شعار بد بودن روغن حیوانی از کجا آمد؟

ابتدا غربی ها بودند که این شعار را مطرح ساختند و پزشکان ما نیز با استناد به مقالات آنها این شعار را مطرح نمودند؛ بدون آنکه در داخل کشور خودمان تحقیقی در این رابطه انجام دهند. امّا غربی ها منظورشان از روغن حیوانی چیست؟ آنها از گوسفند و گاو کمتر روغن می گیرند. عمده منبع روغن حیوانی غربی ها، خوک، نهنگ و فک دریایی است؛ که هر سه ی آنها از نظر اسلام، حرام گوشت می باشند و روغن حاصله از آنها نجس می باشد. امّا پزشکان ما بی توجّه به این مسأله، سخنان غربی را در مورد روغن حیوانی ایرانی هم تعمیم می دهند. البته مقصّر هم نیستند. چون در دانشگاه آنها درس خوانده بودند و با آن فرهنگ بزرگ شده بودند. پزشکان بعدی را هم همان پزشکان قبلی تربیت نمودند.

 توطئه ای حساب شده برای بد نام کردن روغن حیوانی

زمانی که روغن نباتی به شکل صنعتی آن گسترش یافت، کسی به آن اقبالی نداشت. افراد مثلاً هفتاد، هشتاد ساله ها یادشان هست که آن زمان، وقتی کسی روغن نباتی می خرید، موقع بردن به خانه قایم می کرد که تا همسایه ها نبینند که روغن نباتی می خورد. لذا ملاحظه می کنید که حتّی هنوز هم که پیرمردها می خواهند از جوانهای امروزی و تنبلی و ضعف بدنی آنها انتقاد کنند، می گویند: تقصیر خودشان نیست؛ نسل روغن نباتی هستند.

کارخانجات روغن نباتی برای غلبه بر این فرهنگ مردمی، دست به دامن علم شدند؛ و با تحقیقات ساختگی مدّعی شدند که روغن حیوانی مضرّ است و روغن نباتی رایج، مفید می باشد؛ و با همین ترفند روغن حیوانی را به نفع روغن نباتی مغلوب ساختند.

بیشتر بخوانید:  مستند چرب - قسمت سوم؛ معرفی روغن های سالم و جایگزین

کدمطلب:9811843


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن