38 کشور، تولید محصولات تراریخته را ممنوع کردند

 38 کشور جهان تولید محصولات تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) را ممنوع کردند.

این کشورها شامل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا اسکاتلند، ولز، ایرلند شمالی، آلمان، فرانسه، هلند، مالتا، قبرس، یونان، بلغارستان، روسیه، صربستان، کروتیا، ایتالیا، مولداوی، لتوانی، استرالیا، لهستان، اسلوواکی، آذربایجان، بوسنی، لوگزامبورگ، اوکراین، نروژه و سوئیس، همچنین چهار کشور آمریکایی شامل بلیز، پرو، اکوادور، ونزوئلا در آسیا نیز 4 کشور ترکیه، قرقیزستان، بوتان، عربستان سعودی و در آفریقا دو کشور الجزایر و ماداگاسکار استفاده از محصولات تراریخته ممنوع شده است.
به گزارش فارس، درپی هشدار کارشناسان به خطر محصولات تراریخته برای سلامتی و محیط‌زیست در بسیاری از کشورها موجی برای ممنوعیت این نوع محصولات ایجاد شده است.
ایران نه تنها کشت این محصولات را ممنوع نکرده بلکه در حمایت از آن بندی را در برنامه ششم توسعه گنجانده بود. از سوی دیگر به گفته دبیرکل خانه کشاورزی و وزیر اسبق جهاد کشاورزی سالانه 5/5 میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود. در بدنه دولت هم موافقان زیادی به دنبال ترویج کشت محصولات تراریخته هستند.
از سوی دیگر برخی منابع آگاه می‌گویند کشت برنج تراریخته در شمال کشور به صورت محدود انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:  به نام "غذا"، به کام "راکفلر"/ حاکمان دنیا در بنیاد "جایزه جهانی غذا" چه می‌کنند؟+ تصاویر
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن