سرامیک‌‏های درون حمام کاری از پیش نمی‌‏برند.
تارهای عنکبوت برخلاف ظاهرشان بسیار محکم هستند، آن نوع از تار که عنکبوت برای پایین آمدن از سقف استفاده می‌‏کند، از انواع دیگر  محکم‌‏تر است.

کشت عنکبوت برای استفاده از تار آن بی‌‏فایده است، زیرا عنکبوت‌‏ها همدیگر را می‌‏خورند. برای حل این مشکل دانشمندان به تازگی ژنی از عنکبوت را که مربوط به درست کردن تار است, در درون بدن بز کشت می‌‏دهند و سپس تار را از شیر بز بدست می‌‏آورند. هر بز می‌‏تواند در روز هفت گرم تار عنکبوت در شیر خود تولید کند.

آقای جفری ترنر یک ژن از عنکبوت را به بزها اضافه کرده است . هدف اولیه او تولید شیری بوده که بتواند خاصیت تار عنکبوت را داشته باشد تا بتواند از شیر این بزها وسایل پزشکی و جلیقه‌‏ ضدگلوله بسازند .

تار عنکبوت را «زیست استیل» نامیده‌‏اند، تار عنکبوت سبک، محکم و مثل نایلون قابل ارتجاع است. اخیرا این تار در وسایل پزشکی، فضایی و در ساخت جلیقه‌‏های ضد گلوله استفاده می‌‏شود.

اما در حال حاضر این مسئله کنار گذاشته شده است و در مقابل از آقای ترنر خواسته شده است که با تزریق ژن های دیگر به بدن بز شیری تولید گردد که خاصیت ضد مواد شیمیایی و میکروبی داشته باشد .

متخصصین نظامی به دنبال شیری هستند که در حملات میکروبی و تروریستی ، سربازان با خوردن یک لیوان از آن شیر در مقابل آلودگی مقاوم گردند.

آقای ترنر سعی دارد با تولید 1000 راس بز سالانه مقادیر زیادی شیر ضد سلاح های شیمیایی تولید کند .

البته این طرح در محافل علمی مخالفان زیادی دارد . دانشمندان مخالف می گویند گرفتن ژن یک موجود و تزریق به موجود دیگر کاری غیر اخلاقی و حتی خطرناک است .

بیشتر بخوانید:  برگی دیگر از پروژه نفوذ: مافیای تراریخته

که می تواند عواقب جبران ناپذیری برای بشریت داشته باشد .

۸۷۹۶۶۵۹۸۷۹۸۷۹.jpg

آنان می گویند :  دکتر ترنر خود را نه یک مهندس بلکه هنرمندی می داند که آمده‌ تا با تکیه بر علم و خلاقیت خود، حیات را تکامل بخشد و بدین نحو است که این شکل جدید و خطرناک از دستکاری‌ها، چهره هنرمندانه‌ای به خود گرفته است که نه تنها بعضاً از مخالفت‌ها کاسته که عموم را در موارد متعددی به سوی خود سوق داده است.

از سوی دیگر  دکتر کریگ ونتر دانشمند ژنتیک که شرکتش یعنی «سلرا جنومیکس» در طراحی ژنوم انسان از بقیه فعالان این عرصه پیشی گرفته است، اعلام نمود که طرحی را تدوین کرده است که به خلق اولین صورت مصنوعی ذی‌حیات در آزمایشگاه می‌انجامد.

وی که به همراه همیلتون اسمیت برنده جایزه نوبل در رشته زیست‌شناسی است و به فعالیت در این پروژه مشغول است، گرچه با توجه به مشکلات اقتصادی جهان  امید آنها به کمک سه میلیون دلاری دولت امریکا برای خلق موجودات زنده ساخت دست بشر که بتواند به تولید هیدروژن مخصوص سوخت و یا تجزیه دی‌اکسید کربن خارج شده از کارخانه‌ها بپردازد، استفاده نماید. از دست رفته است  .

دانشمندان با نگرانی ابراز می‌دارند که چنین طرحی می‌تواند اکوسیستم های طبیعی را با هرج و مرج روبه‌رو سازد و یا آن که حتی می‌تواند به تولید انواع جدیدی از تسلیحات بیولوژیکی بینجامد.

ونتر را می توان از نسل جدید زیست‌شناسانی برشمرد که به خود نه به عنوان مهندس وغالباً به مثابه هنرمندانی خلاق که طراحان و معماران خلقت دوم هستند، نگاه می‌کنند؛ خلقتی که نه با هدایت الهی و یا نیروهای جاری در روند تکامل که بر پایه تصورات و خواسته‌های بشری در حال تحقق است، اما نکته شگفت‌آور، این تغییر ظریف در عرصه علوم زیستی یعنی تغییر مهندسی به هنر، در جوامع هنری نیز بازتاب داشته و به سؤالاتی در این عرصه دامن زده است.

به نحوی غیرمنتظره، این هنرمندان جدید یا همان زیست‌شناسان در سراسر جهان، با آگاهی از ماهیت DNA در استودیوهای خود یعنی همان آزمایشگاه‌هایشان،‌با توسل به ابزاری پیشرفته دست به هنرمندی‌هایی می‌زنند. یکی از این هنرمندان جدید آمریکایی به نام ادوارد کاک، گروهی از متخصصین ژنتیک را در فرانسه گرد هم آورد تا خرگوشی با ژن پیوندی به نام «آلبا» که ژنی نورانی از عروس دریایی به رمزهای ژنتیکی‌اش وارد شده است، به دیگران معرفی نماید.

بیشتر بخوانید:  اطلاع رسانی مناظره علمی "تراریخته ها آری یا نه"

تیمی دیگر با عنوان «گروه هنر انتقادی» در نمایشی اقدام به نشان دادن انتشار باکتری‌های دارای ژن پیوندی به حاضرین کردند. کریستین بال مدیر موزه «ویتنی» آمریکا، در این باره می‌گوید: «ما شاهد ظهور نوع جدیدی از هنرمندان یعنی اختلاطی از دانشمندان، محققان و هنرمندان هستیم.»

این هنرمندان جدید زیست‌شناس بر این باورند که چنین برنامه‌هایی می‌تواند جامعه را با موضوعات حقوقی، اخلاقی و علمی چنین علم جدیدی آشنا سازد. بسیاری از آن ها امیدوارند تا کارهایشان با عکس‌العمل عاطفی جامعه همراه شود و توجه عموم به نتایج متعدد چنین علم جدیدی معطوف گردد.

اگر چه بعید است که چنین تلاش‌ها و نمایش‌هایی بتواند به این اندیشه و حرکت هنرمندانه به نژادی نوین مشروعیت بخشد، اما بی‌شک می‌تواند پذیرش میکروب‌های جدید، خلق حیوانات شبیه‌سازی شده دارای ژن پیوندی و شیمری و نیز موضوع طراحی فرزندان نسل بشر را به دست متخصصین، در افکار عمومی سهل نماید.

امروزه به فن‌آوری نو ترکیبی DNA به مثابه ابزار هنرمندانه عصر پست مدرن نگریسته می‌شود. با چنین ابزار جدیدی است که انسان نقش هنرمند خلاقی را پیدا می‌کند که دائماً تکامل را در آثار هنری خود با تغییر و تحولاتی همراه می‌سازد.

هم اکنون در آزمایشگاه‌های سراسر جهان، محققین در حال خلق موجودات پیوندی‌ای هستند که هیچ گاه نمونه‌های آن در عرصه حیات وجود نداشته است. آن‌ها با ادغام رویان‌های گوسفند و بز (یعنی دو گونه ژنتیکی کاملاً نامرتبط با هم) به خلق نوزاد جدیدی نایل آمده‌اند که سر گوسفند و بدن بز دارد. در موردی دیگر، ژن ضدیخ سفره ماهی را به رمز ژنتیکی سیب زمینی وارد نمودند تا این محصول را از یخ‌زدگی محافظت نمایند. تلاشی دیگر، انتقال ژن‌های رشد انسان، ویژگی های سیستم ایمنی بدن انسان و حتی بافت‌های مغز انسان به طرح ژنتیکی جنین موش‌هاست. چنین موشی درسنین بلوغ می‌تواند ژن‌های انسان را نمایان سازد. این موش با چنین ویژگی‌ای، دو برابر دیگر موش‌ها رشد می‌کند. حتی امروزه دانشمندان موفق به تولید پوست، لوزالمعده و سینه مصنوعی درمحیط آزمایشگاه‌ها شده‌اند.

۸۷۹۶۸۷۶۹۷۸۷۰.jpg

برخی دیگر از دانشمندان با داخل نمودن هسته سلول انسان به تخمدان گاو که هسته سلول آن در عملی موفقیت‌آمیز خارج شده بود، توانسته‌اند رویانی ترکیب شده از انسان و گاو بسازند. در موردی دیگر، ژن‌های عنکبوت را به رویان بز وارد نمودند. شیر این حیوان هم اکنون دارای الیاف تار عنکبوت است.

بیشتر بخوانید:  10 واقعيت درباره جايگاه كشاورزي با بذرهاي تراريخته

دانشمندان ژاپنی هم چندی پیش اعلام نموده‌اند که با استفاده ازبافت‌های پا و بیضه یک ماموت مرده‌، این توانایی را یافته‌اند که این موجود منقرض شده را شبیه‌سازی کنند تا آن را در پارک حیات وحش سیبری به نمایش گذارند. به راستی، چنین مخلوقاتی حاصل مهندسی بشرند یا آثار هنری ساخت دست بشر.

از دیگر احتمالات قریب‌الوقوع، بازسازی و اختراع مجدد بدن، انتقال DNA بدون توجه به رمزهای ژنتیکی، محو گذشته ژنتیکی و برنامه‌ریزی آینده ژنتیکی است. حیات که برای مدت‌های مدیدی به مثابه کار «خداوند متعال» تصور می‌شد، چندی است که به عنوان فرایندی تصادفی که به وسیله «دستی نامرئی» نگریسته می‌شود و به مثابه ابزاری هنرمندانه به تصویر کشیده شده است.

امروزه بسیاری از مردم خود را در قالب جسمی می‌بینند که به شکل اثری هنرمندانه می‌تواند دائماً شکل، الگو و ویژگی هایی جدید به خود بگیرد. رواج و گسترش عمل‌های زیبایی، داروهای روان‌گردان و … همه و همه تجلی معنایی جدیدی از انسان به عنوان اثر ناتمام هنری‌ای است که باید کامل شود. اما در این باره غفلت شده است که اساساً تصمیم‌گیری درباره این که چه ژنی باید وارد شود، کدامین ژن ترکیب شود، کدام‌یک حذف شود، کدام یک مورد طراحی مجدد قرار گیرد و … نه انتخاب‌هایی هنرمندانه که تجویزها و امکاناتی تکنولوژیکی‌اند که نه هنر بلکه مهارت و فن مجریان آن را در گزینه‌های پیش رویشان به تصویر می‌کشد.

هم اکنون که این توانایی را یافته‌ایم تا خود را از نو مورد مهندسی قرار دهیم، به اشتباه این دستکاری‌های جدید را به مثابه هنری خلاقانه می‌نگریم و این در حالی است که حقیقت صرفاً مجموعه‌ای از گزینه‌هاست که در آزمایشگاه‌ها شکل می‌گیرد و در عرصه بازار هم قابل عرضه می‌گردد. انقلاب بیوتکنولوژیکی را می‌توان آخرین تفرج‌گاه مشتریان جدید دانست که از سویی مبین آزادی‌شان دربازنویسی موهبت اعطا شده زیستی‌مان و از سویی دیگر، حکایت از آن دارد که بقیه حیات و طبیعت باید خود را با حرکت ما همراه سازد. بی‌شک این پدیده، شکلی جدید و خطرناک از به نژادی تکنولوژیکی است که چهره مهندسی گونه شومش، چهره‌ای هنرمندانه به خود گرفته است. بی‌شک چنین مخلوقات جدیدی نه پیام‌آ‌ور و رنسانسی جدید که منادی خلق «دنیای شکوهمند جدیدی» است که هالدوس هاکسلی، هفتاد سال پیش، خلق آن را به ما هشدار داده بود.

کد مطلب:M96072002

تراریخته

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. البته منکر ساخت سلاح های بیولوژیکی توسط فرقه فراماسون های یهودی
    و ایجاد اختلال در بدن انسان و… نیستیم اما این کار کمی دور از ذهن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن