بیماری های دندان اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / بیماری های دندان

بیماری های دندان

 

✨ در این جا از دردی سخن می گوییم که در هنگام نیش زدن دندان ها در کودکان عارض می گردد. جالینوس گوید: دندان های کودکان اگر به سرعت بیرون آیند، بیرون زدگی آن ها راحتتر و درد آنها کمتر خواهد بود، ولی این گونه دندان ها ضعیف و نامرغوب خواند بود و اگر بیرون زدگی آنها به درازا بکشد، دردناک بوده ولی قوی و نیرومند باشند و اگر دندان ها در بهار بیرون بزنند، بیرون زدگی آنها سریع تر و درد آنها کمتر باشد و اگر در زمستان بیرون آیند، درد آنها شدید باشد ولی لثه ورم نکند و اگر در تابستان بیرون آیند درد کمتری داشته باشد.
?در چنین حالتی چه بسا که آبسه کوچکی در لثه و یا فک و یا بافتهای نرم دهان کودک روی دهد و خارش گوش همراه با سیلان رطوبت وخون مشاهده شود،و هر کودکی که این عوارض نشان دهد ممکن است که همراه با تب واسهال ویا یبوست باشد.

✳درمان آن بدین گونه باشد که در هنگام تورم لثه باید ان را با روغن زیتون ماساژ داده و کمی بابونه و یانسون بر روى سر کودک نهاد و فک کودک را با مرهمی محلل بانداژ کرد؛ اما اگر درد در هنگام رویش دندان فزونی یافت، باید کره ای نیکو با روغن آمجاد مخلوط نموده و بر بالای محل نیش دندان نهاد و یا این که کره ای از شیر گاو تهیه کرده و آن را با نخاع استخوان ران مخلوط کرده و بر روی محل قرار داد و هنگامی که دندان نیش زد باید پشمینه ای تمیز تهیه کرد و تمامی سر و گردن را با آن پوشانده و هر روز بر روی آن آب گرم پاشید و چنانچه کودک به اسهال دچار شد باید او را همان طور که گوییم درمان نمود.
پی نوشت:
آمجاد:نام فارسی این روغن در کتاب های طب قدیم شناخته نشد.

منبع: رساله پزشکی کودکان، ترجمه دکتر احسان مقدس، ص۴۲.

کدمطلب: ۹۶۱۲۱۳ ۲pc

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *