خارشتر

خواص گیاه دارویی خارشتر

معرفی و بررسی گیاه دارویی خارشتر در طب سنتی

خارشتر

نام و مزاج

خارشتر که نام های دیگر آن علف ترنجبین، اشترخار، اشتر غار، خار اشتری، خارترانگبین است، طبعی گرم و خشک دارد.

معرفی

از خانواده باقالی ها (یا نخود) می باشد.در آسیا و شمال آفریقا می روید و در ایران تقریبا در تمام نقاط به ویژه خراسان و همدان پراکنده است.گیاه خارشتر، گیاهی است بدون کرک، سبز رنگ و پر شاخه که خصوصا در قسمت پایین، باریک و بر افراشته است. دارای ساقه های خاردار و برگ های بیضی و کوچک ساده تا سر نیزه ای یا تخم مرغی است که کوتاهتر یا تقریبا هم قد خارها هستند.کاسه گل و نیام، کشیده و بیضی شکل استمیوه های آن قرمز رنگ و تسبیحی شکل هستند.میوه آن را ترنجبین (تَراَنگَبین) می‌نامند که به معنی عسل تر است.این گیاه در شوره‌زارهای ایران، عربستان، صحرای سینا، سوریه و هند و پاکستان تا ارتفاع ۴۰۰ متری از سطح دریا می‌روید. بوته های این گیاه نیمه چوبی و به اندازه ۶۵ الی ۱۶۰ سانتی متر است.

خواص خارشتر

به‌ عنوان مُدرّ و مُسهِل از آن بهره می‌ برند.همچنین، جوشانده آن مُعرِّق استمالیدن روغن برگ‌های آن برای روماتیسم مفید است.گُل‌های آن نیز برای التیام بواسیر مؤثر است.بر طبق تحقیقات جدید مشخص شده است که مواد موجود در ریشه خارشتر می‌تواند در تقویت سیستم دفاعی بدن مؤثر واقع شود و لذا گزینه مناسبی برای درمان و مهار بیماری ایدز به‌شمار می‌رود.عرق خارشتر برای دفع سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری، ضداسپاسم کلیه و ضد قولنج‌ها و عفونت‌های کلیوی مفید است.سیستم دفاعی بدن را تقویت می کند.خاصیت تصفیه کنندگی خون را دارد.برای درمان ضعف اعصاب و درمان بیماری صرع موثر واقع می شود.جهت درمان برونشیت مزمن، سیاه سرفه و عفونت ریه مفید است. یکی از عرق های مفید برای لاغر شدن، عرق خارشتر است که برای دفع سنگ کلیه و تقویت سیستم دفاعی بدن نیز بسیار موثر است.مصرف نوشیدنی‌های گازدار و آب میوه‌های غیرطبیعی حاوی بی‌‌کربنات بسیار مضر است که خارشتر این ترکیب را خنثی و از تشکیل رسوبات جلوگیری می‌کند.

موارد منع مصرف

بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن خارشتر خودداری کنند.عرق این گیاه برای اشخاص گرم مزاج مضر است.

شیوه استفاده

اگر گرم مزاج هستید، میزان مساوی از عرق خارشتر، عرق بابونه و کاسنی را باهم مخلوط کرده و روزی ۳ فنجان میل کنید. اگر سرد مزاج هستید میزان مساوی از عرق خارشتر، عرق بابونه و عرق بادرنجبویه را باهم مخلوط کرده و روزی ۳ فنجان میل نمایید.دمنوش گیاه خارشتر یا عرق آن، ٣ مرتبه در روز برای درمان رماتیسم موثر واقع می شود. به علاوه، مالیدن روغن برگ های خارشتر جهت رفع مشکلات بیماری روماتیسم مفید است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا