سکنجبین های دارویی – طرز تهیه سکنجبین ساده

سرکه دو واحد،عسل پنج واحد، اب چهارواحد یا آن قدر که لازم باشد با توجه به غلظتی که مورد نظر است. ابتدا هرسه جزءرا مخلوط کرده، بجوشانند وکف آن را بگیرند تابه یک چهارم برسد وبه قوام آید وعده ای معتقدند آن قدر بجوشد تا یک پنجم مخلوط باقی بماند.

درنسخه دیگری مقدار سرکه یک واحد، مقدارعسل خوب خالص 5/2واحد ومقدار آب بر حسب اینکه بخواهد با چه غلظتی تهیه شود ودر نظر گرفته می شود.

مخلوط را بجوشانند وکف آن را بگیرند تا قوام آید. در نسخه دیگری مقدار سرکه یک واحد،ومقدارعسل 5واحد گرفته می شود. بدیهی است خواص درمانی آنها متفاوت خواهد بود.

سکنجبین ساده برای تسکین عطش، باز کردن انسدادعروق، رفع سردرد گرم، تقویت معده وکبد مفید است.اگر سرکه وعسل برابر مصرف شود برای بیماریهای بلغمی، بازکردن انسدادعروق، تقویت کبد ومعده وتبهای کهنه نافع است.ولی اگرازسرکه وشکرسرخ برابراستفاده شود، مزه آن ترش خواهد بود وشربت مایل به سردی است. این نوع برای رفع صفرا، تبها، بازکردن انسداد عروق، رفع تشنگی،ناراحتی های طحال، کبد ومعده مصرف می شود.

به کوشش: عاطفه مهناوی

 

بیشتر بخوانید:  سکنجبین های دارویی – طرز تهیه سکنجبین ساده با استفاده از سرکه کَبَرْ
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  من به دستور یکی از اطبا طب سنتی سرکه انگبین با این دستور درست میکردم : سرکه یک واحد،عسل ۲واحد و عرق نعنا ۲ واحد و بدون جوشوندن مخلوط میکردم،ایشون میگفتن بر اثر جوشوندن قسمت لطىف سرکه از بین میره و نباید جوشیده بشه.میخواستم ببىنم این دستور درسته؟ و دوم اینکه با سکنجببن فرق داره؟ ممنون

  1. باسلام و احترام
   عسل را نباید با آب جوش مخلوط کرد ولی اگر در فرایند تولید مثلا سکنجبین همراه با سرکه یا آب، داغ شده و بجوشد مانعی ندارد.
   گروه مدیریت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن