معرفی کتاب: آبله و سرخك (الجدري و الحصبة) اسلایدر صفحه اول - سایت حکیم دکتر روازاده پدر طب ایرانی اسلامی |
آخرین خبرها
خانه / اسلایدر صفحه اول / معرفی کتاب: آبله و سرخک (الجدری و الحصبه)
معرفی کتاب: آبله و سرخک (الجدری و الحصبه)

معرفی کتاب: آبله و سرخک (الجدری و الحصبه)

نام کتاب: آبله و سرخک( ترجمه الجدری و الحصبه)

پدیدآور: رازى، محمد بن زکریا- مترجم: نجم آبادى، محمود

تاریخ وفات پدیدآور: ۳۱۳ ه. ق‏

موضوع: بیمارى ها

زبان: فارسى‏

تعداد جلد: ۱

ناشر: دانشگاه تهران‏

مکان چاپ: تهران‏

سال چاپ: ۱۳۷۱ ه. ش‏

نوبت چاپ: سوم‏

 

قبل از آنکه به معرفى کتاب (الجدرى و الحصبه) «آبله و سرخک» تألیف ابو بکر محمد زکریاى رازى طبیب و فیلسوف و شیمیست بزرگ ایرانى بپردازم، لازم دانستم، شمه‏اى از تاریخ شناسائى مقام علمى رازى در دنیا بنظر خوانندگان این رساله برسانم.

اولین دفعه پس از مرگ وى ابن الندیم صاحب الفهرست مقام علمى و آثار استاد را در کتاب خود متذکر گردیده است، اما آنکه بیشتر و بهتر آثار رازى را در جهان شناسانده، ابو ریحان بیرونى است که رساله مخصوصى درباره آثار و مولفات وى برشته تحریر درآورده، که در تاریخ تمدن اسلامى از آثار بسیار ارزنده است، چرا که دانشمندى به مانند ابوریحان با آن همه مقام بزرگ علمى از محمد زکریاى رازى یادآورى بسیار دانشمندانه نموده و شاید اولین دانشمندى در تمدن اسلامى باشد که یکى از مؤلفاتش درباره آثار و مؤلفات دانشمند قبل از خود بوده است.

از آن پس آثار و کتب و تجارب علمى و طبى رازى در دنیاى متمدن آن زمان پراکنده شده و شهرت یافته است.

کتب و آثار وى پس از آنکه مدتى در ایران و حکومتهاى اسلامى شرق مورد استفاده طالبین گشته به اروپا رخنه نموده و مخصوصا در ایطالیا و فرانسه مورد نظر بوده و تا قرن هفدهم از این آثار استفادات کامل مى‏شده است.

مطلبى که ذکر آن در این قسمت بسیار واجب است آنکه، تمام این شهرتها و احراز مقام ارجمندى که رازى چه در دوران حیات و چه پس از آن یافته، نتیجه و ثمره نبوغ ذاتى خود بوده بدون آنکه مناصب دیوانى مهمى داشته باشد، برخلاف بعضى پزشکان که بر اثر طبابت مخصوص سلاطین و فرمانروایان مقدارى از شهرتشان مدیون نزدیکى به آنان بوده است.

رساله «کتاب الجدرى و الحصبه» یا «رساله الجدرى و الحصبه» است، که ترجمه آن «آبله و سرخک» مى‏باشد و از اهم کتب مفیده ابو بکر محمد زکریاى رازى است.

مورخین و تذکره‏نویسان از این رساله یا کتاب در کتب خود بسیار یاد کرده‏اند ابن الندیم صاحب الفهرست و ابو ریحان بیرونى در رساله‏اى که از کتب و آثار رازى تالیف نموده و جمال الدین قفطى در اخبار الحکماء آن را تحت عنوان «کتاب الجدرى و الحصبه» ولى ابن ابى اصیبه در عیون الانباء فى طبقات الاطباء بنام «مقاله فى الجدرى و الحصبه» اسم برده‏اند.

کتاب بالا یکى از ارزنده‏ترین یا ارزنده‏ترین اثر رازى است و از نظر آنکه محمد زکریاى رازى اولین طبیبى است که دو بیمارى آبله و سرخک را بخوبى شناخته و از عهده وصف آنها بسیار نیکو برآمده بدین لحاظ این کتاب مقام بزرگى در عالم طب پیدا کرده است.

از نظر تاریخ طب این کتاب در میان کتب طبى اسلامى بسیار مهم و معتبر است، چرا که اولین شرحى که با کمال دقت و سادگى و تحقیق از دو بیمارى آبله و سرخک در عالم بیان شده توسط طبیب بزرگ ایرانى بوده است.

از نظر فن طبابت، کتابى است بسیار نفیس که در آن رازى مجموعه تجارب و ملاحظات یک طبیب مجرب که بیماران را با تعمق فوق‏العاده دیده، سپس نتایج گزارش آنان را در آن نگاشته و سیر هر دو بیمارى را از ابتدا تا انتها بسیار منظم برشته تحریر درآورده است.

گردآوری: هیات تحریریه احیای سلامت 

خط مشی احیای سلامت در بازنشر مطالب مندرج در دیگر منابع 

نظر دهید

تذکر مهم در خصوص درج نظرات:
- حتما نظری مرتبط با موضوع این مطلب درج نمایید. به مطالب غیر مرتبط ترتیب اثر داده نخواهد شد.
- بعد از تایید مدیریت سایت نظر شما، برای عموم قابل نمایش خواهد بود و فقط متن پیام و نام شما، برای عموم نمایش داده می شود **شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد** و محرمانه باقی خواهد ماند.
- برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.
- به نظراتی که شماره همراه کاربر درج شده است با اولویت بالاتر رسیدگی می گردد.
- از درج سوال پزشکی غیر عمومی در بخش نظرات جداً خودداری فرمایید چرا که به این پرسشها پاسخ داده نمی شود.

برای برقراری امکان تعامل با شما کاربر محترم خواهشمند است شماره همراه خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید.شماره موبایل شما در سایت منتشر نخواهد شد.

لطفا جای خالی را با مقدار مناسب پر کنید.حاصل همواره عددی مثبت است. *