تدبیر هایی برای مسمومین ( قسمت اول)

تدبیر هایی برای مسمومین
( قسمت اول)

هرگاه بدانند که شخصی زهر یا سم خورده است بلافاصله باید استفراغ کند. پیش از آنکه قدرت زهر در بدن انتشار یابد و آب نیم گرم و روغن کنجد یا کره دوغی بسیار بخورد تا باز هم استفراغ کند و اگر به آسانی و کامل استفراغ نکرد شوید را بجوشانند و قدری جوش شیرین یا نمک در طبخ آن حل کنند و روغن بسیار زیاد بریزند و بیامیزند و به او بنوشانند تا کاملا استفراغ کند و اگر هم دارو و مواد قی آوری که در دست دارند در آن داخل کنند و بجوشانند قوی تر است در کل هرچه بیشتر مواد قی آور بدهند بهتر است و حتی اگر استفراغ هم نکنداین مواد می توانند قدرت و خطر سم را دفع کنند. شیر تازه گاو هم در خنثی کردن قدرت زهر اثر خوبی دارد و اگر شخص در اثر خوردن شیر بازهم استفراغ کند خوب است.
کره و روغن گاو هم بسیار نافع است و سک را دفع می کند ولی شیر بهتر است.
لعاب تخم کتان و دنبه سرخ شده مرغابی هم سودمند هستند و البته داروهایی پادزهر و معروف و بسیار قوی هم وجود دارد که تریاق کبیر و مثرودیطوس است و که سریع الاثر است و نیز تریاق طین مختوم که نوعی خاک دارویی با ویژگی پادزهری است هم معده را از زهر پاک می کند و اگر معجون های گرم دادند،یخ و روغن هم بدهند تا استفراغ کند و نکته مهم آن است که اصلا به مسموم اجازه خوابیدن ندهند و او را با هر تدبیری که هست بیدار نگه دارند و اگر غذا خواست غذای مناسب بدهند و هرچقدر شکم او سیرتر باشد بهتر است چون بر قدرت سم غلبه می کند و به جهت پری معده باز هم راحت تر استفراغ می کند.
همه این احوال در مورد کلیه زهرها و سموم نافع است. ولی اگر نوع و جنس سم یا زهر را بدانیم باید تدبیر مخصوص دفع همان سم مخصوص را کنیم.
مفاتیح الارزاق 3
صص167-166

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا