صاحبان و متولیان طب اسلامی ایرانی: مردم و حکما یا پزشکان دولتی؟!

روند رو به رشد و مبارک استقبال مردم از طب اسلامی ایرانی مرهون سه دهه تلاش شبانه روزی حکمای دلسوز و مسئولین دغدغه مند این طب بوده است. تلاشهایی که اگر انجام نمی گرفت امروز نه از دانشکده های طب سنتی خبری بود و نه از دانش آموختگان آن که هنوز مهر مدرکشان خشک نشده، سرناسازگاری و نامهربانی با اساتید پیشکسوت خود بگذارند.

وقتی اساتیدی که چندین سال الفبای این طب را پای درس این حکما آموخته اند را رسماً از دانشکده های طب سنتی اخراج کنند و خود را مالکان مطلق این طب دانسته و سرمست از عنوان های توخالی دولتی حاضر به گفتگو با اساتید خود و حکمای پیشکسوت طب اسلامی ایرانی نیستند.

محدود کردن اندیشمندان و صاحب نظران طب سنتی به چند نفر پزشک جوان که هیچ تجربه ای از فراز و فرود و سختی های احیای این طب ندارند، اشتباه بزرگ و استراتژیک روند رشد طب اسلامی ایرانی می باشد، اشتباهی که در برنامه “غیرمحرمانه” رسانه ملی رخ داد و بسیار جای تاسف دارد.

تنها از چند فارغ التحصیل طب سنتی که جایگاه های دولتی اخیراً نصیب آنها شده است، دعوت شده تا از چالشها و رویکردهای طب سنتی حکایت کنند.

در حالیکه این دوستان از جمله شاگردانی هستند که با کمال بی مهری با اساتید مسلم و محرز طب سنتی در حوزه تحت مدیریت خود برخورد نموده اند.

در واقع به اصحاب و دست اندرکاران رسانه ملی می گوییم که این دوستان مسئولین دولتی این طب هستند، نه حکما و پزشکان زبردست طب سنتی که مردم و بیماران بهبود یافته، سلامت خود را مدیون تلاشها و دود چراغ خوردن ها و مقاومت های این اساتید می دانند.

بیشتر بخوانید:  دکتر روازاده یکی از مدعوین ویژه جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی / "نقد طرح تاسیس داروخانه های گیاهی"

خوب است مردم هوشیار با تماس با روابط عمومی صدا و سیما این نکته را به تولید کنندگان “غیر محرمانه” اعلام نمایند.

عنوان برنامه: “غیر محرمانه”

زمان پخش برنامه:

قسمت اول: روز پنج شنبه مورخ 16 دی ماه 1395 – ساعت 21 – شبکه دوم صدا و سیما

قسمت دوم: روز  جمعه    مورخ 17 دی ماه 1395 – ساعت 21 – شبکه دوم صدا و سیما

تلفن روابط عمومی تهران: 162

 شماره گویای روابط عمومی: ۲۷۸۶۲۰۰۰

 پیامک روابط عمومی شبکه دو: ۳۰۰۰۰۲

 پست الکترونیک: sima2@irib.ir

 ghayremahramaneh951016-tel

برچسب ها

‫۸ نظرها

 1. من تحقیق کردم برنامه شوم در وزرات بهداشت در دست اقدام است میخواهند عطاری ها را منهدم و تعطیل کنند و سلامت کده های طب سنتی تاسیس کنند که طبق ایین نامه های مصوب در وزراتخانه مذکور فقط فارق التحصیلان دانشگاه های علوم پزشکی حق کار در ان را دارند این افراد مطیع دستورات طب سنتی وزارت بهداشت هستند
  از الان میگن عطاری ها کثیف و گیاهان شون اغشته به پشکل حیوانات در حالی چند هزار سال مردم از همین گیاهان طبیعت خوردن
  الان میگن اغشته به پشکل حیوانات و سمی هستند و لیبل تاریخ مصرف ندارند فقط و فقط از داروهای گیاهی وزارت بهداشت مردم خرید کنند
  در هر سلامت کده طب سنتی وزارت بهداشت یک داروخانه هم مقرر کردن تا رشته داروسازی سنتی ان را اداره کند نه عطاری ها

 2. سلام که نام خداست
  طبیعیه مسئولین یک امر رو باید دعوت کنن نه کسانی که مسئولیت ندارن.و لو این که به شدت هم با تجربه باشند ولی وقتی مسئولیتی ندارند چه سوالی میشه ازشون کرد؟
  به هر حال عطاریا باید تحت نظر متخصص باشند زیاد دیدیم که افراد بی تجربه عطاری دارن و نسخه میپیچن.
  شجاعت گذاشتن نظرهای مخالف رو هم اشته باشید…

  1. باسمه تعالی
   باسلام و احترام
   در یک مناظره باید صاحبنظران و ذینفعان آن بحث شرکت داده شوند. کسی که خود یک اصول را قبول ندارد چگونه می تواند از آن دفاع کند!!
   گروه مدیریت سایت

  2. با همین حرف ها ملت ایران را سیصد سال فریب دادن به اسم مدرک دانشگاهی و تخصص و حرف های به ظاهر ززیبا و علمی
   چند هزار سال حکما و علما با همین شیوه سینه به سینه علم را به ما رساندند حکیم خیر اندیش میگه همه باید طبیب شیم مثل مادر بزرگ های قدیم که میدونستن نوه هاش هر کدام چه مزاجی دارد و غذای مناسب ان میدادن بهش
   بعدش عطاری ها دوا میفروشن نه دارو بلکه دارو مرحله اخر درمان ما میگیم باید سلامت باشیم نه مریض شیم بریم دارو بخوریم
   اهل بیت که مدرک دانشگاهی نداشتن پس بی سوادن از نگاه شما پزشکان غرب زده و نفوذی

 3. دهخدا درمورد لک ها و زبان لکی می نویسد:لک ها در لرستان ساکن وخوش هیکل وتنومندند رنگ انها گندمی و موهایشان سیاه و خرمایی تیره است
  نتیجه:با توجه با گفته بالا لک ها همگی بهاری مزاج بودن در سال ۱۳۹۵ مشاهده میکنیم نسل حاضر لک ها نحیف و لاغر مردنی نی قلیون نوجوانانی افسرده و …….. همه فشار خون دیابت و بیماری های دیگر دارند
  علت: ؟

 4. یکی از دوستانم تعریف کرد جهت کار ساختمانی رفتم تهران و برای یک پیرمرد روزی کار کردم پرسید شما کجایی هستین اینم گفته از کرمانشاهم ان پیر مرد گفته من در قدیم کرمانشاهی ها را دیدم انها بازوان ستپر و قوی داشتن ولی هرچی به هیکل شما نگاه میکنم اصلا شبیه انچیزی که در قدیم دیدم نیستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن