یک توبه‌ تاریخی|راهبر تراریخت در راکفلر: درباره‌ “تراریخت” کلاً اشتباه کردیم، خصوصاً پنبه

عکس گزارش به فردی به‌نام سوامیناتان تعلق دارد که طی نیم قرن اخیر،از برجسته‌ترین مدیران بنیاد راکفلر برای راهبری پروژه‌ تراریخت بود.وی در مقاله جنجالی اخیرش، مزایای تراریخت را زیرسؤال برده است.کارشناسان این”توبه‌نامه”را نقطه عطفی در این حوزه می‌دانند.

یکی از رهبران تراریخت دنیا در نیم قرن اخیر – که مستندات ارتباط وثیق و رهبری‌اش در مؤسسات متعلق به بنیاد راکفلر، ذیلاً خواهد آمد – اخیراً مقاله‌ای جنجالی در مجله‌ی معتبر علمی منتشر کرده و از «سودمند بودن تراریخت» عقب نشسته است. مقاله‌ی او سبب شد، تراریخته، به‌ویژه پنبه تراریخت در کشورهای کشت‌کننده به محاق برود.

یکی از رهبران تراریخت دنیا در نیم قرن اخیر – که مستندات ارتباط وثیق و رهبری‌اش در مؤسسات متعلق به بنیاد راکفلر، ذیلاً خواهد آمد – اخیراً مقاله‌ای جنجالی در مجله‌ی معتبر علمی منتشر کرده و از «سودمند بودن تراریخت» عقب نشسته است. مقاله‌ی او سبب شد، تراریخته، به‌ویژه پنبه تراریخت در کشورهای کشت‌کننده به محاق برود.

بر همن اساس، بسیاری از مدافعان ایرانی مصرف عمومی تراریخت، تحصیلات خود را در مؤسسه‌ی «ایری» – متعلق به بنیاد راکفلر –  گذرانده‌اند. اولین مسئول غیرآمریکایی این مؤسسه، دانشمند هندی حوزه‌ی زیست‌فناوری، با نام «مونکومبو سمباسیوان سوامیناتان» بوده است. وی در زمان تحصیل دوست‌داران ایرانیِ تراریخت، مسئولیت مؤسسه‌ی متعلق به راکفلر را بر عهده داشته است. وی از سالهای 1970 تا 2018 یکی از شخصیتهای مرجع تراریخت به شمار می‌رفته؛ چنان که راکفلرها سیل تجلیلها از وی را ترتیب دادند، وی را «پدرانقلاب سبز در هند» نامیدند و به‌عنوان یکی از مراجعِ رده‌ی یک تراریخت، معرفی کردند.

درباره‌ی او نکات زیر را یادآور می‌شویم:

 • 1 آوریل 1982؛ ام.اس. سوامیناتان به عنوان چهارمین مسئول ایری برگزیده شد.
 • 16 اکتبر 1982؛ وی در مراسم بازدید رئیس‌جمهور فیلیپین از این مؤسسه، به‌عنوان مدیرکل حاضر است.
 • 8 آوریل 1983؛ سوامیناتان، در جایگاه مدیرکل ایری، سومین جایزه جهانی در زمینه‌ی توسعه‌ی کشورهای جهان سوم را از دست رئیس‌جمهور چین دریافت می‌کند. وی همچنین در این مراسم سخنرانی‌ای با عنوان «پیشرفت های کشاورزی: کلید موفقیت و رونق جهان سوم» ایراد می‌نماید.
 • 16 آوریل 1986؛ سوامیناتان جایزه‌ی ملی حوزه کشاورزی را از رئیس‌جمهور هند دریافت می‌کند.
 • 6 اکتبر 1987؛ اولین جایزه‌ی بنیاد تأسیس نشده‌ی «جایزه‌ی جهانی غذا» تقدیم سوامیناتان می‌شود.
 • 16 اکتبر 1987؛‌در ایری یک ساختمان به افتخار او به نامش نامگذاری شد. این سالن 21 دسامبر همان سال رسماً افتتاح شد.
 • 10 نوامبر 1987؛ رئیس‌جمهور فیلیپین، جایزه‌ی قلب طلایی این کشور را به سوامیناتان اعطا کرد.
 • 5 آوریل 1991؛ سوامیناتان جایزه‌ی 200 هزار دلاری تیلور را از آن خود کرد.
 • 15 نوامبر 1991؛ وی جازه‌ی هندا در ژاپن را از آن خود کرد.
 • 16 آگوست 1999؛ مجله‌ی تایم او را به‌عنوان یکی از 20 انسان پرنفوذ آسیایی در قرن بیستم معرفی کرد.
 • 9 ژانویه‌ی 2007؛ سوامیناتان در انستیتو کشاورزی کامبوج مدالی از سوی نخست‌وزیر این کشور دریافت کرد.

وی با وجود اینکه از سوی بنیاد راکفلر، ید طولایی در تولید و جا انداختن محصولات تراریخت در سطح دنیا داشته است، به یکباره در چرخشی عجیب، درباره‌ی کلیه‌ی مزیتهایی که در حوزه تراریخت برمی‌شمرده، کوتاه آمده و توبه کرده است. متن گزارش او متعاقباً طی روزهای آتی منتشر خواهد شد.

[box type=”note”] منبع: خبرگزاری تسنیم  [/box]

کدمطلب:97122014

[divider]

یک توبه‌ تاریخی|راهبر تراریخت در راکفلر: درباره‌ "تراریخت" کلاً اشتباه کردیم، خصوصاً پنبه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا