معرفی کتاب: نامه زرین سلامت

نام کتاب: نامه زرین سلامت، ترجمه الرساله الذهبیه منسوب به امام على بن موسى الرضا( علیه السلام)

پدیدآور: على بن موسى( علیه السلام)، امام هشتم- مترجم، دریایى، محمد

تاریخ وفات پدیدآور: 203 ه. ق‏

محقق/ مصحح: محمد دریایى‏

موضوع: طب روایى‏

زبان: فارسى‏

تعداد جلد: 1

ناشر: آستان قدس رضوى، بنیاد پژوهشهاى اسلامى‏

مکان چاپ: مشهد مقدس‏

نام کتاب: رسائل طبى محمد بن زکریاى رازى‏

پدیدآور: رازى، محمد بن زکریا

تاریخ وفات پدیدآور: 313 ه. ق‏

موضوع: مبانى طب- مفردات دارویى- بیمارى ها- داروسازى و صنعت‏

زبان: عربى‏

تعداد جلد: 1

ناشر: دانشگاه علوم پزشکى ایران‏

مکان چاپ: تهران‏

سال چاپ: 1384 ه. ش‏

نوبت چاپ: اول‏

 

زمانى که مأمون تشریح اصول حفظ صحت مزاج را از امام درخواست نمود و تبیین سامانه بهداشت غذا و نوشابه و داروهاى گیاهى را از امام علیه السّلام خواستار گردید و پیاپى درخواست خود را تکرار مى‏نمود، امام در پاسخ او این نامه را ابلاغ فرمود. هنگامى که این نامه به دست مأمون رسید، دستور داد آن را با آب طلا بنویسند.

آنچه مهم به‏شمار مى‏آید، اهمیت این نامه و عواملى است که از منظر تاریخى، به دانش طب و پیشرفت آن در دوره اول اسلامى بازمى‏گردد، و این بیانگر تاریخ طب و پیشرفت آن در گذر عصرها و دانش رفیع و گستره اطلاعات امام مى‏باشد.

بدین‏سان ارائه پژوهشى گسترده در زمینه نامه طلایى که دربردارنده فصل‏هاى مختلف مى‏باشد، شایسته مى‏نماید:

این نامه دربرگیرنده مجموعه‏اى از توصیه‏ها و رهنمودهاى طبى عمومى و آموزه‏هاى ارزنده است، چنان‏که امام در آغاز نامه خویش مى‏فرماید: «مفاد پیام، در مورد آنچه خود تجربه کرده‏ام و صحت آن را با آگاهى ژرف فهمیده‏ام و آنچه از گذشتگان به‏جاى مانده، مى‏باشد و از این ‏رو جهل انسان به آن پذیرفتنى نبوده، در ترک این آموزه‏ها معذور نخواهد بود».

در بخشى از این نامه مى‏بینیم که امام علیه السّلام نه تنها بر دانشمندان طب در دوره اسلامى در عرصه بسیارى از آراء و اکتشافات- که اساس بسیارى از تجارب پزشکى است- پیشى گرفته، بلکه احتمالا محتواى پیام، مى‏تواند هسته مرکزى تکوین آراى پزشکان آینده قرار گیرد.

حضرت اولین شخصیتى بود که جسم را به مملکت کوچک و کامل تشبیه کرده، مى‏فرماید: «ساختار بدن بر پایه شباهت به قلمرو پادشاهى بنا شده است. پادشاه بدن، قلب و کارگزاران آن، عروق و اعصاب در سیستم عصبى و مغز مى‏باشند. خانه پادشاه قلب اوست، و قلمرو حکومت او جسم است و یاران و سپاهیان او، دست‏ها و پاها و چشم‏ها و زبان و گوش‏هاى اوست. خزانه آن، معده و شکمش و پرده‏دار وى، سینه او مى‏باشد».

اهمیت این مسئله، توصیف عالى جسم به پادشاهى و مملکت نیست، بلکه مهم دلالت این تشبیه بر دانش امام علیه السّلام در تشریح اعضاى اصلى بدن، و تبیین ویژگى‏هاى هر یک از این اعضاست.

کدمطلب:


خط مشی احیای سلامت در بازنشر مطالب مندرج در دیگر منابع 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن