دیدگاه علما و بزرگان درباره طب اسلامی – بخش نوزدهم: این قسمت دیدگاه آیت الله علوی گرگانی اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / دیدگاه علما و بزرگان درباره طب اسلامی – بخش نوزدهم: این قسمت دیدگاه آیت الله علوی گرگانی
دیدگاه علما و بزرگان درباره طب اسلامی – بخش نوزدهم: این قسمت دیدگاه آیت الله علوی گرگانی

دیدگاه علما و بزرگان درباره طب اسلامی – بخش نوزدهم: این قسمت دیدگاه آیت الله علوی گرگانی

آیت الله علوی گرگانی

 

ما احیای طب سنتی را تأکید می کنیم. بسیاری از مردم ما، تا پیش از سال ۸۶ از طب سنتی درک درستی نداشتند و استعمار طبق برامه ریزی، طب سنتی را یک طب عقب مانده برای ما معرفی کرده بود که ریشه چنین اقدامی به زمان ناصرالدین شاه باز می گردد.

طبق آنچه از ائمه معصومین علیه السلام به دست ما رسیده، اگر بیراهه رفتیم خودمان مقصر هستیم.

طب گذشته ما بر اساس تجربیات و بر پایه وحی بود و دشمن علیه ان اقدام کرد و پس از انقلاب، حرکتی سبب احیای آن به وجود آمد که این حرکت حیاتی است.

احیا طب سنتی و بر طرف شدن بی نظمی ها، در این راستا دو مسأله اولویت دار است. این خطرناک است که هر کس در گوشه ای دکانی باز کرده و ادعای طبابت به صورت تجربی و غیر متخصصانه داشته باشد.

در روایات ما پس از تقوای الهی، بحث نظم مطرح است و باید در جلسه ای برنامه ریزی شود تا اطبای سنتی، با مراحل مختلف کار آشنا شوند و آزمون های لازم از آن گرفته شود و کیفری در نظر گرفته شود که اگر کسی خلاف قانون و مقررات عمل کرد با او برخور دشود.

طبق آنچه دیده و شنیده ام، اطباء سنتی ماهری وجود دارند که می توان از تجربیات آنان استفاده کرد. علم و تجربه اطباء سنتی نباید سنتی نباید بافوت آنان از میان برود.

بدون تعارف اگر بتواند حق طب سنتی راادا کنید، اقدام مهمی راانجام داده اید زیرا مردم فاصله گرفته اند از آنچه که ما بر طبق آن روایات صریح داریم.[۱]

در دیدار محمود خدا دوست مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، فرمودند:

اما صادق علیه السلام در روایتی می فرمایند: که معده مرکز تمامی مرض ها است.

اهل بیت علیه السلام مسیر را به انسان ها نشان داده اند، اما این خود انسان است که به بیراهه می رود؛ گاهی طب سنتی به عنوان یک علم با سابقه به گونه ای جلوه داده می شود که گویی اهمیت ندارد.

طب سنتی علمی با تجربه و با سابقه بسیار است. در زمان های قدیم چون طبابت ها بر مبنا و منشأ وحی انجام می شد واقعی بود؛ دشمن زمانی سعی در ضربه زدن به اصالت های طب سنتی و اسلامی داشت، اما به برکت انقلاب نتوانست این کار را انجام دهد.[۲]


[۱]  خبرگزاری دانشجو ۳۰/۰۲/۰۱۳۹۵ خبرگزاری طب اسلامی.

[۲]  خبر گزاری رسا ۳۰/۲/۹۵٫

گردآوری: هیات تحریریه احیای سلامت

کدمطلب:Dr97041801

دیدگاه علما و بزرگان درباره طب اسلامی

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *