معرفی کتاب: آبله و سرخک (الجدری و الحصبه)

نام کتاب: آبله و سرخک( ترجمه الجدری و الحصبه)

پدیدآور: رازى، محمد بن زکریا- مترجم: نجم آبادى، محمود

تاریخ وفات پدیدآور: 313 ه. ق‏

موضوع: بیمارى ها

زبان: فارسى‏

تعداد جلد: 1

ناشر: دانشگاه تهران‏

مکان چاپ: تهران‏

سال چاپ: 1371 ه. ش‏

نوبت چاپ: سوم‏

 

قبل از آنکه به معرفى کتاب (الجدرى و الحصبه) «آبله و سرخک» تألیف ابو بکر محمد زکریاى رازى طبیب و فیلسوف و شیمیست بزرگ ایرانى بپردازم، لازم دانستم، شمه‏اى از تاریخ شناسائى مقام علمى رازى در دنیا بنظر خوانندگان این رساله برسانم.

اولین دفعه پس از مرگ وى ابن الندیم صاحب الفهرست مقام علمى و آثار استاد را در کتاب خود متذکر گردیده است، اما آنکه بیشتر و بهتر آثار رازى را در جهان شناسانده، ابو ریحان بیرونى است که رساله مخصوصى درباره آثار و مولفات وى برشته تحریر درآورده، که در تاریخ تمدن اسلامى از آثار بسیار ارزنده است، چرا که دانشمندى به مانند ابوریحان با آن همه مقام بزرگ علمى از محمد زکریاى رازى یادآورى بسیار دانشمندانه نموده و شاید اولین دانشمندى در تمدن اسلامى باشد که یکى از مؤلفاتش درباره آثار و مؤلفات دانشمند قبل از خود بوده است.

از آن پس آثار و کتب و تجارب علمى و طبى رازى در دنیاى متمدن آن زمان پراکنده شده و شهرت یافته است.

کتب و آثار وى پس از آنکه مدتى در ایران و حکومتهاى اسلامى شرق مورد استفاده طالبین گشته به اروپا رخنه نموده و مخصوصا در ایطالیا و فرانسه مورد نظر بوده و تا قرن هفدهم از این آثار استفادات کامل مى‏شده است.

مطلبى که ذکر آن در این قسمت بسیار واجب است آنکه، تمام این شهرتها و احراز مقام ارجمندى که رازى چه در دوران حیات و چه پس از آن یافته، نتیجه و ثمره نبوغ ذاتى خود بوده بدون آنکه مناصب دیوانى مهمى داشته باشد، برخلاف بعضى پزشکان که بر اثر طبابت مخصوص سلاطین و فرمانروایان مقدارى از شهرتشان مدیون نزدیکى به آنان بوده است.

رساله «کتاب الجدرى و الحصبه» یا «رساله الجدرى و الحصبه» است، که ترجمه آن «آبله و سرخک» مى‏باشد و از اهم کتب مفیده ابو بکر محمد زکریاى رازى است.

مورخین و تذکره‏نویسان از این رساله یا کتاب در کتب خود بسیار یاد کرده‏اند ابن الندیم صاحب الفهرست و ابو ریحان بیرونى در رساله‏اى که از کتب و آثار رازى تالیف نموده و جمال الدین قفطى در اخبار الحکماء آن را تحت عنوان «کتاب الجدرى و الحصبه» ولى ابن ابى اصیبه در عیون الانباء فى طبقات الاطباء بنام «مقاله فى الجدرى و الحصبه» اسم برده‏اند.

کتاب بالا یکى از ارزنده‏ترین یا ارزنده‏ترین اثر رازى است و از نظر آنکه محمد زکریاى رازى اولین طبیبى است که دو بیمارى آبله و سرخک را بخوبى شناخته و از عهده وصف آنها بسیار نیکو برآمده بدین لحاظ این کتاب مقام بزرگى در عالم طب پیدا کرده است.

از نظر تاریخ طب این کتاب در میان کتب طبى اسلامى بسیار مهم و معتبر است، چرا که اولین شرحى که با کمال دقت و سادگى و تحقیق از دو بیمارى آبله و سرخک در عالم بیان شده توسط طبیب بزرگ ایرانى بوده است.

از نظر فن طبابت، کتابى است بسیار نفیس که در آن رازى مجموعه تجارب و ملاحظات یک طبیب مجرب که بیماران را با تعمق فوق‏العاده دیده، سپس نتایج گزارش آنان را در آن نگاشته و سیر هر دو بیمارى را از ابتدا تا انتها بسیار منظم برشته تحریر درآورده است.


خط مشی احیای سلامت در بازنشر مطالب مندرج در دیگر منابع 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *

دکمه بازگشت به بالا
بستن