لزوم تشکیل “کمیته حقیقت‌یاب” برای بررسی چرایی مخالفت با به‌کارگیری طب سنتی در بدنه وزارت بهداشت

? یک پژوهشگر و نویسنده طب سنتی با اشاره به لزوم تشکیل “کمیته حقیقت‌یاب” برای بررسی چرایی مخالفت با به‌کارگیری طب سنتی در بدنه وزارت بهداشت گفت: اراده عملی برای تحقق و به‌کارگیری طب سنتی در نظام سلامت کشور وجود ندارد.

? دکتر “رضا منتظر” در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم با اشاره به عدم تحقق وعده‌های وزیر بهداشت مبنی بر احیای طب سنتی و استمرار ممانعت از به‌کارگیری توانمندی‌های درمانی طب سنتی در جریان شیوع کرونا در کشورمان اظهار کرد: ما برای رسیدن به پاسخ، نیاز به تشکیل یک “کمیته حقیقت‌یاب” داریم.

? وی ادامه داد: باید ببینیم چرا اصلا طب سنتی را در صحنه درمان نداریم در حالیکه یک سال و اندی است که کرونا 5 بار اوج داشته و کل کشور را فرا گرفته است

? اما در عرصه عمل علیرغم وعده‌های وزیر بهداشت هیچ کمکی از طب سنتی در سیستم بیمارستانی و بخش رسمی نظام سلامت کشور مگر به شکل جزیره‌ای، محدود، غیرموثر و غیرکارشناسی گرفته نمی‌شود.

? دکتر منتظر تصریح کرد: اکنون ما در معرض تغییر دولت هستیم و اگر علت‌یابی نکنیم در دولت جدید هم باید منتظر تکرار این اتفاقات باشیم و باز هم وزیری با همان تفکرات و البته رویکرد معاونت‌های قبلی روی کار بیاید!

? این پژوهشگر و نویسنده حوزه طب ایرانی ـ اسلامی ادامه داد: اگر همان شرایط قبلی به جای تغییر ریل‌گذاری در سیاست‌های بهداشتی تکرار شود، خواهیم دید که افراد عوض می‌شوند و نهایتا افرادی می‌آیند که مومن‌تر باشند

? اما تفکراتشان همان تفکرات دیکته شده از سازمان بهداشت جهانی بوده و همان پروتکل‌هایی اجرا شود که آنها می‌گویند!

? وی تاکید کرد: با این روند همین رویکرد حداقلی به طب سنتی دنبال میشود لذا هیچ اتفاقی نمی‌افتد و باید دید چرا در این دولت و توسط این وزیر این کار عملیاتی نشد با اینکه وعده‌هایش را داده بود یعنی حقیقت باید آشکار و عنوان شود.

? این پژوهشگر طب سنتی تصریح کرد: یا باید بنا را بر این گذاشت که شخص آقای وزیر اعتقاد قلبی به طب سنتی نداشته و وعده‌هایش، صحبت‌های فرمایشی بوده و با توجه به شنیده‌هایش درباره دستور مقام معظم رهبری برای احیای طب سنتی و سیاست‌های ابلاغی ایشان در این رابطه،

? گفته که طب سنتی مهم است و ابلاغیه کتبی هم نوشتند اما در عمل کاری انجام نشد چرا که پایین‌تر از وزیر هم معاونت‌هایی هستند که ممکن است آنها طب سنتی را قبول نداشته باشند.

? وی تاکید کرد: علیرغم ابلاغیه‌ای که وزیر میزند، شاهدیم که در هیچ معاونتی از وزارت بهداشت کاری برای ترویج و توسعه طب ایرانی ـ اسلامی انجام نمیشود

? لذا یا باید بنا را بر این بگذاریم که خود وزیر با این کار موافق نبوده یا زیرمجموعه وی به عنوان معاونت‌های عملیاتی به این امر قائل نبوده و کاری انجام ندادند.

? دکتر منتظر تاکید کرد: برای اصلاح این روند، کل ساختار وزارت بهداشت در دولت جدید باید تغییر کند و ریل‌گذاری‌ها عوض شود و باید پاسخ داده شود چرا این اتفاق یعنی احیای طب سنتی روی نداده است؟ اینطور میتوان امیدوار بود که موانع برداشته می‌شود وگرنه اتفاقی نخواهد افتاد!

? این محقق طب سنتی ابراز کرد: اراده عملی برای تحقق و به‌کارگیری طب سنتی در نظام سلامت کشور وجود ندارد در غیر این صورت، 6 میلیارد تومان بودجه برای دفتر طب ایرانی در حد لطیفه است

? یعنی زیر یک صدم درصد بودجه وزارت بهداشت و درمان باید برای طب سنتی لحاظ شده است؟! بعد میخواهیم از طب سنتی حمایت هم بشود؟

? وی دلیل این امر را اینگونه عنوان کرد: ما رویکر عملیاتی به طب سنتی نداشتیم و هیچ اراده‌ای نبوده که ما بخواهیم حتی برای درمان کرونا یک استفاده حداقلی از طب سنتی کشورمان داشته باشیم.

? منتظر به برخی عوارض و تلفات واکسن های وارداتی کرونا اشاره و تصریح کرد: این موضوع را از منابع موثق و اثبات شده نشنیدم اما در مراجعان افرادی داریم که از عوارض آن شکایت دارند یا حتی تلفاتی را ذکر می‌کنند که در میان اقوام داشته‌اند.

? وی تاکید کرد: باید آمار از سوی مسئولان مراکز تزریق واکسن به شکلی شفاف ارائه شود.
دکتر منتظر با بیان اینکه نیاز است کل واکسن هایی که وارد میشود، شناسنامه‌دار باشند، گفت:

? باید مشخص باشد هر فردی چه واکسنی دریافت کرده تا بتوان کار آماری قابل اعتمادی روی آن انجام داد و آن را درجه‌بندی کرد تا حتی افراد در مرحله تزریق بتوانند نوع واکسن خود را انتخاب کنند.

? وی با بیان اینکه واکسن تنها راهکار نیست، افزود: ما اکنون به بیماران خود توصیه می‌کنیم که اگر قرار است واکسن بزنند صبر کنند واکسن ایرانی را تزریق کنند نه واکسن‌های وارداتی که مشکوک هستند.

? دکتر منتظر گفت: مردم باید حق انتخاب داشته باشند نه اینکه در فراخوان مردم ثبت‌نام کنند و عنوان شود فلان روز برای تزریق واکسن مراجعه کنند و حتی ندانند چه واکسنی قرار است به آنها زده شود بلکه باید نوع واکسن اعلام شود و هرکسی بتواند انتخاب کند کدام را تزریق کند.

? وی به راهکارهای طب سنتی به منظور پیشگیری و عدم ابتلای به کرونا اشاره کرد و افزود: بنده و همکارانم از همان ابتدای شروع بیماری اعلام کردیم که بهترین کار، تقویت سیستم ایمنی است

? و راهکار آن را هم ارائه دادیم که در فضای مجازی هم پخش شد و برخی نشریات و رسانه‌ها و شبکه ملی هم آن را پخش کردند.

? دکتر منتظر تاکید کرد: اگر سیستم ایمنی تقویت شود اساسا افراد ممکن است نیازی به تزریق واکسن هم نداشته باشند چنانچه افرادی که سبک زندگی سالم و تدابیر پیشگیرانه طب سنتی را بکار می‌برند نیازی به عجله برای تزریق واکسن ندارند

? اما اگر فردی این نکات را رعایت نمی‌کند و ساعت خواب و بیداری‌اش بهم ریخته و استرس و تغذیه بد و اضافه‌وزن دارد، سیستم ایمنی‌اش هم تضعیف شده و در معرض ابتلا قرار می‌گیرد و حتی اگر واکسن هم بزند اتفاق خاصی نمی‌افتد و باز مبتلا خواهد شد.

 

 

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد هوشمند سایت به شما
بستن
دکمه بازگشت به بالا