تأثیر تماس پوستی (پوست به پوست مادر و نوزاد) در کاهش مرگ نوزادان

تماس پوست به پوست مادر و نوزادی که زودهنگام متولد شده است، می تواند خطر مرگ و میر را کاهش دهد. یک فرابررسی نشان می دهد مراقبت های کانگرو مانند – تماس پوست به پوست فوری و مداوم – با کاهش قابل توجه مرگ و میر نوزادان و نیز عفونت های دوران نوزادی، همراه است. این مطالعه شامل 124 کارآزمایی تصادفی شده با مطالعه مشاهده ای روی پیامدهای نوزادی در نوزادانی بود که مراقبت های کانگرو مانند دریافت می کردند. تقریباً دوسوم از نوزادان مورد مطالعه، زودتر به دنیا آمده بودند. در نیمی از مطالعات، طول مدت مراقبت های کانگرو مانند، تقریباً کمتر از 2 ساعت در روز بود. در مقایسه با مراقبت های معمول، مراقبت های کانگرو مانند با کاهش 36 % میزان مرگ و میر در میان نوزادانی همراه بود که هنگام تولد وزن پایین داشتند. مراقبت های کانگرو مانند همچنین با کاهش قابل توجهی در عفونت های دوران نوزادی (47% کمتر)، یا هیپوترمی، هیپوگلیسمی و بستری مجدد در بیمارستان، همراه بود. جالب ترین یافته تأثیر مراقبت های کانگرو مانند در کاهش مرگ و میر نوزادان و عفونت های دوران نوزادی بود.

اگرچه نوزادان نارس بیشترین بهره را از این نوع مراقبت دریافت کردند، نوزادان ترم هم به درجات اندکی بهره مند شدند. این مطالعه بر اهمیت مراقبت های کانگرو مانند به عنوان مراقبت های استاندارد، مخصوصاً برای نوزادانی که زود هنگام به دنیا آمده بودند، می افزاید.

Pediatrics January 2016.

  [box type=”note”] منبع: نشریه نوین پزشکی│شماره 613│ 1 بهمن 94 [/box]

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا