مکمل هایی برای تغذیه در دوران بارداری

 

1ـ نفخ و تورم سيستم گوارشي ،تقليل غذا، فعاليت معتدل،
برای این اختلالات مقدار مساوي زيره و هل و نبات با يكديگر آسياب شود و بعد از غذا اندازه يك قاشق چايخوري ميل شود. مصرف عرق نعناع همراه غذا هم مفید است.
2ـ فقر آهن، کم خونی و کمبود کلسیم و انواع مواد معدنی: یکی از نگرانی هایی که عمدتاً از سوی طبیبان مطرح می‌شود نگرانی از بابت کمبود کلسیم در دوران بارداری است. این مادران عمدتاً به مصرف لبنیات روی می آورند که با توجّه به کیفیت لبنیات پاستوریزه، به علت آنکه مواد شیمیایی و مواد هورمونی در آن موجود است توصیه نمی گردد و البته معمولاً اثر پیشگیرانه مناسبی هم ندارد. مصرف مکمّل های کلسیم نیز به مانند هر مکمّل دیگری ــ از جمله مکمّل های آهن و اسیدفولیک – توصیه نمی گردد؛ چرا که این مکمل ها معمولاً شیمیایی هستند و به صورت مولکولی جذب آهن و… می کنند و حال آنکه بهترین نوع جذب، توسط یون آهن است.
تأمین کلسیم مورد نیاز مادر و جنین، کار چندان سختی نیست و به شیوه های ذیل قابل وصول است:
1ـ بهره مندی از آفتاب
2ـ فعّالیت بدنی مناسب در طول دوران بارداری مانع از کاهش میزان کلسیم استخوان خواهد شد.
3ـ از مصرف خوراکی هایی که باعث کاهش جذب کلسیم یا افزایش میزان برداشت آن از استخوان می‌شوند خودداری کنید. سر دسته این خوراکی ها چای و نوشابه است.
4ـ از بین لبنیات، بهتر است به مصرف کشک و کره محلّی و روغن زرد اقدام نمود. مصرف هفته ای یک بار کشک محلّی مرغوب (به صورت کله جوش، همراه با کمی پونه و روغن زیتون– به جای نعناع داغ – و چند عدد خرما با مغز گردو )، کلسیم کافی را برای زن باردار تأمین خواهد کرد.
5ـ مصرف روزانه ۱۰ عدد مغز بادام خام و ۵ عدد خرما هم می‌تواند کلسیم مورد نیاز زن باردار را تأمین کند.
6ـ پوست تخم مرغ های محلی مصرفی خود را دور نریزید.آنها را شسته، خشک و آسیاب نموده در طول دوران بارداری و شیردهی، روزی نصف قاشق چایخوری از این گرد را در آب لیمو خیسانده و مصرف کنید. این ترکیب ساده و ارزان یکی از بهترین مکمّل های طبیعی کلسیم است.
7ـ دواهای معتبر در عطاری های مورد تأیید هم مناسب هستند نظیر کلسیم آلی، آب آهن تاب، حب خونساز و….
یکی از مشکلات شایع بانوان امروزی پس از زایمان، تسریع روند پوکی استخوان است؛ به نحوی که بسیاری از آن‌ها تا مدّت ها با دردهای استخوانی دست و پنجه نرم می کنند. علّت اصلی این امر همان اختلالات هورمونی و کاهش سطح هورمون‌های زنانه است که با رعایت دستورات فوق از آن پیشگیری می‌شود، امّا از آنجا که با اقدامی ساده می‌توان راه را بر این مشکل بست، به شما توصیه می‌کنیم این دستور ساده را اجرا کنید:
برای سهولت مصرف کلس البیض(پوسته تخم مرغ محلی) روزی نصف قاشق چایخوری از این گرد را در نصف استکان آبلیمو ریخته پس از ۵-۴ ساعت آن را صاف کرده به تدریج میل کنید. بهره مندی از آفتاب، فعّالیت بدنی مناسب، پرهیز از مصرف چای ، نوشابه و کشیدن سیگار، استفاده از کشک، کره محلّی، روغن زرد، مغز بادام خام و خرما همان طور که ذکر گردید به حلّ این مشکل کمک خواهند کرد. منبع: ذریه طیبه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا