نازایی از علت تا‌ درمان (بخش‌ سوم)

اگر سوءمزاج حّار (گرم) رحم باشد منی را می‌سوزاند چنانچه هوای گرم بذر را بسوزاند، اما بدانید که‌ حرارت به‌ اعتدال باعث بارور شدن می شود به جهت آن که منی را جذب می نماید و آن را نُضج می دهد و غذا را بسوی آن می کشاند و علامت سوءمزاج مفرط گرم رحم لاغری زن و کم شدن رطوبت بدن و سوختن رطوبت است و نتیجه‌اش خشک شدن اعضا و این علامت وقتی ظاهر می شود که این‌ مزاج عام باشد یا از رحم به دیگر اعضا سرایت کند و کمی حیض و حرارت و غلظت و سیاهی آن به‌ جهت احتراق دم و ونقصان ماهیت. پس خون حیض سیاه است و غلیظ زیرا رطوبت کم شده است. خون حیض بد بو می‌شود. ادرار در صبح ناشتا تیره رنگ می شود و این به خاطر حرارت است. در برخی موارد حرارت اندام‌های دیگر بدن هم بالا می‌رود و تپش‌قلب زیادتر از حد معمول.
علاجش تعدیل مزاج است به‌ شربت و اغذیه هایی مثل شربت بنفشه، نیلوفر و گوشت تمیز سالم و اسفناج و تدبیر در اغذیه است به نحوی که موجب فربه شدن شود و رطوبت بیافریند و خشکی را از میان ببرد.

[box type=”note”] گردآورنده: یکی از حامیان احیای سلامت  [/box]

طب سنتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا