توصیه برای میزان و نحوه روشنایی در شب و عدم استفاده از لامپ های کم مصرف

لامپ های معمولی دارای فلز تنگستن هستند که آلودگی محیطی ندارند، ولی لامپ های کم مصرف چه زرد رنگ و چه سفید حاوی جیوه هستند و باعث انتشار اشعه یو وی (UV) می گردند و ترکیبات بخارات جیوه آزاد می کنند که بسیار مضر هستند لذا استفاده از لامپ های کم مصرف به هیچ وجه توصیه نمی شود.
اگر در خانه ای لامپ کم مصرفی بشکند باید همه افراد را از آن خانه (مخصوصاً بچه ها را) خارج کرد و تا چند روز در آن محل باید کسی نباشد و کسی که آن محل را تمییز می کند باید حتماً ماسک بزند و با دستکش این کار را بکند و از جارو برقی هم استفاده نکند (چرا که از فن پشت جارو، ترکیبات جیوه در هوا پخش می شود که ترکیبات سمی اند).

لامپ های کم مصرف (حتی در حالت سالم بودن)، وقتی که گرم می شوند، بخارات جیوه در فضا پخش می کنند. در مغازه و منازل از لامپ های مهتابی و یا معمولی بسته به وسعت محیط استفاده کنید و برای کارهای ظریف و دقیق مانند مطالعه نیازی نیست کل محیط را روشن کنید، بلکه با استفاده از چراغهای مطالعه فقط نور را به محل مورد مطالعه بتابانید.

ضمناً روشنایی زیاد در شب با توجه به اینکه شب باید نور ملایم و آرامش بخش داشته باشد نیز مضر است و لزومی ندارد وقتی ما کار دقیقی انجام نمی دهیم، آلودگی شدید نوری را ایجاد و به خودمان تحمیل کنیم. باید طوری برنامه ریزی کنیم که حتی الامکان کارهای دقیق را در شب  انجام ندهیم و در طی روز که نور کافی و طبیعی در دسترس است کارهای ظریف را انجام دهیم. با رعایت این موارد هم در مصرف برق صرفه جویی کرده اید وهم به سلامت خود و خانوداه تان کمک کرده اید.

بیشتر بخوانید:  از مضرات لامپ های کم مصرف

گردآوری: هیات تحریریه احیای سلامت

کدمطلب: س ق

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با توجه به اینکه لامپ های ال ای دی در بازار موجود هستند �‌توانستید توصیه به جایگزینی لامپهای با بخار جیوه کنید و استفاده از آن ها را توصیه کنید که فاقد بخار جیوه هستند با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا