سندرم پیش از عادت ماهانه - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / سندرم پیش از عادت ماهانه
سندرم پیش از عادت ماهانه
سندرم پیش از عادت ماهانه

سندرم پیش از عادت ماهانه

محققان علت بروز سندرم پیش از عادت ماهانه (PMS) را به هم خوردگی تعادل هورمونی استروژن و پروژسترون در زنان می دانند. از شایعترین علائم این سندرم می توان از دلشوره، ناپایداری خلقی، تحریک پذیری، تنش عصبی، سردرد، میل شدید به خوردن شیرینی، افزایش اشتها، تپش قلب، سرگیجه و غش و گاهی افزایش وزن، ورم دست و یا حساسیت سینه ها، احساس ورم و نفخ شکم، افسردگی، ضعف حافظه و بی خوابی نام برد.

محققان آمریکایی تعداد ۱۰۰۰ زن را که دچار PMS یا سندرم قبل از قاعدگی بودند مورد بررسی قرار داده و سپس موارد بررسی را مورد ارزیابی قرار دادند و دریافتند که این زنان دچار کمبود و کاهش مصرف ویتامین (ویتامینB6) و ریبوفلاوین (ویتامینB2) هستند. وجود این دو ویتامین و کاهش آن خطر ابتلا به علائم PMS را تا ۳۵% در این زنان دربردارد.

در این تحقیق مشخص شد که دو ویتامین B6 و B2 به نحوی ممکن است در انتقال دهنده های عصبی علائم PMS را بروز داده و یا افزایش دهد و با خوردن این ویتامین ها می توان علائم را ۲۵ تا ۳۵ درصد کاهش ‌داد لذا توصیه می کنند که در رژیم غذایی(RDA) این دو ویتامین مصرف گردد.

پس می توان دریافت که چگونه از ویتامین B6 و B2 استفاده نمود و PMS آن را به حداقل رساند و یک استراتژی خوبی هر ماه داشت.

موادی که شامل این ویتامین ها می باشند عبارتنداز: حبوبات، لوبیا سفید و سیاه، لوبیا چینی، لوبیای مرمری و عدس، در واقع فقط ۱ فنجان لوبیا سفید و سیاه تأمین کننده ۲۸% از RDA برای ویتامین B6 است. خوردن یک فنجان اسفناج تأمین کننده ۱۵% از (RDA) برای ویتامین B6 و ۲۵% ویتامین B2 می باشد.

ماست ماده ی تأمین کننده ی ۳۲% از RDA و همچنین کلسیم و ویتامین D دو ماده ی مغذی برای کاهش PMS بوده و همچنین یک وعده ماهی غیر پرورشی تون و یا قزل آلا ۳۸% یعنی بخش عظیمی از RDA ویتامین B6 را تأمین می نماید. ورزش صبحگاهی نیز کمک خوبی به این امر می کند. باید ذکر کرد این زنان از خوردن کافئین، نمک و شکر مصنوعی خودداری کنند چون در این زمان پرخاشگری در آنها زیاد می شود و گاهی احتیاج است که با پزشک روان شناس بالینی مشورت نمود تا مشکلات آنها کاهش یابد.

دکتر ذوالبخش ترکستانی

منبع: هفته نامه پزشکی امروز – شماره ۱۰۲۱ – ۷ آبان ماه ۱۳۹۳

 

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *