بیوتروریسم

هوالحکیم

بیوتروریسم

Bioterrorism

خلاصه ای کوتاه:

بیوتروریسم[1] شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیکی[2] مانند: باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و یا سمومی هستند که ممکن است به شکل طبیعی خود و یا به دست انسان تراریخته[3] شده باشند. حتی ممکن است منشا گیاهی و جانوری نیز داشته باشند. از این عوامل برای کشتن و یا بیمار کردن افرادی که مد نظر دشمنان آنان است، استفاده می شود و از شیوه های مختلف این ترور بیولوژیکی اعمال می شود مانند: آلوده کردن آب، غذا، هوا، موارد مصرفی شخصی مانند: لباس، کیف، کفش، ارسال نامه حاوی این میکروارگانیسم ها و…

 

طرح مبحث (متن):

چکیده تاریخچه:

در چند دهه اخیر شیوه های نوین جنگی مطرح شده، که یکی از آنها بیوتروریسم است. این موضوع در چند سال گذشته بسیار مهم و حائز اهمیت شده، ولی اگر به تاریخ نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که ترور افراد از طریق عوامل بیولوژیکی قدمت هزاران ساله دارد و از زمان رم باستان از این مدل ترور برای حذف افراد استفاده می کردند. در رم باستان مدفوع را، به صورت دشمنان پرتاب می کردند و این نوع اولیه از ترور بیولوژیکی تا قرن 14ام ادامه داشت که عامل بیماری طاعون بود و حتی این عمل را با اجساد مبتلا به طاعون نیز انجام میدادند و آنها را به سمت دشمنان پرتاب می کردند تا دشمن را نیز به این بیماری دچار کنند. اگر در کتاب های قرن چهارم قمری نیز نگاهی بیندازیم در کتاب ذخیره خوارزم شاهی که نویسنده آن سید اسماعیل جرجانی (گرگانی) یکی از دانشمندان و حکیمان زمان خود بوده است به این قسمت می توانیم اشاره کنیم که این حکیم بزرگوار در این کتاب چنین نقل می کند: ((بعضی از ملوک، کنیزکان را به زهر بپرورانند؛ چنانکه خوردن آن ایشان را عادت شود و زیان ندارد. این کار از بهر آن کنند تا آن کنیزک را به تحفه یا به حیله دیگر به خصمی که ایشان را بود برسانند تا توسط او با زهر، هلاک شود.))

با توجه به این امر که بدن انسان تلرانس[4] دارد و اگر آرام آرام سم یا ماده آلرژن واردش شود دیگر هیچ واکنشی نشان نمی دهد و حکیم جرجانی در اینجا به این نکته اشاره نموده است که در آن زمان با توجه به این خصوصیت، فردی را به سمی مقاوم می کردند و از این مقاومت بدن این کنیزک استفاده کرده و نفر مورد نظر خود را (پادشاه دشمن) نابود می کردند.

همچنین شیخ الرئیس بو علی سینا مطلب مشابهی را درکتاب قانون در طب آورده است که به نقل از دکتر الگود در کتاب تاریخ پزشکی ایران و سرزمین های خلافت شرقی، سم مزبور را هندگیاه البیش نامیده که نوعی سم بیولوژیکی به حساب می آید.

در قرن 19ام باکتری آنتراکس یا شاربن به عنوان یکی از باکتری های بیوتروریسم استفاده می شد و هنوز هم از این باکتری به دلایلی که انواع آن را می توان در تمام جهان پیدا کرد، استفاده می شود و از خصوصیات مهم این باکتری آن است که از فردی به فرد دیگر انقال پیدا نمی کند.

در سال 1918 آنفولانزایی در اسپانیا شایع شد که به اسپانیش بلو[5] معروف است و نزدیک به 50 میلیون نفر در کره زمین را به کام مرگ کشاند.

قابل ذکر است، مرکز نظامی ایالات متحده آمریکا، جسد فردی را که بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده، و در میان انبوهی از یخ ها در قطب جنوب دفن شده بود را پیدا کردند؛ و این ویروس مهلک را از بدن این فرد جدا کرده و هم اکنون به این ویروس دست رسی دارند. در صورتی که این ویروس باید در جهان نابود [6] و از دسترس بشر خارج می شد.[7]

در قرن بیستم در جنگ جهانی اول با انتشار عامل سیاه زخم از جانب آلمان‌ها و کاربرد آن بر علیه کشورهای دشمن این نوع جنگ را به عنوان یک جنگ مدرن تثبیت نمود و در قرن 21ام می توان به سپتامبر 2001 اشاره نمود که نامه های آلوده ای به حدود 27 نفر در ایالت متحده ارسال شد همچنین می توان به ترور بیولوژیکی اکثر 14 معصوم اشاره کرد که عمده ائمه معصوم با سم به شهادت رسیده اند و اگر از این تهدید بیولوژیکی در کشور خودمان ایران هم نگاهی بیاندازیم به وسیله بیوتروریسم افراد سرشناسی مانند دکتر سعید کاظمی آشتیانی، فرج الله سلحشور را می توان نام برد و اخیرا هم که با خبر شدیم متاسفانه دکتر نادر طالب زاده قربانی بیوتروریسم شده است.[8]

anthraxlet10_9 amerithrax-letter-a youcannotstopusanthdasch images

انواع عوامل بیوتروریسم:

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) این عوامل را به سه دسته A,B,C طبقه بندی کرده اند.

 

دسته A: این عوامل بسیار خطرناک است و در دسته امنیت ملی طبقه بندی می شود و به راحتی منتقل و منتشر می شوند و موجب مرگ و میر بالایی می شوند.

تولارمی – آنتراکس – آبله – بوتولیسم – طاعون خیارکی – تب های هموراژیک ویروسی

 

دسته B: عوامل این گروه نسبتا راحت تر منتقل می شوند و میزان تلفات پایینی دارد.

بروسلوزیس – توکسین اپسیلون کلستردیوم پرفرینجنس – بزورخولدریا مالئی – میلوئیدوز – پسیتاکوز – تب Q – تهدید های ایمنی غذایی و……

 

دسته C: پاتوژن های در حال ظهور هستند که برای انتشار جمعی، مهندسی شده اند.

ویروس نیپا – هانیا ویروس – سارس – H1N1 – HIV

 

مکانیسم اثر بیوتروریسم:

استفاده از بیوتروریسم انواع مختلفی دارد و با توجه به مدل استفاده شده نیز عوارض مختلفی بروز می کند.

فردی که دچار بیوتروریسم می شود بسته به نوع عامل بیولوژیکی آن عوارضی در وی بروز می کند. ترور بیولوژیکی یا فرد را به سرعت از پای در می آورد و به کام مرگ می کشاند؛ یا فرد دچار بیماری می شود که سالها باید با آن دست و پنجه نرم کند و یا دچار بیماری گذرا که تا چند روز یا حداکثر چند ماه بهبود می یابد.

بیوتروریسم با مکانیسم های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و بسته به نوع میکروارگانیسم و یا توکسینی که مورد استفاده قرار گرفته است باید مکانیسم آن را تعریف کرد.

به طور مثال: سم بوتولیسم[9] باعث فلج عضلات فرد شده[10] و بر روی سیستم [11]CNS اثر می گذارد و فرد را طی چند روز به سرعت از پای در می آورد و یا اسپور باسیلوس آنتراسیس از طریق زخم حاصل شده در پوست ویا تنفسی اسپور و یا غذای آلوده به این باکتری فرد را دچار شاربن پوستی، شاربن تنفسی و شاربن گوارشی می کند. که در صورت عدم رسیدگی سریع به مرگ فرد منجر می شود.

از بیوتروریسمی که فقط جهت رعب و وحشت است و فقط چند هفته فرد را دچار بیماری و بی حالی می کند می توان به آنفولانزا[12] های شایع موسم حج در مکه مکرمه نام برد که با توجه به آب وهوای مکه این بیماری هیچ توجیه بالینی ندارد که این آدنو ویروس به صورت دستی در آب یا غذا و یا هوای آن منطقه منتشر شده است.

Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label Biohazard warning label

بیوتروریسم در ایران:

همان طور که در مقدمه آمده قدمت بیوتروریسم در ایران نیز به هزاران سال پیش می رسد.

از جنگ جهانی دوم به بعد افرادی که طالب قدرت بودند و دنیا را برای خود می دانستند به صورت جدی تری به معقوله ترور های بیولوژیکی پرداختند و امروز به نتایج وحشتناک و خطر آفرینی دست یافتند.

علت استفاده از بیوتروریسم این است که فردی که باید مورد حمله قرار بگیرد بی سروصدا حذف می شود و هیچ کسی هم انگشت اتهامش را به سمت سازمانی که این ترور را انجام داده است نمی گیرد و هیچ اتهامی هم کسی را تهدید نمی کند.

این نوع ترور بسیار در دهه های اخیر شایع شده است و حتی در برخی مواقع آنقدر گسترده است که دیگر به راحتی از کنار آن می گذریم.

آیا تا به حال از خود سوال کرده اید که علت بالارفتن این همه سکته قلبی و مغزی، نازایی، نقص های ژنتیکی، عقب ماندگی ها، ADHD[13]، اوتیسم، عمر های کوتاه و ….. چه هست !!!!!

متاسفانه سالهاست که در ایران برای عدم نظارت صحیح بر روی خوراک و پوشاک مردم به سمتی حرکت می کنیم که این بیماری ها روز به روز شایع تر می شود.

شاید از خود سوال کنید که مگر مواد غذایی که مصرف می کنیم چه اشکالاتی دارند؟ اکثر مواد غذایی که امروزه به شکل متداول در کشور مصرف می شود تراریخته و دستکاری ژنتیکی شده اند و عامل بیماری سرطان………..

آیا این به نظر شما بیوتروریسم و نسل کشی نیست؟!

با توجه به طولانی بودن موضوع بیوتروریسم بیش از این جایز نیست، تا درباره مبحث مهم تراریخته ها در این مقاله صحبت شود و ان شاا… در مقاله ای دیگر، این موضوع مهم را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

 

بحث و نتیجه گیری:

به هر گونه عوامل زنده ای که انسان در آن دخیل باشد تا نسل بشر را نابود کند بیوتروریسم می گویند، حال این موضوع ممکن است تراریخته نمودن بذرها باشد که جمعیت زیادی را به آرامی به کام مرگ می کشاند یا این که به وسیله میکروارگانیسم و یا سم مهلکی مستقیما به فرد مورد نظر از طریق استعمال خارجی، خوردن، آشامیدن، بوییدن و… داده شود تا او را حذف فیزیکی نمایند.

بیوتروریسم عاملی است که کشوری به پیشرفتگی ایالات متحده آمریکا که خود یکی از بیشترین استفاده کننده از این نوع ترور است اعلام می کند، که ما از جنگ نظامی ترسی نداریم ولی از بیوتروریسم وحشت داریم، زیرا که با هیچ تدابیر امنیتی نمی توانیم جلوی حمله بیولوژیکی را بگیریم.

از آخرین و گسترده ترین حمله بیوتروریسمی که در همین چند ماه پیش رخ داد میتوان به فاجعه منا اشاره کرد که با توجه به تمام شواهد و قرائن تمامی هفت هزار نفر حجاج مورد حمله بیولوژیکی قرار گرفته بودند. این موضوع هنوز در دست بررسی است و به صورت جدی پیگیر این موضوع خواهیم بود.

                                                                                                   سید مسعود بااوسی

                                                                                                         بایولوژیست

[box type=”note”] منابع:[/box]

  • میکروبیولوژی جاوتز
  • میکروبیولوژی مورای
  • مستند عصر مورخ 6/4/95 از شبکه افق
  • مستند عصر مورخ 8/4/95 از شبکه افق
  • دکتر علی کرمی
  • دکتر حسن عباسی
  • دکتر حسین روازاده

[1] دهشت افکنی Bioterrorism

[2] Biologically

[3] Transgenic

[4] tolerance

[5] Spanish Blue

[6] eradicate

[7] Hunting the 1918 flu

[8] عکس پیوست شده است.

[9] Botulism

[10] Flaccid paralysis

[11] central nervous system

[12] influenza

[13] بیش فعالی

telegram-bioterorism

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا