تأثیر تماس پوستی (پوست به پوست مادر و نوزاد) در کاهش مرگ نوزادان - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / تأثیر تماس پوستی (پوست به پوست مادر و نوزاد) در کاهش مرگ نوزادان
تأثیر تماس پوستی (پوست به پوست مادر و نوزاد) در کاهش مرگ نوزادان
تأثیر تماس پوستی در کاهش مرگ نوزادان

تأثیر تماس پوستی (پوست به پوست مادر و نوزاد) در کاهش مرگ نوزادان

تماس پوست به پوست مادر و نوزادی که زودهنگام متولد شده است، می تواند خطر مرگ و میر را کاهش دهد. یک فرابررسی نشان می دهد مراقبت های کانگرو مانند – تماس پوست به پوست فوری و مداوم – با کاهش قابل توجه مرگ و میر نوزادان و نیز عفونت های دوران نوزادی، همراه است. این مطالعه شامل ۱۲۴ کارآزمایی تصادفی شده با مطالعه مشاهده ای روی پیامدهای نوزادی در نوزادانی بود که مراقبت های کانگرو مانند دریافت می کردند. تقریباً دوسوم از نوزادان مورد مطالعه، زودتر به دنیا آمده بودند. در نیمی از مطالعات، طول مدت مراقبت های کانگرو مانند، تقریباً کمتر از ۲ ساعت در روز بود. در مقایسه با مراقبت های معمول، مراقبت های کانگرو مانند با کاهش ۳۶ % میزان مرگ و میر در میان نوزادانی همراه بود که هنگام تولد وزن پایین داشتند. مراقبت های کانگرو مانند همچنین با کاهش قابل توجهی در عفونت های دوران نوزادی (۴۷% کمتر)، یا هیپوترمی، هیپوگلیسمی و بستری مجدد در بیمارستان، همراه بود. جالب ترین یافته تأثیر مراقبت های کانگرو مانند در کاهش مرگ و میر نوزادان و عفونت های دوران نوزادی بود.

اگرچه نوزادان نارس بیشترین بهره را از این نوع مراقبت دریافت کردند، نوزادان ترم هم به درجات اندکی بهره مند شدند. این مطالعه بر اهمیت مراقبت های کانگرو مانند به عنوان مراقبت های استاندارد، مخصوصاً برای نوزادانی که زود هنگام به دنیا آمده بودند، می افزاید.

Pediatrics January 2016.

 

منبع: نشریه نوین پزشکی│شماره ۶۱۳│ ۱ بهمن ۹۴

 

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *