تغذیه با “شیر مادر” کودک شما را در برابر این ۷ بیماری بزرگ واکسینه می‌کند

در یک مطالعه ثابت شده که نوزادانی که ۶ ماه با شیر مادر تغذیه می­‌شوند نسبت به نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می­‌شوند ۳۰درصد کمتر به لوسمی یا همان سرطان خون مبتلا می­‌شوند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ بیماری‌های غیرمسری و مزمن بزرگسالی شامل بیماری‌های قلبی ــ عروقی‌، سرطان‌ها‌، بیماری‌های مزمن تنفسی‌، دیابت و… علل اساسی مرگ‌ومیر در دنیا هستند.

اگرچه بیماری­های مزمن، چندعاملی هستند و علل بروز آن­ها می‌تواند نشئت‌گرفته از ژنتیک، محیط، تغذیه، جنسیت و سن باشد اما امروزه برخی شواهد تأثیر تغذیه در سال­های اول زندگی را بر این بیماری­ها اثبات کرده­‌اند؛ این بیماری­‌ها علاوه بر اثراتی که بر سلامت و کیفیت زندگی هر فرد می­‌گذارند، سهم زیادی از اعتبارات بهداشتی جوامع را نیز به خود اختصاص می­‌دهند.

مطالعات اخیر ثابت کرده­‌اند تغذیه با “شیر مادر” در دوران نوزادی در کاهش بروز بیماری­های مزمن بسیار مؤثر است.

محافظت در برابر عفونت­‌های تنفسی با تغذیه نوزاد با شیر مادر

در مطالعاتی ثابت شده احتمال بستری شدن بر اثر پنومونی و برونشیت (دو نوع از بیماری­های عفونی تنفسی) در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می­‌شوند، نصف کودکانی است که با شیر خشک تغذیه می­‌شوند.

نوشته های مشابه

کاهش ریسک سرطان با شیر مادر

در یک مطالعه ثابت شده که نوزادانی که 6 ماه با شیر مادر تغذیه می­‌شوند نسبت به نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می­‌شوند 30 درصد کمتر به لوسمی یا همان سرطان خون مبتلا می­‌شوند همچنین شانس ابتلا به بیماری هوچکین (نوعی سرطان لنفاوی) در این کودکان بسیار پایین­‌تر است.

تأثیر شیر مادر بر کاهش ریسک دیابت نوع2

رسوب چربی زیرپوستی در شیرخوارانی که  با شیر مادر تغذیه می­‌شوند کمتر از نوزادانی است که از شیر خشک استفاده می­‌کنند همچنین برخی تحقیقات نشان داده­ که سطح انسولین خون در نوزادانی که با شیر مصنوعی تغذیه می­‌شوند بالاتر است؛ این امر باعث برهم خوردن تعادل هورمونی و ایجاد مقاومت به انسولین می­‌شود که یکی از علل مهم ابتلا به دیابت نوع2 است.

شیر مادر و بیماری­های التهابی روده

بیماری “کرون” یکی از اختلالات مزمن روده است؛ در این بیماری التهاب در لایه­‌های عمیقی از روده گسترش پیدا می­‌کند؛ کولیت السراتیو یکی دیگر از بیماری­های التهابی روده است که سبب ایجاد زخم در لایه درونی کولون (روده بزرگ) و مقعد می­‌شود.

مطالعات نشان داده­ تغذیه با شیر مادر ممکن است از پیشرفت این بیماری­ها در سال­های بعدی زندگی جلوگیری کند.

کاهش احتمال ابتلا به آرتریت روماتوئید با تغذیه نوزاد با شیر مادر

“آرتریت روماتوئید” یکی از بیماری­های مفصلی با علت خودایمنی است که با درد و تورم مفصل همراه است و در زنان شیوع بالاتری دارد؛ طبق نتایج جدید یک مطالعه کودکان تغذیه‌شده با شیر مادر در بزرگسالی کمتر به این بیماری دچار شده بودند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری­های قلبی ــ عروقی به‌واسطه شیر مادر

طبق جدیدترین مطالعه انجام‌شده در بریتانیا، به­‌نظر می­‌رسد که تغذیه با شیر مادر ممکن است همراه با سطح پایین LDL (نوعی کلسترول) در بزرگسالی باشد همچنین شیر مادر به‌دلیل اسیدهای چرب غیراشباعی که دارد بر سلامت قلب و عروق اثر مفید می­‌گذارد.

شیر مادر و مننژیت

مننژیت عفونتی است که سبب التهاب پرده پوشاننده مغز و نخاع شده و معمولاً توسط باکتری‌ای به‌نام هموفیلوس آنفلوآنزای تیپB ایجاد می­‌شود؛‌ شیر مادر، کودک را  در برابر این باکتری و ابتلا به مننژیت محافظت می­‌کند.

به‌طور کلی تغذیه کودک با شیر مادر علاوه بر رشد و تکامل او سبب رشد ذهنی و روانی کودک، افزایش ضریب هوشی و کاهش بروز یا شدت بسیاری از بیماری­‌های مزمن می­‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم   


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا