ترویج طب سنتی باید از درون خانواده ها و محافل آموزشی آغاز شود + فایل صوتی - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / اخبار / ترویج طب سنتی باید از درون خانواده ها و محافل آموزشی آغاز شود + فایل صوتی
ترویج طب سنتی باید از درون خانواده ها و محافل آموزشی آغاز شود + فایل صوتی
سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در خصوص طب ایرانی - اسلامی

ترویج طب سنتی باید از درون خانواده ها و محافل آموزشی آغاز شود + فایل صوتی

وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ترویج و نهادینه کردن طب سنتی باید از درون خانواده ها و محافل آموزشی و علمی آغاز شود.

دکتر محمدحسن طریقت منفرد در پیش از خطبه های نماز جمعه تهران (مورخ ۲۹ آبان ماه سال ۱۳۹۴) در مورد تغذیه سالم و اسلامی اظهار کرد: سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در بخش سلامت هزینه شد که ۵۰ درصد بودجه کشور را شامل می شود و به رغم اینکه درصد زیادی از این پول را مردم از جیب خود دهند، اما اقدامات پیشگیرانه برای حفظ سلامت جدی گرفته نمی شود.
وی با اشاره به اینکه طب سنتی بسیار کم هزینه، قابل دسترس همگان و بدون عارضه است، اظهار کرد: طب نوین در دنیا گران است و به دلیل مداخله مافیای پزشکی، این طب تجاری شده است به گونه ای که حتی ثروتمندترین کشورها نیز قادر نیستند منابع لازم را در اختیار طب نوین قرار دهند.
طریقت منفرد ادامه داد: در کشور ما باید طب ایرانی – اسلامی مورد توجه بیشتر قرار گیرد و گسترش یابد؛ برای این منظور لازم است در خانواده ها، مهدهای کودک، مدارس و محافل علمی این طب ترویج یابد و مردم این نیاز را در مقوله سلامت مطالبه کنند.
وی با استناد به گفته دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش در مورد تشکیل دانشگاه علم و دین در کشور، گفت: این موضوع وعده زیبایی است و تا زمانی که اجرایی شود، عمر دولت تمام می شود.
طریقت منفرد افزود: در دولت قبلی نیز تاسیس دانشگاه جامع طب سنتی تصویب شد اما با روی کار آمدن و فعالیت دولت جدید، بنا بر مصوباتی، احداث این دانشگاه منحل شد.
وی با بیان اینکه برای ترویج طب ایرانی – اسلامی باید برنامه های اساسی اتخاذ شود، ادامه داد: در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ متخصص طب سنتی از دانشکده های طب سنتی تربیت شده اند.
وزیر سابق بهداشت، با بیان اینکه کشورهای مبتکر طب نوین نیز طب سنتی را مورد توجه قرار می دهند، افزود: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۸۰ درصد پزشکان ژاپنی از طب سنتی استفاده می کنند و داروهای گیاهی و این طب جزو تعهدات بیمه درمانی این کشور است.
به گفته طریقت منفرد، بیش از ۵۰ درصد مردم سوئیس نیز از سال ۱۹۹۰ از طب سنتی استفاده می کنند و سازمان جهانی بهداشت از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ برنامه بهره گیری از طب سنتی را برای کشورها توصیه کرده است. 
وی افزود: باید طب سنتی و بومی را در کشور ترویج دهیم و برای پیشگیری از بروز بیماری ها، خوراک سالم و رفتار سالم داشته باشیم.

برای شنیدن سخنرانی کامل جناب آقای دکتر محمدحسن طریقت منفرد، فایل صوتی ذیل را گوش دهید:

دانلود صوت

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *