آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / معرفی کتاب: نامه زرین سلامت
معرفی کتاب: نامه زرین سلامت

معرفی کتاب: نامه زرین سلامت

نام کتاب: نامه زرین سلامت، ترجمه الرساله الذهبیه منسوب به امام على بن موسى الرضا( علیه السلام)

پدیدآور: على بن موسى( علیه السلام)، امام هشتم- مترجم، دریایى، محمد

تاریخ وفات پدیدآور: ۲۰۳ ه. ق‏

محقق/ مصحح: محمد دریایى‏

موضوع: طب روایى‏

زبان: فارسى‏

تعداد جلد: ۱

ناشر: آستان قدس رضوى، بنیاد پژوهشهاى اسلامى‏

مکان چاپ: مشهد مقدس‏

نام کتاب: رسائل طبى محمد بن زکریاى رازى‏

پدیدآور: رازى، محمد بن زکریا

تاریخ وفات پدیدآور: ۳۱۳ ه. ق‏

موضوع: مبانى طب- مفردات دارویى- بیمارى ها- داروسازى و صنعت‏

زبان: عربى‏

تعداد جلد: ۱

ناشر: دانشگاه علوم پزشکى ایران‏

مکان چاپ: تهران‏

سال چاپ: ۱۳۸۴ ه. ش‏

نوبت چاپ: اول‏

 

زمانى که مأمون تشریح اصول حفظ صحت مزاج را از امام درخواست نمود و تبیین سامانه بهداشت غذا و نوشابه و داروهاى گیاهى را از امام علیه السّلام خواستار گردید و پیاپى درخواست خود را تکرار مى‏نمود، امام در پاسخ او این نامه را ابلاغ فرمود. هنگامى که این نامه به دست مأمون رسید، دستور داد آن را با آب طلا بنویسند.

آنچه مهم به‏شمار مى‏آید، اهمیت این نامه و عواملى است که از منظر تاریخى، به دانش طب و پیشرفت آن در دوره اول اسلامى بازمى‏گردد، و این بیانگر تاریخ طب و پیشرفت آن در گذر عصرها و دانش رفیع و گستره اطلاعات امام مى‏باشد.

بدین‏سان ارائه پژوهشى گسترده در زمینه نامه طلایى که دربردارنده فصل‏هاى مختلف مى‏باشد، شایسته مى‏نماید:

این نامه دربرگیرنده مجموعه‏اى از توصیه‏ها و رهنمودهاى طبى عمومى و آموزه‏هاى ارزنده است، چنان‏که امام در آغاز نامه خویش مى‏فرماید: «مفاد پیام، در مورد آنچه خود تجربه کرده‏ام و صحت آن را با آگاهى ژرف فهمیده‏ام و آنچه از گذشتگان به‏جاى مانده، مى‏باشد و از این ‏رو جهل انسان به آن پذیرفتنى نبوده، در ترک این آموزه‏ها معذور نخواهد بود».

در بخشى از این نامه مى‏بینیم که امام علیه السّلام نه تنها بر دانشمندان طب در دوره اسلامى در عرصه بسیارى از آراء و اکتشافات- که اساس بسیارى از تجارب پزشکى است- پیشى گرفته، بلکه احتمالا محتواى پیام، مى‏تواند هسته مرکزى تکوین آراى پزشکان آینده قرار گیرد.

حضرت اولین شخصیتى بود که جسم را به مملکت کوچک و کامل تشبیه کرده، مى‏فرماید: «ساختار بدن بر پایه شباهت به قلمرو پادشاهى بنا شده است. پادشاه بدن، قلب و کارگزاران آن، عروق و اعصاب در سیستم عصبى و مغز مى‏باشند. خانه پادشاه قلب اوست، و قلمرو حکومت او جسم است و یاران و سپاهیان او، دست‏ها و پاها و چشم‏ها و زبان و گوش‏هاى اوست. خزانه آن، معده و شکمش و پرده‏دار وى، سینه او مى‏باشد».

اهمیت این مسئله، توصیف عالى جسم به پادشاهى و مملکت نیست، بلکه مهم دلالت این تشبیه بر دانش امام علیه السّلام در تشریح اعضاى اصلى بدن، و تبیین ویژگى‏هاى هر یک از این اعضاست.

گردآوری: هیات تحریریه احیای سلامت 

کدمطلب:

خط مشی احیای سلامت در بازنشر مطالب مندرج در دیگر منابع 

نظر دهید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید. *