زگیل چگونه منتقل می‌شود؟

زگیل‌ها زوائد گوشتی هستند که در اثر ورود ویروسی به نام پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. راه انتقال ویروس از یک انسان به انسان دیگر از طریق تماس مستقیم پوست سالم با پوست مبتلاست.
راه دوم انتقال از طریق وسایل آلوده مانند حوله یا ملحفه است. حتی از طریق پوشیدن کفش یا دمپایی آلوده نیز منتقل می‌شود. اما انتقال خودبه‌خود یا خود تلقیحی هم درمورد این ویروس مطرح است. ممکن است شخص ضایعه را نشناسد و مدام آن را دستکاری کند. با آلودگی دست می‌تواند ویروس را به جاهای دیگر بدن نیز منتقل کرد. دوره کمون (نهفته) بیماری متغیر است و از چند هفته تا یک و نیم سال متفاوت است.
ویروس ممکن است بعد از کاشته شدن در پوست و تلقیح در آن تا مدتی علایمی از خود بروز ندهد. بسیاری از زگیل‌ها به‌طور خودبه‌خودی بهبود می‌یابند. یعنی سیستم دفاعی بدن می‌تواند بر ویروس غلبه کند و ضمن کنترل آن به تدریج زگیل را از بین ببرد.
در مواردی ممکن است سیستم دفاعی بدن به خوبی از عهده این کار برنیاید. افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است مثلاً پیوند کلیه انجام داده‌اند ممکن است زگیل‌های متعددی در نقاط مختلف بدنشان دیده شود.
در بیماران پیوند مغز استخوان و پیوند کبد بیماران مبتلا به ایدز و… نیز زگیل مشاهده می‌شود. در بعضی از افراد هم سیستم ایمنی واکنش زیادی به زگیل نشان نمی‌دهد و ویروس به فراوانی در بدن این افراد دیده می‌شود.
زگیل‌ها بیشتر در پشت دست و صورت ایجاد می‌شوند که از نظر زیبایی مشکلاتی ایجاد می‌کند، اما زگیل‌هایی هم داخل مو رشد می‌کنند که معمولاً ظاهری رشته رشته و نخ مانند دارند. زگیل‌ها در کف پا هم معمولاً به شکل میخچه دیده می‌شوند.

[box type=”note”] منبع: روزنامه کیهان –16 شهریور ماه 1394 [/box]

‫۲ دیدگاه ها

 1. سلام جناب دکتر عزیز. من زگیل دهانی دارم مدت 8 ما انتهای زبونم زده بود اما الان کناره های زبونم و زیر زبونم هم زده و اذیتم میکنه پولی هم ندارم هزینه کنم بابت لیزر آیا از طریق طب سنتی میتونم مداوا بشم خیلی استرس دارم تو رو خدا کمکم کنید

  1. با سلام واحترام
   اصلاح تغدیه را حتما رعایت فرمایید
   از قطره جواهر طبق دستور استفاده کنید
   شربت سکنجبین روزانه یک لیوان مصرف شود
   برای درمان نهایی به طبیب طب سنتی مراجعه فرمایید
   جهت اخذ نوبت با شماره زیر تماس حاصل فرمایید
   02166425483
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا