مافیای پزشکی سد محکمی مقابل طب اسلامی ایرانی/فعالیت ۱۶۰ مرکز حجامت در انگلیس

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: باید به‌سمت طب ایرانی سنتی حرکت کنیم تا از بیمارشدن افراد جلوگیری کنیم، البته رسیدن به این هدف به‌دلیل وجود مافیای دارو و تجهیزات پزشکی سخت است.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در اولین هم‌اندیشی بنیاد طب ایرانی، اظهار کرد: درباره طب ایرانی سنتی تاکنون مطالب زیادی گفته شده است. حدود 500 سال پیش این طب در اروپا تدریس می‌شد اما ما غفلت کردیم. از سویی به‌دلیل ذوق‌زدگی بالا به‌سمت طب نوین حرکت کردیم، این درحالی است که طب ایرانی و نوین باید مکمل هم باشند.

وی در ادامه افزود: در انگلستان حدود 160 مرکز حجامت وجود دارد البته که در سایر کشورهای دنیا از قابلیت‌های طب سنتی استفاده می‌کنند، با وجود این، ما هنوز به خودباوری در رابطه با استفاده از دانش طب سنتی‌مان نرسیده‌ایم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین گفت: در طب نوین اگر بخواهیم مسئله‌ای را بپذیریم باید شواهد بالینی وجود داشته باشد، به همین جهت در طب ایرانی نیز خواسته ما این است که اگر قرار به پذیرش اثرات پیشگیری‌کننده و درمانی آن باشیم براساس شواهد بالینی باشد.

شهریاری اضافه کرد: البته در طب ایرانی متأسفانه سودجویی‌هایی صورت می‌گیرد که بدون شک باید با این قبیل مسائل برخورد شود. خواسته ما از بنیاد ملی طب ایرانی این است که با سودجویی‌ها در طب ایرانی سنتی برخورد شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه گفت: اگر فردی دچار بیماری سرطان شود در طب نوین به‌دنبال درمانش هستیم، اما غافل از اینکه چرا این فرد دچار بیماری سرطان شده است. با این شرایط باید به‌سمت طب ایرانی سنتی حرکت کنیم تا از بیمار شدن افراد جلوگیری کنیم. البته رسیدن به این هدف به‌دلیل وجود مافیای دارو و تجهیزات پزشکی سخت است. گرچه این هدف مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است با این حال برای تحقق این هدف می‌توان از سخنان انبیا و سابقه طب ایرانی استفاده کرد.

شهریاری ابراز کرد: امیدواریم با پرداختن به این مسئله جایگاه طب ایرانی سنتی در دنیا مشخص شود.

وی با انتقاد از عملکرد دانشکده‌های طب سنتی ایرانی افزود: حرکت این دانشکده‌ها لاک‌پشتی است درصورتی که با توجه به اسناد بالادستی و تأکیدات رهبر معظم انقلاب باید عملکردی اثرگذار داشته باشند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان به دلایل اثرگذار نبودن طب ایرانی سنتی در تغییر سبک زندگی و ارائه آموزشهای خود مراقبتی اشاره کرد و گفت: جامعه پزشکی به‌دلیل اینکه دانش‌آموخته طب نوین هستند امروز نمی‌توانند طب ایرانی سنتی را به جایگاه اصلی‌اش برسانند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

کدمطلب:A98022522


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا