سکنجبین های دارویی – طرز تهیه سکنجبین ساده - سایت حکیم دکتر روازاده |
آخرین خبرها
خانه / آشپرخانه / سکنجبین های دارویی – طرز تهیه سکنجبین ساده
سکنجبین های دارویی – طرز تهیه سکنجبین ساده
سکنجبین های دارویی

سکنجبین های دارویی – طرز تهیه سکنجبین ساده

سرکه دو واحد،عسل پنج واحد، اب چهارواحد یا آن قدر که لازم باشد با توجه به غلظتی که مورد نظر است. ابتدا هرسه جزءرا مخلوط کرده، بجوشانند وکف آن را بگیرند تابه یک چهارم برسد وبه قوام آید وعده ای معتقدند آن قدر بجوشد تا یک پنجم مخلوط باقی بماند.

درنسخه دیگری مقدار سرکه یک واحد، مقدارعسل خوب خالص ۵/۲واحد ومقدار آب بر حسب اینکه بخواهد با چه غلظتی تهیه شود ودر نظر گرفته می شود.

مخلوط را بجوشانند وکف آن را بگیرند تا قوام آید. در نسخه دیگری مقدار سرکه یک واحد،ومقدارعسل ۵واحد گرفته می شود. بدیهی است خواص درمانی آنها متفاوت خواهد بود.

سکنجبین ساده برای تسکین عطش، باز کردن انسدادعروق، رفع سردرد گرم، تقویت معده وکبد مفید است.اگر سرکه وعسل برابر مصرف شود برای بیماریهای بلغمی، بازکردن انسدادعروق، تقویت کبد ومعده وتبهای کهنه نافع است.ولی اگرازسرکه وشکرسرخ برابراستفاده شود، مزه آن ترش خواهد بود وشربت مایل به سردی است. این نوع برای رفع صفرا، تبها، بازکردن انسداد عروق، رفع تشنگی،ناراحتی های طحال، کبد ومعده مصرف می شود.

به کوشش: عاطفه مهناوی

 

۴ نظر

  1. با عرض سلام و خسته نباشید
    من به دستور یکی از اطبا طب سنتی سرکه انگبین با این دستور درست میکردم : سرکه یک واحد،عسل ۲واحد و عرق نعنا ۲ واحد و بدون جوشوندن مخلوط میکردم،ایشون میگفتن بر اثر جوشوندن قسمت لطىف سرکه از بین میره و نباید جوشیده بشه.میخواستم ببىنم این دستور درسته؟ و دوم اینکه با سکنجببن فرق داره؟ ممنون

  2. سلام
    شما در مطالب دیگه گفتین عسل را نباید با اب داغ مخلوط کرد مضر است چگونه می شود که جوشانده شود

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *